Osowa. Zbliża się wielka przebudowa ul. Kielnieńskiej - Miasto rozmawia z mieszkańcami

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłasza dzisiaj (czwartek, 20 kwietnia) przetarg dla przebudowy ul. Kielnieńskiej. Dzień wcześniej, 19 kwietnia, zorganizowano spotkanie z mieszkańcami Osowej - zainteresowanymi tą inwestycją. Odbyło się ono w gmachu Szkoły Podstawowej nr 81, przy ul. Siedleckiego 14. Którymi kwestiami byli zainteresowani?
20.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Spotkanie informacyjne poświęcone przebudowie ul. Kielnieńskiej odbyło się w gmachu Szkoły Podstawowej nr 81
Spotkanie informacyjne poświęcone przebudowie ul. Kielnieńskiej odbyło się w gmachu Szkoły Podstawowej nr 81
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

W spotkaniu uczestniczył zastępca prezydent Gdańska ds. inwestycji, Alan Aleksandrowicz, dyrektor Wydziału Projektów Inwestycyjnych Marcin Dawidowski, a także dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska Karol Kalinowski, wraz z zastępczynią Katarzyną Jaskułą i Maciej Cybulski z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Alan Aleksandrowicz przypomniał na wstępie, że Miasto starało się, i otrzymało, dofinansowanie na realizację tej inwestycji z rządowego programu Polski Ład. Wykonanie zaplanowanych robót szacowane jest na ponad 90 mln złotych. Dofinansowanie wyniosło 80,75 mln złotych.

- Szczęśliwie, przygotowaliśmy do projektowania i wszystkich pozwoleń, cały odcinek ul. Kielnieńskiej. Dzięki temu dofinansowaniu jesteśmy w stanie, jednorazowo, tak duży odcinek głównej arterii Osowej wykonać. Polski Ład charakteryzuje się tym, że kiedy dostanie się takie dofinansowanie, to ma się 6 miesięcy na ogłoszenie przetargu, następnie sprawne przeprowadzenie całej procedury przetargowej, wybór wykonawcy. Do tego mamy możliwość zapłacenia za całą tą inwestycję tylko w dwóch transzach - zaznaczył Alan Aleksandrowicz. - Wiemy, co się dzieje obecnie na rynku - wojna na Ukrainie, wcześniej kolejna fala pandemii, ale jesteśmy zdeterminowani, aby tę inwestycję wykonać. Wiemy też, co się "czai w tle", a więc budowa węzła Chwaszczyno - dodał.

Karol Kalinowski, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, podkreślał z kolei, że przebudowa ul. Kielnieńskiej będzie wkrótce największą inwestycją drogową realizowaną w naszym mieście. Prace obejmą bowiem prawie 3-kilometrowy odcinek ulicy.

Budowa Nowej Warszawskiej. Zobacz postępy prac

Katarzyna Jaskuła, zastępca dyrektora DRMG ds. zadań liniowych, poinformowała, że prace budowlane na ul. Kielnieńskiej prowadzone będą na odcinku od obwodnicy S6 do wiaduktu kolejowego przy ul. Drawskiej.

- Zaczynamy od tego miejsca (ul. Drawska - dop.red.), ponieważ w tym obszarze działa też PKP z własną inwestycją. "Dowiązujemy się" więc wspólnie do własnych zamierzeń. Na odcinku do ul. Barniewickiej przekrój jezdni wynosić będzie 2x3,5 metra. Dodatkowo na ul. Barniewickiej wybudowane zostanie rondo. Najbardziej ciekawy przekrój będzie natomiast na odcinku od ul. Barniewickiej do ul. Koziorożca, dlatego że powstanie tam też dodatkowo tzw. pas technologiczny, który umożliwi bezpieczny wjazd na posesje wszystkim mieszkańcom od strony północnej ul. Kielnieńskiej - podkreślała Katarzyna Jaskuła.

W tym miejscu powstanie też kilka ogrodów deszczowych, aby zapewnić odpowiednią retencję dla całego tego obszaru.

2
4

 

Roboty prowadzone będą też na niewielkim odcinku ul. Spacerowej. Częściowo robotnicy wejdą również w ul. Wodnika i ul. Galaktyczną, gdzie zaplanowano budowę systemu odwodnienia.

- Na ul. Kielnieńskiej nie tylko poprawione zostaną parametry techniczne nawierzchni, ale wykonane zostanie przede wszystkim odwodnienie i lokalna przepompownia, bo tego brakuje tej ulicy. Powstanie tu też ciąg pieszo-rowerowy. W tym projekcie strategiczną ulicą będzie ul. Koziorożca. To ona pozwoli połączyć cały nowy system odwodnieniowy z wybudowanym już w tej ulicy kolektorem. Na ul. Koziorożca pasy będą liczyły 2,75 metra szerokości. Będzie tu też ciąg pieszo-rowerowy, szeroki pas zagospodarowanej zieleni i elementy odwodnieniowe - informowała Katarzyna Jaskuła.

