• Start
 • Wiadomości
 • SkillsPoland Gdańsk 2021 - zmagania młodych rzemieślników i branżystów w AMBEREXPO

SkillsPoland Gdańsk 2021 - zmagania młodych rzemieślników i branżystów od czwartku w AMBEREXPO

Blisko 100 zawodników, 50 sędziów i 9 konkurencji w dwa dni - w czwartek (25 listopada) startuje SkillsPoland Gdańsk 2021, czyli eliminacje do największej na świecie olimpiady fachowców i rzemieślników WorldSkills. Zwycięzcy reprezentować będą Polskę w finale WorldSkills Shanghai 2022. Każdy może dopingować zmagania - zwłaszcza uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych i szkół branżowych.
23.11.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 

SkillsPoland Gdańsk 2021 to przede wszystkim konkurs dla uczniów szkół branżowych, studentów i młodych pracowników. W ciągu dwóch dni, w czwartek i w piątek (25 i 26 listopada), zawodnicy z Gdańska, Pomorza i całego kraju zmierzą się z zadaniami w dziewięciu konkurencjach:

 • florystyka,
 • frezowanie CNC,
 • fryzjerstwo,
 • instalacje sanitarne i grzewcze,
 • instalacje elektryczne,
 • meblarstwo,
 • mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych,
 • obsługa gości hotelowych,
 • stolarstwo.

 

- Jestem szczęśliwa, że to właśnie w Gdańsku zmagać się będą zawodniczki i zawodnicy SkillsPoland. Oczywiście trzymam kciuki za gdańskich uczniów i uczennice. Mamy świetne szkoły zawodowe, świetnych nauczycieli i mnóstwo pasji wśród młodych. Jestem pewna, że będzie tu pokazana najwyższa klasa - powiedziała Monika Chabior zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania podczas konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie, która odbyła się we wtorek, 23 listopada. - Pomorze to miejsce świetnego rozwoju gospodarczego, właśnie tu potrzebujemy ludzi z pasją do pracy i rozwijania naszego regionu i miasta. Jestem pewna, że z Gdańska na pewno ktoś pojedzie do Szanghaju. 

- SkillsEurope i SkillsWorld to olimpiada zawodów branżowych, największy taki konkurs na świecie. Skupia najlepszych specjalistów i wybitne młode osoby, które kształcą się w zawodach rzemieślniczych. Na konkurs do Gdańska przyjadą ludzie z całej Polski: uczniowie, studenci i osoby pracujące, które mają konkretny fach, są specjalistami w swoich branżach. Każda konkurencja ma swojego partnera biznesowego, nasi partnerzy rozumieją potrzebę kształtowania i szukania nowych talentów i inwestowania w nie - tłumaczyła Katarzyna Jurkevič, dyrektorka Biura WorldSkills Poland. - Zwycięzcy konkursu w Gdańsku dopełnią polską kadrę zawodników, którzy pojadą w przyszłym roku do Szanghaju na ogólnoświatowy finał z udziałem reprezentantów ponad 80 państw.

W zmaganiach młodych ludzi może wziąć udział każdy. Wstęp na SkillsPoland 2021 w AMBEREXPO jest bezpłatny, wystarczy zarejestrować się wypełniając formularz online. Katarzyna Jurkevic szczególnie zachęca do dopingowania zmagań uczniów i nauczycieli szkół zawodowych, a także siódmo- i ósmoklasistów, którzy stoją przed wyborem kolejnego etapu edukacji. 

Równolegle z konkursem, toczyć się będą panele dyskusyjne z przedstawicielami nauki, biznesu, rządu, samorządu. Zaplanowano również warsztaty tematyczne dla nauczycieli, strefy „try a skill” dla odwiedzających, strefy partnerskie, targi szkół i uczelni oraz wiele innych atrakcji. Formularz zapisów i agenda wydarzenia dostępne na stronie internetowej.

Uczestnicy konferencji prasowej inaugurującej SkillsPoland Gdańsk 2021, od l.: Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego; Monika Chabior zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania; Michał Formela, brązowy medalista w konkurencji spawalnictwo EuroSkills Graz 2021; Katarzyna Jurkevic, dyrektorka WorldSkills Poland
Uczestnicy konferencji prasowej inaugurującej SkillsPoland Gdańsk 2021, od l.: Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego; Monika Chabior zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania; Michał Formela, brązowy medalista w konkurencji spawalnictwo EuroSkills Graz 2021; Katarzyna Jurkevič, dyrektorka Biura WorldSkills Poland
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

- Można powiedzieć, że w naszym województwie przygotowujemy do tych zawodów już od 2014 roku. Wówczas rozpoczęliśmy ogromne przedsięwzięcie strategiczne - kształtowanie sieci szkół na Pomorzu, na ten cel przeznaczyliśmy ponad 360 mln złotych - przypomniał Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. - Wszystkie szkoły zawodowe naszego województwa, wszystkie powiaty weszły w to przedsięwzięcie strategiczne w 15 branżach kluczowych dla rozwoju Gdańska i regionu. Trzymam kciuki za uczniów szkół zawodowych z całego Pomorza. 

 

FILMOWY ZAPIS KONFERENCJI INAUGURUJĄCEJ POLANDSKILLS 2021 W GDAŃSKU

 

Przygotowania do WorldSkills Shanghai 2022

Zwycięzcy SkillsPoland Gdańsk 2021 zasilą kadrę narodową, która poleci na WorldSkills Shanghai 2022. Podczas rocznego cyklu przygotowań do światowego finału, młodzi ludzie pracować będą z ekspertami w swojej branży. 

- Każdemu członkowi kadry zostanie przydzielony trener i ekspert, którzy przygotują indywidualny kurs szkoleniowy. Dla młodych ludzi jest to doskonała okazja na poznanie najnowszych technologii oraz na rozwinięcie sieci kontaktów, z potencjalnymi pracodawcami - dodaje Katarzyna Jurkevič. - Każdy zawodnik będzie mógł skorzystać z kursu języka angielskiego oraz szkoleń tzw. umiejętności miękkich np. z kreatywności, odporności na stres czy samodyscypliny.

WorldSkills skupiają 85 państw. Rywalizacja toczy się w ponad 60 konkurencjach z 6 obszarów: technologia informatyczna i komunikacyjna, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda. Zawodom towarzyszą rozmaite pokazy, występy i konferencje, a na miejsce zjeżdżają się przedstawiciele firm z całego świata, aby szukać potencjalnych pracowników i managerów.

Dotychczasowe sukcesy Polaków i Pomorzan

Pod koniec września w Austrii odbył się europejski konkurs umiejętności branżowych EuroSkills Graz 2021, którego uczestnicy walczyli o tytuł Mistrza Europy. Polska kadra narodowa wystąpiła w 16 konkurencjach. 3 naszych reprezentantów, z czego dwóch z województwa pomorskiego, wróciło do Polski z medalami.

- Z wykształcenia jestem "monterem kadłubów jednostek okrętowych" a na zawodach startowałem w konkurencji spawanie. Musiałem uczyć się wszystkiego na nowo. Gdy dostałem taką propozycję w Stoczni Gdańskiej, stwierdziłem, że lepiej znać parę zawodów, dzięki czemu jest się bardziej elastycznym pracownikiem - mówił obecny na konferencji Michał Formela z Żukowa, brązowy medalista w konkurencji spawalnictwo. - Moim zadaniem było pospawanie paru próbek z różnych materiałów. Musiałem wykonać to z jak największą precyzją.

 

 

TV

Najstarsze muzeum na Westerplatte świętuje 50-lecie powołania