Noworoczne spotkanie byłych radnych miejskich z obecnymi władzami Gdańska

Byli miejscy radni, zrzeszeni w Stowarzyszeniu Rajcy Gdańscy, zorganizowali spotkanie noworoczne, podczas którego uhonorowano pierwszego Przewodniczącego Rady Miasta Gdańska, którym w 1990 roku został prof. Andrzej Januszajtis. Ogłoszono też wydanie nowej książki z okazji przypadającego w tym roku okrągłego jubileuszu.
( 17.01.2023 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
grupowe zdjęcie pamiątkowe radnych i władz gdańska, pozuje kilkadziesiąt osób, głównie starszych
17 stycznia odbyło się spotkanie byłych miejskich radnych z obecnymi, a także z władzami Gdańska
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Noworoczne życzenia i rozmowy z władzami Gdańska

Spotkanie odbyło się 17 stycznia w restauracji działającej w piwnicach zabytkowego Dworu Artusa. Obecni byli dawni miejscy radni, aktualnie członkowie Stowarzyszenia Gdańscy Rajcy. W spotkaniu wzięły udział także obecne władze Gdańska: prezydent Aleksandra Dulkiewicz, jej zastępca Piotr Grzelak, a także przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak, radna Kamila Błaszczyk, wieloletni Przewodniczący Rady Miasta Bogdan Oleszek i dyrektor Biura Rady Miasta Gdańska Wioletta Krewniak.

Wśród byłych radnych był prof. Andrzej Januszajtis, który był radnym miejskim i przewodniczącym Rady Miasta Gdańska pierwszej kadencji w latach 1990 - 94. Życzenia składali również inni byli radni m.in. Tomasz Posadzki, który był również prezydentem Gdańska, Maciej Lisicki, który piastował urząd zastępcy prezydenta Gdańska, Grzegorz Grzelak - obecnie wiceprzewodniczący Sejmiku Woj. Pomorskiego, a także Małgorzata Chmiel - obecnie posłanka na Sejm RP oraz Ewa Sienkiewicz, która także była zastępcą prezydenta Gdańska. W spotkaniu uczestniczył też Piotr Adamowicz, poseł RP.

Poczet gdańskich radnych. Album zaprezentowano byłym i obecnym radnym

Wtorkowe spotkanie było przede wszystkim okazją do złożenia sobie noworocznych życzeń, ale także do wielu wspomnień i rozmów m.in. o planach na przyszłość.

na zdjęciu po prawej profesor januszajtis trzyma w rękach otrzymany dyplom, obok stoi tadeusz gleinert w garniturze
Przewodniczący Stowarzyszenia Rajcy Gdańscy Tadeusz Gleinert oficjalnie wręczył tytuł Honorowego Członka tegoż stowarzyszenia prof. Andrzejowi Januszajtisowi
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Honorowy członek Rajców Gdańskich

Prof. Andrzejowi Januszajtisowi przyznano tytuł Honorowego Członka Stowarzyszenia Rajcy Gdańscy.

- Czuję czas w Gdańsku. Kiedy zaczynaliśmy pracę w Radzie Miasta, w pierwszej kadencji, mieliśmy bardzo wiele do zrobienia, i wszyscy odczuwamy z tego powodu dumę. Oczywiście, były błędy, ale... kto jest bez grzechu czy błędu, niech rzuci kamień. Kładliśmy wówczas duży nacisk na odbudowę tożsamości naszego miasta - miasta historycznego, z którego możemy być dumni na całym świecie. Oczywiście, trzeba było też załatwiać sprawy codzienne - wspominał prof. Andrzej Januszajtis.

Łącznik z przeszłością Gdańska

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz pogratulowała członkom stowarzyszenia dekady działalności.

- Jesteście łącznikiem z naszą przeszłością, kontynuujecie tradycję, i za to bardzo dziękuję. Ten rok będzie na pewno ważny z powodu wyborów politycznych, które czekają nas jesienią. To pewnie będzie też pytanie, co dalej z kondycją naszego państwa, w tym także samorządności. Życzę nam wszystkim nadziei, i obyśmy żyli w lepszym świecie - życzyła obecnym prezydent Gdańska.

na zdjęciu z przemawia do mikrofonu prezydent aleksandra dulkiewicz, przed nią siedzi na krzesłach dwóch starszych mężczyzn
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz podkreślała, że Stowarzyszenie Rajcy Gdańscy to łącznik pomiędzy teraźniejszością a przeszłością naszego miasta
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Podczas spotkania głos zabrała też posłanka Małgorzata Chmiel.

- Z kilkuletniej perspektywy, bo już drugą kadencję jestem w Sejmie, muszę powiedzieć, że praca w Radzie Miasta Gdańska była najwspanialszym okresem mojej pracy społecznej. Z tej perspektywy widzę, ile to dawało satysfakcji, o coś nam chodziło - mówiła posłanka Chmiel.

Dzielnice Gdańska - okrągłe rocznice przyłączenia do miasta

Stowarzyszenie powstało 10 lat temu

- Pamiętam, że przed świętami Bożego Narodzenia, w 2012 roku, odbyło się pierwsze spotkanie, organizacyjne, w tej sprawie. Natomiast rejestracja stowarzyszenia nastąpiła 3 kwietnia 2013 r. - przypomniał Tadeusz Gleinert, przewodniczący Stowarzyszenia Rajcy Gdańscy. - Dlatego, w związku ze zbliżającym się jubileuszem, nasze stowarzyszenie przygotowuje publikację o Gdańsku. Uznaliśmy, że trzeba poświęcić książkę naszemu koledze, Pawłowi Adamowiczowi (który zanim został prezydentem, także był Radnym Miasta Gdańska - dop. red.). Nie chcieliśmy jednak przygotowywać wydawnictwa biograficznego, ale chcieliśmy pokazać Gdańsk - to, jak się rozwijał, jakie były kamienie milowe jego rozwoju, jakie były możliwości i szanse, jak je wykorzystano. Pokażemy w niej także różne aspekty funkcjonowania samorządu. Książka zostanie wydana w maju br. - zapowiedział Tadeusz Gleinert.