Spotkanie z Laureatami Pomorskiej Nagrody Literackiej 2021 w Filii Gdańskiej

29 grudnia, w czwartek, Filia Gdańska zaprasza na spotkanie z Laureatami Pomorskiej Nagrody Literackiej 2021: Moniką Milewską oraz Leszkiem Molendowskim i Katarzyną Kurkowską. Wydarzenie odbywa się w ramach tradycyjnego festiwalu Metropolia jest Okey, organizowanego przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. Wstęp wolny.
28.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
autorzy książek na fotomontażu trzech zdjęć portretowych młody mężczyzna w środku po bokach dwie kobiety w średnim wieku
Nz. (od lewej) Katarzyna Kurkowska, Leszek Molendowski i Monika Milewska
fot. Maciej Kosycarz/KFP, Piotr Wittman/gdansk.pl i Anna Rezulak/KFP

Na prezent? Albumy, powieści, prace historyczne i o sztuce - taniej w muzealnym sklepiku

Filia Gdańska Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku w czwartek, 29 grudnia, zaprasza na spotkanie z  Moniką Milewską - autorką książki „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL”, oraz Leszkiem Molendowskim i Katarzyną Kurkowską - współredaktorami publikacji „Historie Gdańskich Dzielnic. TOM III: Nowy Port”.

Za „Ślepą kuchnię” Monika Milewska otrzymała nagrodę Literacka Książkę Roku 2021 - gala wręczenia nagród odbyła się w październiku tego roku. Oceniane w tej kategorii były utwory, należące do szeroko rozumianej literatury pięknej: takie jak poezja, proza, reportaż literacki, esej, monografia, rozprawa krytyczno-literacka o wysokich wartościach estetycznych, a także scenariusz czy utwór dramatyczny.

Dr Leszek Molendowski jest współautorem (obok Katarzyny Kurkowskiej i Janusza Dargacza) trzeciego tomu z serii wydawanej przez Muzeum Gdańska „Historie Gdańskich Dzielnic”, poświęconego Nowemu Portowi
Dr Leszek Molendowski jest współautorem (obok Katarzyny Kurkowskiej i Janusza Dargacza) trzeciego tomu z serii wydawanej przez Muzeum Gdańska „Historie Gdańskich Dzielnic”, poświęconego Nowemu Portowi
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

 Publikacja „Historie Gdańskich Dzielnic. TOM III: Nowy Port”, której współredaktorami są Leszek Molendowski i Katarzyna Kurkowska, otrzymała natomiast tytuł Pomorskiej Książki Roku - jako wyróżniająca się pozycja związana tematycznie z Pomorzem (w tej kategorii oceniane są zarówno literackie, jak i pochodzące z innych dziedzin piśmiennictwa publikacje: opracowania historyczne, monografie, biografie, studia regionalne, przewodniki, albumy i rozprawy naukowe).

Pomorska Nagroda Literacka przyznana. Wśród laureatów Monika Milewska i Janusz Dargacz

Monika Milewska jest doktorem historii, eseistką, poetką, bajkopisarką, autorką słuchowisk radiowych i sztuk teatralnych. Dwukrotnie została laureatką Pomorskiej Nagrody Literackiej
Monika Milewska jest doktorem historii, eseistką, poetką, bajkopisarką, autorką słuchowisk radiowych i sztuk teatralnych. Dwukrotnie została laureatką Pomorskiej Nagrody Literackiej
fot. Anna Rezulak / KFP

O gościach i ich dziełach

Monika Milewska - eseistka, dramatopisarka, poetka, tłumaczka, historyk i antropolog. W 2022 roku zdobyła Pomorską Nagrodę Literacką „Wiatr od morza” za książkę „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL”, a trzy lata wcześniej tę samą nagrodę otrzymała za książkę „Latawiec z betonu” - powieść, na podstawie której powstał nagradzany spektakl Teatru Miniatura „Beton” w reżyserii Michała Derlatki. Jest ponadto autorką wielu słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych.

„Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL” to wciągająca monografia o historii PRL, oddająca naturę epoki i óweczesnego systemu, pozwalająca lepiej zrozumieć ramy, sytuacje społeczne, okazje społeczne czy konteksty interakcji PRL.

Leszek Molendowski - doktor historii, muzealnik i pedagog. Pracownik Muzeum Gdańska. Członek Instytutu Kaszubskiego. Autor i współautor sześciu książek, m.in. „Dzieje Ojców Jezuitów i szkolnictwa jezuickiego w Gdyni” i  „Zakony męskie na terenie diecezji chełmińskiej w latach II Rzeczypospolitej (1920-1939)”.

Katarzyna Kurkowska - historyczka sztuki, muzealniczka, od 2012 roku jest pracowniczką Muzeum Gdańska, gdzie pełni funkcję zastępczyni kierownika Działu Historii i opiekuje się Kolekcją Fotografii. Ma w swoim dorobku liczne wystawy i publikacje, organizuje wydarzenia popularyzujące wiedzę o Gdańsku.

Katarzyna Kurkowska
Katarzyna Kurkowska
fot. Maciej Kosycarz/KFP

W trzecim tomie z serii wydawanej przez Muzeum Gdańska „Historie Gdańskich Dzielnic”, troje redaktorów: Janusz Dargacz, Katarzyna Kurkowska i Leszek Molendowski zaprosiło do współpracy 16 autorów, historyków, historyków sztuki i architektury, którzy niezwykle sumiennie i dokładnie przedstawili cały wachlarz problemów związanych z dziejami, architekturą oraz społeczeństwem Nowego Portu przez XIX, XX wiek aż po czasy obecne. Lektura tych frapujących tekstów, uświadamia, że dzieje Gdańska i gdańszczan dzieją się nie tylko w okolicach ulicy Długiej i Alei Zwycięstwa, lecz również przy ulicy Oliwskiej czy Marynarki Polskiej.  

Fragmenty nagrodzonych tekstów przeczyta aktorka

Spotkanie odbędzie się w Filii Gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku (ul. Mariacka 42) w czwartek, 29 grudnia. Rozmowę poprowadzi Jarosław Zalesiński, dyrektor WiMBP w Gdańsku. Wybrane teksty przeczyta aktorka Violetta Seremak-Jankowska.

Początek o godzinie 17:30, wstęp wolny.

Wydarzenie jest częścią festiwalu Metropolia jest Okey, organizowanego przez Nadbałtyckie Centrum Kultury.

Festiwal Metropolia Jest Okey 2022. PROGRAM

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas