• Start
  • Wiadomości
  • Pomorska Nagroda Literacka przyznana. Wśród laureatów Monika Milewska i Janusz Dargacz

Pomorska Nagroda Literacka przyznana. Wśród laureatów Monika Milewska i Janusz Dargacz

W piątek, 21 października, w Centrum Św. Jana w Gdańsku odbyła się uroczysta gala wręczenia Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”. Wyłoniono laureatów w trzech kategoriach: Literacka Książka Roku, Pomorska Książka Roku i Nagroda za Całokształt Pracy Twórczej, wręczono także Kaszubską Nagrodę Literacką. Po raz pierwszy przyznano też Nagrodę Publiczności.
( 21.10.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gala Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od Morza” w Centrum św. Jana w Gdańsku w piątek, 21 października. Nz. organizatorzy i laureaci nagrody
Gala Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od Morza” w Centrum św. Jana w Gdańsku w piątek, 21 października. Nz. organizatorzy i laureaci nagrody
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

PC Drama w Klubie Zak. „Matka Gorkiego” - współczesna sztuka ukraińska już w poniedziałek

Laureaci V Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”:

  • Literacka Książka Roku - Monika Milewska za książkę „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL”;
  • Pomorska Książka Roku i Nagroda Publiczności - Janusz Dargacz, Katarzyna Kurkowska i Leszek Molendowski za książkę „Historie gdańskich dzielnic. Tom III: Nowy Port”;
  • Całokształt Pracy Twórczej - Anna Czekanowicz-Drążewska.

Podczas gali, która odbyła się w piątek, 21 października, w Centrum św. Jana w Gdańsku wręczona została także Kaszubska Nagroda Literacka - otrzymał ją ks. prof. dr hab. Jan Walkusz.

Laureaci Pomorskiej Nagrody Literackiej w obu kategoriach, a także Nagrody za Całokształt Pracy Twórczej i Kaszubskiej Nagrody Literackiej otrzymali statuetkę „Wiatr od morza” oraz nagrodę pieniężną. Nagrodę Publiczności - którą wręczono w tym roku po raz pierwszy - to wyróżnienie o charakterze honorowym.

Nagrody uhonorowanym wręczył marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Uroczystą galę poprowadził Władysław Zawistowski - dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego.

Galę poprowadził Władysław Zawistowski, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego
Galę poprowadził Władysław Zawistowski, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

O oprawę muzyczną wydarzenia zadbał saksofonista Dariusz Herbasz, a gwiazdą wieczoru był Ralph Kaminski - popularny artysta, wokalista, autor tekstów, kompozytor, producent muzyczny oraz reżyser teledysków, tworzący muzykę określaną jako pop alternatywny. Otrzymał prestiżowy Paszport „Polityki”, oraz tegoroczne Fryderyki - dla płyty „KORA”, która uznana została za najlepszą płytę w kategorii Piosenka Poetycka i Literacka, i statuetkę dla Artysty Roku. Wydał cztery albumy: „Morze” (2016), „Młodość” (2019), „KORA” (2021) oraz najnowszy „Bal u Rafała” (2022).

„Koło Sprawy Bożej” to plastyczna próba obalenia romantycznych mitów. Czy udana? RECENZJA

Zdobywczyni nagrody Literacka Książka Roku - Monika Milewska. Została uhonorowana za książkę „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL”
Zdobywczyni nagrody Literacka Książka Roku - Monika Milewska. Została uhonorowana za książkę „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL”
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Tegoroczni nominowani do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”

Wśród tegorocznych nominowanych do Literackiej Książki Roku były następujące pozycje: „Córka / Daughter” Zbigniew Joachimiak (Fundacja Światło Literatury 2021), „Lęki nieoswojone” Bożena Ptak (SPP 2021), „Oddać życie za Polskę. Samobójstwo altruistyczne w kulturze polskiej XIX wieku” Stefan Chwin (Tytuł 2021); „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL” Monika Milewska (PIW 2021), „Światło w zatoce. Wiersze gdańskie” Krystyna Lars (Tytuł 2021).

Pozycje nominowane do Pomorskiej Książki Roku: „Historie gdańskich dzielnic. Tom III: Nowy Port” Janusz Dargacz, Katarzyna Kurkowska i Leszek Molendowski (Muzeum Gdańska 2021); „Moja Wróblewskiego” Joanna Breza (Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku 2021); „Kolory Gdańska: kompozycje barwne fasad od XVI do końca XVIII wieku” Anna Kriegseisen (Wydawnictwo Muzeum Gdańska 2021); „Przemoc i honor w życiu społecznym wsi na Mierzei Wiślanej w XVI-XVII wieku” Jaśmina Korczak-Siedlecka (Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 2021); „Sclavus” Tymon Tymański (Części Proste 2021).

Zobacz fotorelację z uroczystej gali w Centrum św. Jana:

O Pomorskiej Nagrodzie Literackiej „Wiatr od morza”

Fundatorem nagrody jest Samorząd Województwa Pomorskiego. Nagrodę przyznaje się autorom zamieszkałym i tworzącym na Pomorzu, bądź autorom dzieł w istotny sposób związanych z tematyką pomorską oraz za całokształt dokonań twórczych lub pracy na rzecz literatury i czytelnictwa, w roku poprzedzającym jej wręczenie. Miejsce publikacji książek nie ma znaczenia. 

Nagroda jest przyznawana w trzech kategoriach:

Literacka Książka Roku - oceniane są utwory, należące do szeroko rozumianej literatury pięknej: poezja, proza, reportaż literacki, esej, monografia, rozprawa krytyczno-literacka o wysokich wartościach estetycznych, a także scenariusz, utwór dramatyczny. 

Pomorska Książka Roku - oceniane są publikacje związane tematycznie z Pomorzem, zarówno literackie, jak i pochodzące z innych dziedzin piśmiennictwa: opracowania historyczne, monografie, biografie, studia regionalne, przewodniki, albumy, rozprawy naukowe.

Całokształt Pracy Twórczej - oceniany jest dorobek pracy twórczej: jego wartość intelektualna, artystyczna, oddziaływanie krajowe, znaczenie dla regionu, dokonania w dziedzinach pozaliterackich: edukacji, życiu kulturalnym i społecznym oraz popularyzacji literatury, książki i czytelnictwa.

Premiera w Stacji Orunia GAK - „Niema Opera vol. 2” na podstawie „Niemej z Portici”