Spotkanie polskich miast hanzeatyckich w Gdańsku. Rozmawiano o współczesnych wyzwaniach organizacji

Choć Międzynarodowy Zjazd Hanzy odbędzie się w Gdańsku dopiero za rok, to intensywne przygotowania do tego wydarzenia już trwają. W poniedziałek, 27 lutego, w Nowym Ratuszu spotkali się przedstawiciele polskich miast hanzeatyckich oraz zagraniczni goście, aby wymienić się doświadczeniami i porozmawiać o współczesnych wyzwaniach organizacji, której początki sięgają czasów średniowiecza.
27.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kilkanaście osób na sali. Na przedzie dwie kobiety, po prawej ma opuszczoną głowę
Spotkanie polskich miast hanzeatyckich odbyło się w Gdańsku. Na pierwszym planie Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska oraz Agnieszka Owczarczak - przewodnicząca Rady Miasta Gdańska
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Hanzeatyckie dziedzictwo

Jest mi niezmiernie miło powitać Państwa w siedzibie Rady Miasta Gdańska, naszego lokalnego Parlamentu. Bardzo się cieszę, że w przyszłym roku to właśnie w Gdańsku odbędzie się 44. Zjazd Hanzy. Hanzy jako wspólnoty miast, które oczywiście bazują na tradycjach historii, ale bardzo patrzą daleko do przodu, dbają o rozwijanie współpracy gospodarczej i kulturalnej i planują rozszerzenie perspektywy współpracy z innymi miastami w Europie. Hanzeatyckie dziedzictwo dla nas wszystkich jest ważne pod względem rozwoju turystyki historycznej, relacji gospodarczych i mundurowych, ale przede wszystkim zacieśniania więzów pomiędzy naszymi miastami, pomiędzy mieszkankami i mieszkańcami. Podtrzymywanie tradycji hanzeatyckich pozwala nam zaciskać więzi międzynarodowe, bo przecież polityka zagraniczna to nie tylko polityka zagraniczna państw, ale przede wszystkim jest to budowanie współpracy między naszymi wspólnotami lokalnymi, miastami i samorządami. Bardzo liczą na to, że zjazd w tym roku w Toruniu, a w przyszłym roku w Gdańsku, będą owocne o nowe oraz wspólne plany i perspektywy działania – mówiła podczas inauguracji spotkania Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska.

Siła współpracy

- Organizacja Zjazdu Hanzy to wyjątkowa i bardzo ważna możliwość zaprezentowania swojego miasta pośród niemal 200 delegacji miast z 16 krajów. Reprezentacja Polski na tym forum to nie lada wyzwanie, ale i wielka szansa. Gdańsk aktywnie uczestniczy w Zjazdach Nowej Hanzy od 1995 roku. W 1997 roku byliśmy organizatorem Zjazdu Hanzy, które odbyły w trakcie obchodów 1000-lecia naszego miasta. Po raz drugi Gdańsk  będzie organizatorem 44 Zjazdu w dniach 13-16 czerwca 2024 roku – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Jesteśmy świadomi znaczenia hanzeatyckiego dziedzictwa kulturowego, również w kontekście potencjału turystycznego polskich miast hanzeatyckich. Zachęcam wszystkie polskie miasta do wspólnego działania i wykorzystania szansy, jakie daje nam Związek Hanzy i nadchodzące wydarzenia. Szczególną uwagę należy też zwrócić także na edukację dzieci i młodzieży, czego można dokonać dzięki współpracy z delegatami Młodej Hanzy. Demokratycznie podejmowane decyzje i wzajemna współpraca w Lidze Hanzeatyckiej mogą być przykładem do wspólnych i solidarnych działań w Europie i na świecie. Bardzo zachęcam do aktywnej partycypacji i współpracy polskich miast w organizacji Zjazdów Hanzy w Toruniu i w Gdańsku.

 

Kilkanaście osób na sali siedzą za ławkami. Na pierwszym planie (od lewej) mężczyzna i kobieta, za nimi kolejni ludzie
W spotkaniu udział wzięli także m.in. (na pierwszym planie): Mats Leissner - menadżer projektu Zjazd Hanzy w Visby 2025 i Stefanie Bischof - dyrektor Biura Hanzy w Lubece oraz na drugim planie Piotr Borawski - zastępca prezydent Gdańska i Jadwiga Charzyńska - dyrektorka CSW Łaźnia
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Podtrzymywanie tradycji, europejskiej integracji

Podczas spotkania polskich miast hanzeatyckich w Gdańsku, Stefanie Bischof, dyrektorka Biura Hanzy w Lubece podsumowała 42. Międzynarodowy Zjazd, który odbył się w 2022 roku w niemieckim Neuss. Ewa Banaszczuk-Kisiel, dyrektorka Wydziału Promocji i Turystyki UM Toruń zapowiedziała 43. edycję wydarzenia, która odbędzie się w dniach 22-25 czerwca 2023 w Toruniu, a gospodarze 45. Zjazdu Hanzy przedstawili, co w 2025 roku będzie działo się w szwedzkim Visby.

W 2024 roku, a dokładnie w dniach 13-16 czerwca Międzynarodowy Zjazd Hanzy odbędzie się w Gdańsku. Za koordynację orgnizacji wydarzenia odpowiada Fundacja Gdańska. W organizację zjazdu będzie zaangażowanych wiele gdańskich instytucji, m.in. Gdańska Organizacja Turystyczna, Europejskie Centrum Slidarności, Centrum Wystawienniczo-Kongresowe AmberExpo, Gdański Teatr Szekspirowski czy Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. W ramach zjazdu, jak co roku będzie realizowany projekt wspierania i promocji artystów HanseArtWorks, odbędzie się także spotkanie reprezentantów Młodej Hanzy - młodzieży w wieku od 16-26 lat, delegatów z miast hanzeatyckich. 

Międzynarodowe Zjazdy Hanzy to okazja do podtrzymywania tradycji, europejskiej integracji i nawiązywania kontaktów gospodarczych i kulturalnych między zrzeszonymi miastami. Co roku w ramach zjazdów odbywa się szereg wydarzeń, koncertów, wystawy i jarmark. Poza atrakcjami kulturalnymi organizowane są także spotkania oficjalne, podczas których delegacje poruszają m.in. tematy dotyczące ekologii, współpracy gospodarczej i turystyki.

Podczas poniedziałkowego spotkania, poza planami na najbliższe lata, można było także wysłuchać prelekcji - Miasta i szkoły przyjazne Hanzy Miastami  „Sprawiedliwego Handlu ”, dowiedzieć się więcej o Międzynarodowej Konferencji pt. „Miasta Ligi Hanzeatyckiej - dziedzictwo, turystyka, rozwój”, a także wysłuchać prelekcji i projekcie Dziedzictwo  Hanzy i  Europejski Szlak Gotyku Ceglanego EUROB.

Gdańsk w Hanzie 

Gdańsk będzie organizatorem 44. Międzynarodowego Zjazdu Hanzy w 2024 roku. Termin zjazdu to 13-16 czerwca.

Przynależność Gdańska do związku kupieckiego miast Hanzy i zaangażowanie w sprawy wspólnoty hanzeatyckiej sięga XIV w. W 2021 roku Gdańsk obchodził 660. rocznicę swego pierwszego uczestnictwa w Zjeździe „Starej” Hanzy. Ten historyczny Zjazd odbył się w 1361 roku w mieście Greifswald. Dzięki przywilejom uzyskanym w licznych państwach Europy, kupcom gdańskim przysługiwały szerokie uprawnienia żeglugi i handlu międzynarodowego. Przy okazji wymiany handlowej, następowała wymiana myśli, wzorców prawa oraz styk różnych kultur.

Gdańsk należy do Nowej Hanzy od 1993 roku. 26 czerwca 1997 odbył się tu XVII zjazd z udziałem przedstawicieli 106 miast; honorowymi gośćmi byli prezydenci Polski i Niemiec. Obecnie do Hanzy należy do niej niemal 200 miast z 16 państw, w tym 12 miast polskich Białogard, Braniewo, Chełmno, Gdańsk, Kołobrzeg, Koszalin, Kraków, Sławno, Stargard Szczeciński, Strzelce Opolskie, Toruń, Wrocław.

Pełną listę gospodarzy oraz więcej informacji o Hanzie można znaleźć na portalu gdansk.pl

W 2023 roku Zjazd Hanzy odbędzie się w Toruniu.


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ ZE SPOTKANIA

 

TV

Zjazd Hanzy, dzień III. Bakalie, muzyka i nowe nabrzeże