Spotkanie z prof. Stefanem Chwinem w Centrum Herdera UG

Centrum Herdera Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza na dni otwarte. W ramach wydarzenia, w piątek, 14 października, o swojej twórczości opowie pisarz Stefan Chwin. Będzie to okazja, by zadać cenionemu twórcy nurtujące czytelników pytania. Wstęp wolny, ale z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, na spotkanie obowiązują zapisy.
13.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Spotkanie w Centrum Herdera w ramach dni otwartych będzie okazją do porozmawiania z pisarzem Stefanem Chwinem. Dla chętnych wcześniej odbędzie się wykład o gdańskich wątkach w jego twórczości
Spotkanie w Centrum Herdera UG w ramach dni otwartych będzie okazją do porozmawiania z pisarzem Stefanem Chwinem. Dla chętnych wcześniej odbędzie się wykład o gdańskich wątkach w jego twórczości
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Amerykański dramatopisarz napisał o Gdańsku. Spektakl „Zaklęte w Jantarze” w piątek

Stefan Chwin - pisarz, krytyk literatury, historyk - będzie gościł w siedzibie Centrum Herdera Uniwersytetu Gdańskiego (ul. Ogarna 26) w piątek, 14 października, z okazji dni otwartych instytucji. 

Gdańskie wątki i dialog z kulturą Niemiec

Wydarzenie będzie podzielone na dwie części. Na początek, w godzinach 17:00 - 18:15 dr Anna Kowalewska-Mróz z Centrum Herdera poprowadzi wykład z konwersatorium w języku polskim, zatytułowany „Gdańskie malarstwo i rzeźba w prozie Stefana Chwina. Inspiracja do ponownej lektury”.

- Stefana Chwina gdańskiej publiczności nie trzeba przedstawiać. Kto bowiem nie zna takich jego utworów prozatorskich, jak „Krótka historia pewnego żartu” czy „Hanemann”? Literaturę pióra wybitnych pisarzy warto jednak czytać wielokrotnie. Dlatego zapraszamy do ponownego, wspólnego zagłębienia się w prozę Chwina - zachęca dr Anna Kowalewska-Mróz. - Drogą slajdów i fragmentów utworów pisarza zatrzymamy się nad fragmentami prozy dotyczącymi „Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga, sztuki sakralnej archikatedry w Oliwie oraz „Grosza czynszowego” gdańskiego malarza Antona Möllera. Nie tylko przyjrzymy się, jak Chwin opisuje sztukę gdańską, ale zastanowimy się również. w jaki sposób wprowadzenie jej do utworów literackich wzmacnia ich wymowę.

Stefan Chwin napisał nową książkę, spotkał się z czytelnikami na Oruni. Zobacz rozmowę

Anna Kowalewska-Mróz uzyskała doktorat na podstawie rozprawy „Gdańskie malarstwo, grafika oraz rzeźba w prozie Güntera Grassa i Stefana Chwina. Studium porównawcze”, napisanej pod kierunkiem prof. dr hab. Marion Brandt. Ukończyła filologię germańską i filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim, obecnie pracuje w Centrum Herdera Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie jest m.in. lektorką języka niemieckiego. Jest także przewodniczką w języku niemieckim po Trójmieście.

Został m.in. uhonorowany Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, otrzymał również Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska. Nz. pisarz podczas 70. urodzin w Dworze Artusa, 2019 rok
Został m.in. uhonorowany Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, otrzymał również Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska. Nz. pisarz podczas 70. urodzin w Dworze Artusa, 2019 rok
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Natomiast o godzinie 18:30 rozpocznie się moderowane spotkanie z pisarzem, zatytułowane: „Niemieckie wątki w prozie Stefana Chwina”. Temat spotkania jest nieprzypadkowy, bowiem już w pierwszych utworach tego twórcy, temat Niemca oraz poniemieckości w Gdańsku powojennym powracał na różne sposoby, a powołani przez niego do życia bohaterowie próbowali określić swój stosunek do antyniemieckich stereotypów i uprzedzeń.

W późniejszych jego utworach prozatorskich ten dialog z kulturą niemiecką jest kontynuowany - znajdujemy m.in. ślady zainteresowania niemieckimi malarzami, jak na przykład Casparem Davidem Friedrichem. W 2005 roku Stefan Chwin wydał w Niemczech tom esejów pt. „Stätten des Erinnerns. Gedächtnisbilder aus Mitteleuropa”, poświęconych doświadczeniu środkowoeuropejskiemu w literaturze. Eseje te powstały na podstawie wykładów, jakie profesor wygłosił na Uniwersytecie Drezdeńskim. Dekadę później ukazała się niemiecka, nieco zmieniona wersja dzienników Chwina: „Ein deutsches Tagebuch”.

Spotkanie w Centrum Herdera w ramach dni otwartych będzie okazją do porozmawiania z pisarzem o jego zainteresowaniach dotyczących Niemiec oraz o innych wątkach jego twórczości. Organizatorzy zachęcają do zadawania pytań. 

Wstęp wolny, ale z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, należy się wcześniej zapisać. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie Centrum Herdera UG.

TV

Mieszkańcy Młynisk i prezydent Gdańska przy jednym stole