• Start
  • Wiadomości
  • Spotkanie z mieszkańcami dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia. ZDJĘCIA i FILM

Spotkanie z mieszkańcami dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia. ZDJĘCIA i FILM

W środę, 28 sierpnia, odbyło się szóste spotkanie z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz, jej zastępcami oraz szefami miejskich spółek i wydziałów gdańskiego magistratu. Spotkanie w dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia było ostatnim, które odbyło się w wakacyjnej formule rozmów z gdańszczanami.
( Publikacja: 29.08.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Spotkanie na Żabiance było ostatnim w okresie wakacyjnym
Balony napełnione helem to prezent od pana Łukasza, który pracuje nieopodal miejsca, w którym odbyło się spotkanie. Mężczyzna przygotował balony w kolorach herbu Gdańska
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Szóste już spotkanie przy “okrągłym stole” tradycyjnie rozpoczęło się o godz. 17 i trwało około dwóch godziny. Każdy, kto miał ochotę porozmawiać z prezydent Dulkiewicz, bądź jej zastępcami (obecni byli Piotr Kowalczuk, Piotr Grzelak i Alan Aleksandrowicz) i współpracownikami, miał ku temu okazję. O czym rozmawiano tym razem? 

Pani Teresa chciałaby utworzenia dziennego domu opieki dla seniorów w dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia. Swoją prośbę skierowała do zastępcy prezydenta Gdańska Piotra Kowalczuka.

- Budowa takiego domu nie ma żadnego uzasadnienia, natomiast jeden dom już wybudowany na południu Gdańska, drugi będzie wybudowany w Pieckach-Migowie, koło Swiss Medu i tam będziemy kontraktować usługi  - powiedział Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. - Nie chodzi o to, żeby dawać pieniądze na budowę, bo ona jest zbędna, lecz o to, żebyście państwo w jak największej liczbie mogli z tych usług skorzystać. Jesteśmy też świeżo po remoncie domu na Polankach. Był w tragicznym stanie, dzisiaj jest super nowoczesny. We wrześniu będzie otwarcie i przyjęcie pierwszych 80 osób na nowo i kolejnych, bo łącznie będą tam 103 osoby.

ZOBACZ FILM ZE SPOTKANIA PRZY OKRAGŁYM STOLE

 

Jedną z wielu osób, która swoje kroki skierowała także do Piotra Kowalczuka, była pani Agnieszka. U jej syna, który chodzi do szkoły podstawowej zdiagnozowano niedawno zespół Aspargera. Kobieta chciała poradzić się względem odpowiedniej szkoły dla dziecka, zajęć dodatkowych i dowiedzieć się na jaką pomoc może liczyć od miasta.

Prezydent Kowalczuk porozmawiał z zainteresowaną na temat szkół, które posiadają klasy integracyjne. Poprosił także o imię i nazwisko dziecka, by mógł zapoznać się bliżej z tym konkretnym przypadkiem i zadeklarował, że nawiąże kontakt w ciągu najbliższych kilku dni.

 

Mieszkańcy mieli okazję porozmawiać z prezydent Dulkiewicz, jej zastępcami i szefami miejskich spółek
Mieszkańcy mieli okazję porozmawiać z prezydent Dulkiewicz, jej zastępcami i szefami miejskich spółek
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Pani Irena natomiast przyszła do władz miasta z prośbą dotyczącą remontu ulicy Wejhera. 

- Wiele ulic czeka na remont i od razu mówię, że ulica Wejhera na pewno nie zostanie wyremontowana w najbliższym czasie - powiedział Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji. - Musimy sprawdzić na jakiej pozycji wśród ulic, które ewidencjonujemy i są do remontów, jest ulica Wejhera.  W tym rejonie priorytetem jest ulica Pomorska i od jej remontu zaczną się tutaj prace. Prawdopodobnie będzie to w przyszłym roku.

Dwie kobiety, które przyszły na spotkanie osobno, poruszyły ten sam temat. Dotyczył zabytkowego budynku, który znajduje się przy ulicy Pomorskiej 94, nad stawem zasilanym przez Potok Oliwski. Jak podaje Wikipedia - chodzi o zabytkowy młyn, tzw. Dwór Günthera (niem. Günthershof). W tym budynku 7 października 1697 roku ze swoimi polskimi stronnikami spotkał się brat Ludwika XIV, książę Conti Franciszek Ludwik Burbon, który 27 czerwca został wybrany w sejmie elekcyjnym na króla polski.

- Moje oczekiwania są takie, żeby po pierwsze ten budynek nie niszczał, a po drugie, żeby zrobiono tam coś fajnego. Gdybym była młoda i miała pieniądze, sama bym się tym zajęła - powiedziała pani Irena. 

- Pamiętam, że ten budynek był kiedyś do wynajęcia - powiedział Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji. - Nie wiem, kto teraz jest właścicielem tego budynku, ale dowiemy się tego. Sprawdzimy dlaczego niszczeje i co można z nim zrobić.

 

Zobacz, jak wyglądały poprzednie spotkania z Prezydent Gdańska:

Spotkanie z mieszkańcami na Przymorzu Wielkim

Spotkanie z mieszkańcami w Pieckach-Migowie

Spotkanie z mieszkańcami w Dolnym Wrzeszczu

Spotkanie z  mieszkańcami na Oruni-Św. Wojciechu-Lipcach

Spotkanie z mieszkańcami  na Chełmie


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ ZE SPOTKANIA