Przejście dla pieszych przy Bramie Wyżynnej otwarte

Maciej Cybulski z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni zapewniał z kolei mieszkańców, że na każdym etapie prac budowlanych zapewniony będzie dojazd do posesji.

- Założyliśmy, że na odcinku od ul. Barniewickiej do ul. Spacerowej zbudowana zostanie tymczasowa dodatkowa jezdnia o szerokości 6 metrów, która zapewni ciągły przejazd pojazdów. Niestety, z uwagi na warunki terenowe, na odcinku od ul. Drawskiej do ul. Barniewickiej będzie musiał odbywać się ruch wahadłowy. Największe trudności będą więc na tym odcinku - przyznał Maciej Cybulski.

 

W trakcie wtorkowego spotkania padło wiele pytań ze strony mieszkańców dotyczących przebudowy ul. Kielnieńskiej
W trakcie wtorkowego spotkania padło wiele pytań ze strony mieszkańców dotyczących przebudowy ul. Kielnieńskiej
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

O co pytali mieszkańcy?

Przedsiębiorcy prowadzący swoją działalność przy ul. Kielnieńskiej dopytywali o miejsca postojowe dla swoich klientów, a także dostawców. Wielu z nich obawia się bowiem, że po przebudowie ulicy, takich miejsc, nawet na "uklepanym" gruncie po prostu nie będzie. W odpowiedzi usłyszeli, że miejsca postojowe powstaną wzdłuż wspomnianego pasa technologicznego. Projektanci wyznaczyli też takie miejsca na kilku innych odcinkach ulicy.

Zastępca prezydent Gdańska ds. inwestycji przyznał, że głos przedsiębiorców w tej kwestii jest bardzo istotny.

- Będę chciał osobiście pochylić się nad każdym takiem przypadkiem, chociażby po to, żeby móc - jeżeli będzie taka możliwość - w razie potrzeby wprowadzić drobną zmianę bądź rozwiązać problem organizacją ruchu czy odpowiednim oznakowaniem - podkreślał Alan Aleksandrowicz.

Pytano też o budowę lewoskrętów, a także bezpieczne przejścia dla pieszych i lokalizację przystanków komunikacji miejskiej. Lewoskręt, w niewielkim wymiarze, planowany jest m.in. na ul. Balcerskiego.

Osowa. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Wodnika zostanie rozbudowany

W trakcie dyskusji pojawiła się też kwestia zmiany kategorii drogi ul. Kielnieńskiej, która obecnie jest drogą wojewódzką. Zastępca prezydent, Alan Aleksandrowicz, wyjaśniał, że stanowisko ministerstwa w tej sprawie jest jasne - dopóki nie zostanie wybudowana tzw. Nowa Kielnieńska, która połączy dwie obwodnice, dopóty nie ma możliwości, by obniżyć aktualną klasę drogi ul. Kielnieńskiej. Docelowo jednak, po wybudowaniu tzw. Nowej Kielnieńskiej, obecna ul. Kielnieńska ma stać się drogą gminną, swego rodzaju zielonym bulwarem.

Padło też pytanie, czy na czas prowadzonych robót, tymczasowy ruch kołowy poprowadzony zostanie np. remontowaną obecnie ul. Komandorską - Miasto nie ma takich planów.

Pytano też o elementy spowalniające ruch na ul. Kielnieńskiej, wymianę sieci podziemnych, w tym mediów, a także o planowaną zieleń na tej ulicy i nowe lokalizacje przystanków komunikacji miejskiej - zgodnie ze wskazaniami Zarządu Transportu Miejskiego niektóre z nich zostały bowiem przeniesione.

Jeden z mieszkańców był z kolei ciekawy tego, czy pod uwagę brane jest zwiększenie ruchu kołowego na ul. Kielnieńskiej w związku z planowanym w dzielnicy centrum rozrywkowym Majaland. W odpowiedzi usłyszał, że do tego centrum dojazd planowany jest przede wszystkim przez węzeł Owczarnia.


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ ZE SPOTKANIA

 

Otwarcie ofert przetargowych planowane jest na przełomie II i III kwartału bieżącego roku. Podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest w ciągu maksymalnie dwóch miesięcy od jego wyboru.

Realizacja inwestycji powinna potrwać 114 tygodni od dnia zawarcia umowy, czyli nieco ponad dwa lata. Pierwszy etap, na którym będą realizowane prace, to odcinek od ronda przy ul. Spacerowej do ul. Barniewickiej. Tutaj roboty potrwają około 80 tygodni.

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury