Śniadanie wielkanocne dla potrzebujących po raz 24. Tradycja dzielenia się dobrem

Po raz 24. odbyło się w Gdańsku śniadanie wielkanocne dla osób bezdomnych i ubogich. Świąteczny posiłek na placu przy ul. Szerokiej, przed Bazyliką Św. Mikołaja, przygotowali Polska Izba Restauratorów i Hotelarzy oraz Duszpasterstwo Akademickie „Górka”. Dobroczynne wydarzenie wsparł też tradycyjnie Szczep Bór Hufca ZHP Gdańsk-Śródmieście.  
30.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
To zdjęcie przedstawia scenę z wydarzenia charytatywnego lub publicznej akcji społecznej, gdzie wolontariusze - w tym przynajmniej jedna osoba w harcerskim mundurze z emblematami - wydają jedzenie uczestnikom. Wolontariuszki mają na sobie jednolite, szare bluzy i czerwone szaliki, co wskazuje na przynależność do organizacji harcerskiej. Na mundurze jednej z osób widać herb, który może być oznaczeniem grupy lub lokalizacji. Osoby w kolejce stoją w namiocie, a wolontariusze korzystają z jednorazowych rękawiczek dla zachowania higieny. Na pierwszym planie widzimy talerze z jedzeniem, a tło wypełnia tłum uczestników i innych wolontariuszy. Atmosfera wydaje się pracowita, ale dobrze zorganizowana
Duży udział w rozdawaniu potraw mieli harcerze
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Nikt nie jest tak biedny, aby nie pomógł drugiemu

Śniadanie Wielkanocne dla potrzebujących zorganizowano w postawionym na tę okazję namiocie, w którym rozłożono stoły i ławki. 
 
Tradycyjnego poświęcenia pokarmów wraz z modlitwą dokonał ks. arcybiskup Tadeusz Wojda, metropolita gdański. 

Zmiana czasu z zimowego na letni w nocy z soboty na niedzielę. Zmiany w komunikacji miejskiej

- Nikt nie jest tak biedny, aby nie pomógł drugiemu. I nikt nie jest tak bogaty, aby nie potrzebował pomocy drugiego człowieka. To jest nasze przesłanie od wielu lat. A stół powinien zawsze łączyć, a nie dzielić - powiedział radny miasta Piotr Dzik, organizator spotkania Wielkanocnego.
Na zdjęciu widzimy grupę ludzi uczestniczących w jakimś zgromadzeniu lub ceremonii. Skupiamy się na kobiecie w centrum, która uśmiecha się, trzymając w rękach dekoracyjny bukiet zrobiony z jasnozielonych i żółtych kwiatów (być może są to żonkile) ułożonych w kształcie kuli. Ubrana jest w ciemnozielony sweter i czarne okulary. Osoby w tle również trzymają podobne bukiety i wydają się być w dobrych nastrojach. Scena ma miejsce w jasno oświetlonym pomieszczeniu lub pod zadaszeniem, gdzie światło dzienne wpada z boku, tworząc ciepłą atmosferę. Odzież i akcesoria uczestników sugerują, że może to być oficjalne wydarzenie lub święto kulturalne
Piotr Dzik, radny i gdański restaurator, obdarował kilka osób specjalną ozdobą wielkanocną, którą wykonała własnoręcznie jego żona. Od lewej: abp Tadeusz Wojda - metropolita gdański, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Agnieszka Owczarczak - przewodnicząca Rady Miasta Gdańska
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
Na jego prośbę minutą ciszy uczczono śp. Pawła Adamowicza, tragicznie zmarłego w 2019 r. prezydenta Gdańska, który wielokrotnie uczestniczył w śniadaniach Wielkanocnych dla osób potrzebujących, a także ofiary katastrofy smoleńskiej i wojny w Ukrainie. 

Transmisje nabożeństw: od Triduum Paschalnego do Poniedziałku Wielkanocnego

Świąteczne życzenia od prezydent miasta

Życzenia uczestnikom śniadania Wielkanocnego złożyła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 
 
Święta Wielkanocne to taki czas w roku, który powinien nas łączyć. Dziękuję wszystkim ludziom dobrej woli, którzy dla Państwa ten stół świąteczny przygotowali.
Życzę Państwu nadziei, pokoju i siły do zmiany swojego życia. Wszystkiego najlepszego z okazji świąt Wielkiej Nocy. 
 
 
Zdjęcie ukazuje wydawanie żywności podczas jakiegoś wydarzenia. Na pierwszym planie jest osoba w czerwonym rękawie, która trzyma papierowy talerzyk z kawałkami ciasta lub deseru. W tle widoczny jest wolontariusz trzymający dużą, kolorową torbę z napisem CZAS PRZYJEMNY  i logo  E.Wedel 170 lat , co sugeruje, że jest to torba z produktami tej znanej polskiej firmy cukierniczej, świętującej swoje jubileum. W tle, w centralnej części zdjęcia, widać inne osoby zajęte organizacją wydarzenia. Po prawej stronie jest karton z puszkami, który może zawierać inne artykuły spożywcze. Całość sprawia wrażenie aktywnego udziału w jakimś wydarzeniu charytatywnym lub społecznym, gdzie ludzie są obdarowywani żywnością.
Podczas śniadania Wielkanocnego rozdawano też świąteczne paczki
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
Obecnych było też dwóch zastępców prezydenta Gdańska: Piotr Borawski i Piotr Grzelak.
 
Na wydarzeniu przed Bazyliką św. Mikołaja pojawiło się kilkoro radnych miasta Gdańska: Agnieszka Owczarczak - przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, Teresa Wasilewska - wiceprzewodnicząca RMG, Katarzyna Czerniewska, Beata Dunajewska, Anna Golędzinowska, Andrzej Kowalczys i Cezary Śpiewak-Dowbór.

Opieka medyczna w świąteczne dni. Gdzie szukać pomocy? Adresy i telefony placówek

Było też dwóch posłów Koalicji Obywatelskiej: Piotr Adamowicz i Jacek Karnowski. 

Co znalazło się na stołach?

W tym roku na kilkuset potrzebujących czekały tradycyjne świąteczne potrawy, a wśród nich około 1,5 tysiąca jaj, ale także bigos, żurek, biała kiełbasa, a także wielkanocne ciasta. Przygotowano również około dwóch tysięcy konserw.
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ ZE ŚNIADANIA WIELKANOCNEGO DLA POTRZEBUJĄCYCH: 
 


 
Dla uczestników śniadania przygotowano także ponad 500 paczek z żywnością.   
 
Poza tym, działające przy parafii św. Mikołaja Duszpasterstwo Akademickie „Górka” przygotowało ok. 750 paczek z produktami spożywczymi, ubraniami i bielizną, a także artykułami higienicznymi, które przekazywane będą do ośrodków pomocy, takich, jak schroniska dla osób w bezdomności czy domy samotnych matek.

 

TV

Obchody Święta Policji Komendy Miejskiej