• Start
  • Wiadomości
  • Spotkanie z córką Lecha Bądkowskiego i promocja jej książki o ojcu

Spotkanie z córką Lecha Bądkowskiego i promocja jej książki o ojcu

Spotkanie ze Sławiną Kosmulską i promocja jej książki „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego” to część wydarzeń wpisujących się w Obchody Roku Lecha Bądkowskiego. Spotkanie autorskie odbędzie się 18 lutego 2020 w Filii Gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej  Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku przy ulicy Mariackiej 42.
16.02.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

ksiazka1
Książkę „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego” wydała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku i Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie 
MWBP

 

Z okazji przypadającej 24 stycznia 2020 setnej rocznicy urodzin wybitnego Pomorzanina Lecha Bądkowskiego, pisarza, dziennikarza, działacza politycznego, kulturalnego i społecznego, dwie regionalne instytucje zajmujące się promocją literatury pomorskiej - Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie - wydały o nim książkę pióra jego córki, Sławiny Kosmulskiej.

Bogato ilustrowane zdjęciami i dokumentami „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego” to lektura, w której osobiste refleksje autorki przeplatane są zachowaną korespondencją, wspomnieniami i fragmentami powieści Lecha Bądkowskiego, wspomnieniami mamy i babci autorki, a także licznymi donosami sporządzonymi w okresie PRL na potrzeby Służby Bezpieczeństwa, których kopie Sławina Kosmulska otrzymała na początku tego wieku z Instytutu Pamięci Narodowej. Pierwsza notatka dla SB pochodzi już z 1956 r. Ostatnie powstały po... jego śmierci. W opinii córki Bądkowskiego Służba Bezpieczeństwa znacznie trafniej oceniała rolę jej ojca w życiu społecznym i politycznym Gdańska i Pomorza niż jego współpracownicy i przyjaciele!

 

książka22
W bogato ilustrowanej zdjęciami i dokumentami książce „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego” osobiste refleksje autorki przeplatają się z zachowaną korespondencją, wspomnieniami mamy i babci autorki, a także licznymi donosami Służby Bezpieczeństa
BP

 

 

Sławina Maria Kosmulska, z domu Bądkowska, urodziła się w Gdańsku w 1953 r. Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego i Politechniki Gdańskiej – Wydziału Budownictwa Lądowego (w czasie studiów zaangażowana w działalność Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, prezeska klubu studenckiego Pomorania). W latach 80. i 90. w NSZZ „Solidarność” i w Gdańskim Komitecie Obywatelskim. Jako inżynier przez lata pracowała w biurze projektów. Od 2007 r. współpracowała z Wydziałem Zarządzania Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetem Gdańskim, Wyższą Szkołą Bankową oraz Sopocką Szkołą Wyższą, w których prowadziła zajęcia z wyceny nieruchomości. Aktywna w organizacjach zawodowych.

Publikowała seryjne artykuły w miesięczniku „C.H Beck Nieruchomości” i innej prasie branżowej, zasiadała w Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej Rzeczoznawców Majątkowych. W 2009 r. ukończyła studia podyplomowe w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Do dzisiaj czynna zawodowo i społecznie (jako radna dzielnicy Osowa, członkini Gdańskiego Komitetu Obywatelskiego, Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców 1970, stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska i ZKP; wspiera fundacje opiekujące się zwierzętami). Ma męża Sławomira i dwoje dorosłych dzieci: Miłosławę i Macieja Barnima. 

Spotkanie ze Sławiną Kosmulską i promocja jej książki „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego” odbędzie się 18 lutego 2020 w Filii Gdańskiej WMBP w Gdańsku przy ulicy Mariackiej 42 o godz.17.30. Na spotkaniu będzie możliwość zakupu książki „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego”.

 

Czytaj także

Inauguracja roku Lecha Bądkowskiego. Bliscy wspominają. ZAPIS TRANSMISJI I ZDJĘCIA

TV

100-lecie ulicy Krętej