• Start
  • Wiadomości
  • Solidarni z Ukrainą. Antywojenna galeria murali wzdłuż torów kolejowych. Zobacz film

Solidarni z Ukrainą. Antywojenna galeria murali wzdłuż torów kolejowych. Zobacz film

Na murze oporowym, w sąsiedztwie przystanku PKM Gdańsk Jasień obejrzeć można niezwykłą antywojenną galerię. To stworzone przez młodych twórców murale inspirowane tragedią, która dzieje się na Ukrainie po agresji Rosji.
22.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Murale na murze oporowym przy stacji PKM Gdańsk Jasień
Murale na murze oporowym przy stacji PKM Gdańsk Jasień
fot. Dariusz Kwidzińki/gdansk.pl

Na murze oporowym w pobliżu stacji PKM Jasień w ostatnich tygodniach powstało aż 12 murali. Pierwszy zatytułowany "No more time" został namalowany przez Piotra Jaworskiego i "Tuse"na początku marca. Był to początek całego cyklu. To wspólna inicjatywa Samorządu Województwa Pomorskiego i należącej do niego spółki PKM SA oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Prace przygotowało kilkunastu studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, pod okiem kierującego Pracownią Malarstwa Ściennego i Witrażu profesora Jacka Zdybla.

- Rozmawialiśmy ze studentami o pomysłach i byliśmy bardzo podbudowani ich wyobraźnią, pomysłowością i tym, w jak symboliczny sposób planują przedstawić emocje, które nimi targają przy okazji tych tragicznych wydarzeń. Prace ukazują tragedię wojny, ale też nadzieję na to, co po zakończeniu wojny może nas czekać – mówił wspólnym o projekcie Tomasz Konopacki, rzecznik Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Zobacz wideo:


Okazało się, że już w kwietniu 300-metrowy mur oporowy stał się oryginalną, plenerową, antywojenną wystawą sztuki. Znakomicie widać prace młodych twórców na naszym filmie, ale też zachęcamy mieszkańców, by w wolnej chwili udali się osobiście podziwiać murale. Można to też zrobić z okien PKM-ki.

 

 

 

TV

Festiwal Historyczny Wisłoujście przyciągnął tłumy