Spotkanie noworoczne z pomorskimi przedsiębiorcami. "W Gdańsku zawsze możemy na siebie liczyć"

W Dworze Artusa odbyło się w środę, 11 stycznia, tradycyjne noworoczne spotkanie pomorskich przedsiębiorców i władz lokalnych. Za dotychczasową współpracę między przedstawicielami biznesu i samorządu podziękowała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - W Gdańsku i na Pomorzu zawsze możemy na siebie liczyć. Czasem jest ciężko, ale wiem, że jest wzajemne zrozumienie pomiędzy nami - podkreśliła.
11.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Po oficjalnych przemówieniach goście mieli czas na wiele kuluarowych rozmów
Po oficjalnych przemówieniach goście mieli czas na wiele kuluarowych rozmów
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Ostatnia lampka szampana trzy lata temu

Głównymi organizatorami Noworocznej Lampki Szampana były organizacje zrzeszające lokalne firmy: Pracodawcy Pomorza, Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza oraz Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Prezes zarządu Pracodawców Pomorza Tomasz Limon przypomniał, że ostatni raz noworoczne spotkanie przedsiębiorców w Gdańsku miało miejsce trzy lata temu, na kilka tygodni przed wybuchem pandemii COVID-19.

Pomorska Gala Rzemiosła 2022: "Przedsiębiorcy tworzą dobrobyt całego kraju"

- Nasze środowisko z dnia na dzień się wtedy skrzyknęło. Kilkanaście organizacji powołało sztab pomorskich przedsiębiorców, który w imię solidarności z naszymi firmami zaczął działać na rzecz naszego środowiska. Walczyliśmy o firmy zamknięte, poszkodowane przez pandemię - mówił Tomasz Limon.

Dodał, że gdy pomorskie firmy zaczęły już powoli odradzać się z pandemicznego kryzysu, to przed niespełna rokiem wybuchła wojna w Ukrainie.

- Nasze społeczeństwo w imię solidaryzmu zaczęło pomagać naszym sąsiadom Ukraińcom. Każdy dawał tyle, ile mógł. Jedni wspierali finansowo, drudzy przekazywali dary, jeszcze inni przyjmowali ludzi pod własny dach. Solidaryzm i jedność może zdziałać cuda - ocenił szef Pracodawców Pomorza.

Podziękowanie za dobre kontakty

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podziękowała natomiast za współpracę między środowiskiem lokalnego biznesu a władzą samorządową.

- Jestem wdzięczna za to, że mimo trudnych czasów umiemy współpracować. Zarówno władza publiczna, instytucje kultury, przedstawiciele różnych organizacji pozarządowych, ale także wy - przedsiębiorcy. Wiem, że w Gdańsku, na Pomorzu, możemy zawsze na siebie liczyć. Czasem jest ciężko, jest trudno, ale wiem, że jest wzajemne zrozumienie pomiędzy nami - zaznaczyła Aleksandra Dulkiewicz.

Noworoczny toast wznoszą, od lewej: Sławomir Halbryt - Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, Piotr Borawski - zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Zbigniew Stencel - Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Tomasz Limon - Pracodawcy Pomorza
Noworoczny toast wznoszą, od lewej: Sławomir Halbryt - Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, Piotr Borawski - zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Zbigniew Stencel - Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Tomasz Limon - Pracodawcy Pomorza
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Podkreśliła, że trzyma jednocześnie kciuki za rozwój gdańskich i pomorskich firm. - Bo czasy kryzysu, to w gospodarce także moment rozwoju - dodała.

Razem, aby wywalczyć pieniądze z KPO

Prezydent Sopotu i prezes Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski Jacek Karnowski wyraził natomiast podziękowanie przedsiębiorcom za kooperację “na arenie politycznej”.

- Bo jednak jako TAK! Dla Polski udało nam się wypracować wspólne stanowisko w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Zrobiliśmy to dwa lata temu. I mam nadzieję, że nasz rząd podejdzie do KPO jak do bankomatu, ale z hasłem demokracja, a nie będzie wyważał go łomem. I żebyśmy środki z KPO dość szybko zobaczyli - nadmienił Jacek Karnowski.

Głos podczas uroczystości zabrał też m.in. Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Samorządowcy, przedsiębiorcy i NGO'sy chcą współtworzyć Krajowy Plan Odbudowy. Apel do premiera

- Paradoksem trudnych czasów jest, że łatwo jest podczas ich trwania składać życzenia. Dlatego w dobie drożyzny i szalejącej inflacji życzę wam niskich cen paliw i innych artykułów oraz usług, a także niskich stóp procentowych. W czasie wojny w Ukrainie życzę naszym sąsiadom rychłego zwycięstwa i pokoju, a nam spokoju - powiedział Leszek Bonna.

TV

Kolorowa Parada Seniorów w sercu Gdańska