• Start
  • Wiadomości
  • Wyspa Sobieszewska. Miłośnicy gdańskiej wyspy zbudowali edukacyjne ptasie osiedle

Wyspa Sobieszewska. Miłośnicy gdańskiej wyspy zbudowali edukacyjne ptasie osiedle

"Osiedle" prezentuje styl raczej klasyczny - drewniane obudowy, płaskie dachy i charakterystyczne okrągłe wejścia. Zbudowane ptasie budki różnią się wielkością - dostosowaną do wielkości ptaków zamieszkujących tutejsze okolice. Można je zobaczyć spacerując jednym z popularniejszych szlaków w kierunku plaży.
( 17.03.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na Wyspie Sobieszewskiej zbudowano... ptasie osiedle
Na Wyspie Sobieszewskiej zbudowano... ptasie osiedle
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

W drodze do wejścia na plażę nr 16, przy leśnej ścieżce (przy ul. Radosnej), zamontowano wyjątkowe ptasie osiedle. Powstało z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej, a zrealizowane zostało ze środków Programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej Miasta Gdańska. Z zamieszczonej tu edukacyjnej tablicy można dowiedzieć się o gatunkach i zwyczajach lęgowych ptaków zamieszkujących Wyspę Sobieszewską.

 

Dużą, edukacyjną tablicę z przykładami budek lęgowych, z jakich korzystają ptaki, można znaleźć przy istniejącej tzw. ścieżce zdrowia.

 

 

Na tablicy znajduje się 10 budek lęgowych. Przy każdej z nich znajduje się informacja na temat tego, jakie gatunki ptaków korzystają z nich do lęgów i gniazdowania. Czasami to nawet 4-5 różnych gatunków ptaków, które mogą korzystać z jednego rodzaju schronienia.

Dla przykładu, z jednej budki mogą korzystać takie gatunki ptaków jak: szpak, bogatka, pleszka, kowalik i sóweczka. Z innej: nurogęś, puszczyk, gągoł i krzyżówka. Kolejna budka przeznaczona jest dla bogatki, mazurka, sosnówki, modraszka czy wróbla.

Zachęcamy do przyjrzenia się bliżej poszczególnym budkom. Każda z 10 jest zbudowana inaczej: różnią się wielkością wejścia, głębokością, sposobem gniazdowania w środku. 

Oprac. KG