• Start
  • Wiadomości
  • Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentami miast. Jak współpracować?

Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentami miast. Rozmowy o współpracy

Lepsza współpraca na linii rząd – samorząd, dodatkowe zabezpieczenie szpitali w sprzęt i personel, brakujące szczepionki i sytuacja w edukacji. Dziś nad ranem odbyło się spotkanie online premiera Mateusza Morawieckiego z włodarzami miast, w którym uczestniczyła prezydent Gdańska.
13.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
- W sobotę zostaliśmy zaskoczeni decyzjami wojewodów, że Straż Miejska przechodzi pod kontrolę Policji. To nie jest partnerskie traktowanie – zauważyła podczas konferencji prezydent Gdańska 
- W sobotę zostaliśmy zaskoczeni decyzjami wojewodów, że Straż Miejska przechodzi pod kontrolę Policji. To nie jest partnerskie traktowanie – zauważyła podczas konferencji prezydent Gdańska 
mat. UMG

 

Kongres Perły Samorządu 2020: Gdańsk z nagrodą za politykę finansową w kategorii dużych miastSytuacja w szpitalach

Spotkanie rozpoczął prezydent Warszawy poruszając temat sytuacji w szpitalach. Rafał Trzaskowski przypomniał, że jego samorząd dysponuje dziesięcioma szpitalami: – Jest pytanie o zabezpieczenie personelu, czy respiratory będą docierały do szpitali samorządowych? Jaka będzie kolejność przyznawania sprzętu, w tym respiratorów? Co z innymi zabiegami? Dobrze, by było to przedyskutować. 

Prezydent Warszawy pytał też o dalsze plany rządu, na wypadek zapełnienia szpitali dedykowanych do walki z koronawirusem, a także o kolejne pieniądze na walkę z pandemią. Walka z Covidem to wydatek (w Warszawie) na poziomie 80 mln zł. 

- Czy możemy liczyć na kolejne finansowanie? – pytał prezydent stolicy.Ranking Perły Samorządu 2020: Gdańsk najlepszy wśród dużych miast, sukces Sopotu i Gdyni


Trudna rozmowa o pieniądzach

- Nie możecie państwo liczyć, że będzie taki mechanizm, że wy przedstawicie rachunek, a my będziemy go z budżetu państwa pokrywać (…). Każdy, kto domaga się kompensacji tworzy zupełnie nową sytuację w systemie budżetowym. Nie ma takich decyzji, żeby wyliczać przedstawiony przez państwa mechanizm – odpowiadał premier Mateusz Morawiecki.

Prezydent Gdańska z kolei przypomniała, że Gdańsk z tytułu mniejszych wpływów ma ubytek w budżecie w wysokości 250 mln zł. 

- Pan premier zawsze mówi o wzroście dochodów, i to jest prawda, nawet rok temu w cztery oczy o tym rozmawialiśmy. Ale musimy patrzeć na wzrost wydatków, który jest dużo bardziej dynamiczny, niż wzrost dochodów - tłumaczyła Aleksandra Dulkiewicz.

Prezydent przypomniała o wsparciu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Na rachunek miasta wpłynęło z tego tytułu ponad 80 mln zł. 

- Cieszymy się z tych pieniędzy, ale dziura w budżecie wciąż pozostaje. Jesteśmy gotowi do współpracy – dodała prezydent Gdańska.

Po tej wymianie zdań, premier Morawiecki zapowiedział spotkanie prezydentów miast z Ministrem Finansów.

 

Straż Miejska pod kontrolą Policji. Szkoły - hybrydowo

- Zasadnicza rzecz, to w sobotę zostaliśmy zaskoczeni decyzjami wojewodów, że Straż Miejska przechodzi pod kontrolę Policji. To nie jest partnerskie traktowanie – zwróciła uwagę prezydent Gdańska. 

Aleksandra Dulkiewicz przedstawiła również krótki raport o sytuacji w gdańskich szkołach. 

– 10 proc. szkół działa hybrydowo, ale to nie oznacza, że reszta pracuje normalnie. Jeżeli np. mamy wyłączonego nauczyciela fizyki, to znaczy, że cała szkoła nie ma zajęć z fizyki.

 

Co ze szczepionkami?

Wszyscy prezydenci miast zwrócili również uwagę na brak szczepionek na grypę i konieczność wzmocnienia kadrowego i finansowego Sanepidu.

Wiele samorządów ma swoje programy profilaktyczne, ale na rynku nie ma szczepionek. 

– W Gdańsku niestety jesteśmy w stanie wyszczepić tylko 1/3 seniorów. Chcieliśmy zapewnić szczepionki większej liczbie gdańszczanek i gdańszczan, ale w hurtowniach jest po prostu pusto – mówiła Aleksandra Dulkiewicz. 

Główny Inspektor Sanitarny zapowiedział, że w najbliższych miesiącach w sumie w Polsce powinno się pojawić 3 mln szczepionek, w tym ponad 100 tys. trafi do pracowników służby zdrowia.

oprac. AU