Na prezent? Albumy, powieści, prace historyczne i o sztuce - taniej w muzealnym sklepiku
Filia Gdańska Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku w czwartek, 29 grudnia, zaprasza na spotkanie z Moniką Milewską - autorką książki „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL”, oraz Leszkiem Molendowskim i Katarzyną Kurkowską - współredaktorami publikacji „Historie Gdańskich Dzielnic. TOM III: Nowy Port”.
Za „Ślepą kuchnię” Monika Milewska otrzymała nagrodę Literacka Książkę Roku 2021 - gala wręczenia nagród odbyła się w październiku tego roku. Oceniane w tej kategorii były utwory, należące do szeroko rozumianej literatury pięknej: takie jak poezja, proza, reportaż literacki, esej, monografia, rozprawa krytyczno-literacka o wysokich wartościach estetycznych, a także scenariusz czy utwór dramatyczny.
Publikacja „Historie Gdańskich Dzielnic. TOM III: Nowy Port”, której współredaktorami są Leszek Molendowski i Katarzyna Kurkowska, otrzymała natomiast tytuł Pomorskiej Książki Roku - jako wyróżniająca się pozycja związana tematycznie z Pomorzem (w tej kategorii oceniane są zarówno literackie, jak i pochodzące z innych dziedzin piśmiennictwa publikacje: opracowania historyczne, monografie, biografie, studia regionalne, przewodniki, albumy i rozprawy naukowe).
Pomorska Nagroda Literacka przyznana. Wśród laureatów Monika Milewska i Janusz Dargacz
O gościach i ich dziełach
Monika Milewska - eseistka, dramatopisarka, poetka, tłumaczka, historyk i antropolog. W 2022 roku zdobyła Pomorską Nagrodę Literacką „Wiatr od morza” za książkę „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL”, a trzy lata wcześniej tę samą nagrodę otrzymała za książkę „Latawiec z betonu” - powieść, na podstawie której powstał nagradzany spektakl Teatru Miniatura „Beton” w reżyserii Michała Derlatki. Jest ponadto autorką wielu słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych.
„Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL” to wciągająca monografia o historii PRL, oddająca naturę epoki i óweczesnego systemu, pozwalająca lepiej zrozumieć ramy, sytuacje społeczne, okazje społeczne czy konteksty interakcji PRL.
Leszek Molendowski - doktor historii, muzealnik i pedagog. Pracownik Muzeum Gdańska. Członek Instytutu Kaszubskiego. Autor i współautor sześciu książek, m.in. „Dzieje Ojców Jezuitów i szkolnictwa jezuickiego w Gdyni” i „Zakony męskie na terenie diecezji chełmińskiej w latach II Rzeczypospolitej (1920-1939)”.
Katarzyna Kurkowska - historyczka sztuki, muzealniczka, od 2012 roku jest pracowniczką Muzeum Gdańska, gdzie pełni funkcję zastępczyni kierownika Działu Historii i opiekuje się Kolekcją Fotografii. Ma w swoim dorobku liczne wystawy i publikacje, organizuje wydarzenia popularyzujące wiedzę o Gdańsku.
W trzecim tomie z serii wydawanej przez Muzeum Gdańska „Historie Gdańskich Dzielnic”, troje redaktorów: Janusz Dargacz, Katarzyna Kurkowska i Leszek Molendowski zaprosiło do współpracy 16 autorów, historyków, historyków sztuki i architektury, którzy niezwykle sumiennie i dokładnie przedstawili cały wachlarz problemów związanych z dziejami, architekturą oraz społeczeństwem Nowego Portu przez XIX, XX wiek aż po czasy obecne. Lektura tych frapujących tekstów, uświadamia, że dzieje Gdańska i gdańszczan dzieją się nie tylko w okolicach ulicy Długiej i Alei Zwycięstwa, lecz również przy ulicy Oliwskiej czy Marynarki Polskiej.
Fragmenty nagrodzonych tekstów przeczyta aktorka
Spotkanie odbędzie się w Filii Gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku (ul. Mariacka 42) w czwartek, 29 grudnia. Rozmowę poprowadzi Jarosław Zalesiński, dyrektor WiMBP w Gdańsku. Wybrane teksty przeczyta aktorka Violetta Seremak-Jankowska.
Początek o godzinie 17:30, wstęp wolny.
Wydarzenie jest częścią festiwalu Metropolia jest Okey, organizowanego przez Nadbałtyckie Centrum Kultury.