Skalpel, Zakopower, Grzegorz Turnau, Fangor... moc atrakcji w ten weekend

W pierwszy tydzień marca w Gdańsku nie będziemy się nudzić. Stary Maneż we Wrzeszczu zaprasza aż na dwa koncerty wielkich polskich gwiazd. Warto też obejrzeć powoli dobiegającą końca wystawę „Fangor. Poza obraz”, która cieszy się niesłabnącą popularnością.
( 03.03.2023 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dwóch mężczyzn w czarnych t-shirtach na czerwonym tle
Zespół Skalpel wydał nowy album - z tej okazji zagra koncert 3 marca w klubie B90
mat. prasowe

Sibylle Bergemann. Zobacz fotografie w Muzeum Narodowym w Gdańsku

W piątek, 3 marca, w klubie B90 przy ulicy Elektryków na terenie stoczni wystąpi zespół Skalpel, za którym stoją Marcin Cichy i Igor Pudło. Artyści od lat łączą inspirację lokalną jazzową tradycją z fascynacją możliwościami nowej elektroniki, odnosząc na tym polu niemałe sukcesy.

Pierwsze dwa wydawnictwa duetu: „Skalpel” i „Konfusion”, nagrane dla wytwórni Ninja Tune, zaowocowały znakomitymi recenzjami w prestiżowych tytułach muzycznych: od NME, przez Pitchfork, The Wire po DJ Magazine, i koncertami na całym świecie. Płyty z katalogu Ninja Tune zaliczane są dziś do klasyki jazztroniki, zaś kolejne: „Transit” (2014) i „Highlight” (2020), to wyśmienita aktualizacja i modyfikacja unikalnego analogowo-cyfrowego brzmienia duetu. Ta ostatnia pozycja na świecie ukazała się we współpracy z kultową oficyną !K7 Records (m.in współpracującą z takimi gwiazdami, jak Tosca czy Tricky).

Najnowsza płyta zespołu, z której utwory zabrzmią w Gdańsku, zatytułowana jest „Origins” i ukazała się pod koniec ubiegłego roku. To inspirująca współczesna adaptacja różnych nurtów elektroniki oraz muzyki tanecznej milenijnego przełomu. Znajdziemy tu zarówno jazz jak i drumnbass, downtempo i electro, trip-hop oraz balearic, breakbeat, hiphop czy Krautrock.

- Wracamy na tej płycie do muzyki lat 90., której słuchaliśmy i która inspirowała nas, zanim odkryliśmy potencjał jazzowych brzmień. Nostalgia miesza się tu z chęcią aktualizacji tamtych idei i nadania im współczesnego brzmienia. Jednocześnie jest to relacja naocznych i nausznych świadków z jednego z najciekawszych rozdziałów w historii muzyki elektronicznej - zaprasza zespół Skalpel.

Początek koncertu o godzinie 19:00, bilety: 99 - 109 zł, do kupienia online: tickets.b90.pl, i na miejscu przed koncertem.

dziewczynka w wózku sklepowym, przy nim klęczy młoda dziewczyna
Pokaz filmowy dramatu „The Florida Project” to propozycja Klubu Filmowego Kosmos na ten weekend
mat. prasowe

Miłośników kina Scena Muzyczna - oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na kolejną odsłonę w ramach piątej edycji spotkań Klubu Filmowego Kosmos. Tym razem w siedzibie Sceny Muzycznej przy ulicy Nowiny 2b, zobaczymy pokaz amerykańskiego dramatu „The Florida Project” (2017 r.) w reżyserii Seana Bakera. 

Tytuł filmu, wyróżnionego przez National Board of Review i American Film Institute jako jeden z 10 najlepszych filmów roku 2017, nawiązuje do wczesnej nazwy Walt Disney Worldu, położonego w pobliżu miejsca akcji. Produkcja jest bardzo barwną i nieoczywistą opowieścią o trudnym dzieciństwie w rodzinie dysfunkcyjnej. Główna bohaterka, sześcioletnia Moonee, mieszka wraz z nieodpowiedzialną matką w pokoju motelowym. Zarządcą obiektu o nazwie Magic Castle jest Bobby (w tej roli doceniony przez krytyków Willem Dafoe), który czuwa nad Moonee i pozostawionymi bez opieki dziećmi, starając się ochronić je przed niebezpieczeństwem ze strony dorosłych.

Pokazowi filmowemu towarzyszyć będzie prelekcja i rozmowy przy kawie lub herbacie. Spotkania moderowane są przez filmoznawców znanych z poprzednich edycji filmowego klubu i nie trzeba się na nie wcześniej zapisywać.

Początek o godzinie 18:00. Bilety: 8 zł.

ośmioro muzyków pozuje do zdjęcia
Dużo instrumentów, elementy etniczne i niespożyta energia - tego na pewno nie zabraknie w Starym Maneżu na koncercie Zakopower
mat. prasowe

W sobotę, 4 marca, głośno będzie w Starym Maneżu (ul. Juliusza Słowackiego 23) za sprawą koncertu Zakopower w ramach trasy „Widzialne / Niewidzialne”, promującej piosenki z nowej płyty o tym samym tytule.

Będzie jak to u Zakopower różnorodnie, będzie dużo instrumentów, pojawią się elementy etniczne, no i oczywiście będzie bardzo energetycznie ale, jak to już zespół nie raz pokazał będzie też moment na chwilkę refleksji.

- Ten świat pędzi. Pędzimy i my. Czasem tracimy z oczu to, co najważniejsze. Tymi piosenkami chcemy powiedzieć - zatrzymajmy się na chwilę, spróbujmy dostrzec to, co nienamacalne. Pod warstwą świata materialnego tętni ten duchowy. Można go doświadczyć w przyrodzie, czyimś uśmiechu, w sobie, czy w muzyce... i właśnie z tą muzyką chcemy Was odwiedzić w waszych miastach - mówi Sebastian Karpiel-Bułecka.

Bazą repertuaru w Gdańsku będą utwory z najnowszej płyty, ale zabrzmią też przeboje z poprzednich albumów. Będzie można usłyszeć „Chwilę” czy „Wielkie oczy” ale i „Boso” czy „Kiebyś ty”, zespół da też nowe życie zapomnianym już nieco piosenkom - świeżymi aranżacjami. Nie zabraknie też coverów. A to wszystko doprawione dużą dawką energii.

Początek koncertu o godzinie 20:00. Bilety 99 - 1290 zł.

grafika ze zdjęciem rąk układających mozaikę
Klub Sąsiedzki w Letnicy to pierwsze tak sąsiedzkie miejsce w okolicy. Warto przyjść w sobotę, by je poznać - oraz wspólnie popracować przy tworzeniu mozaiki
mat. Klubu Sąsiedzkiego w Letnicy

Także w sobotę, 4 marca, będzie okazja, by zobaczyć nową przestrzeń dla mieszkańców - odbędzie się bowiem otwarcie Klubu Sąsiedzkiego w Letnicy, zlokalizowanego w Publicznej Szkole Podstawowej HEVELIUS przy ul. Suchej 29 w Gdańsku.

To miejsce dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w którym będą odbywały się warsztaty, ciekawe spotkania i różnego rodzaju aktywności.

-To przestrzeń, którą chcemy tworzyć razem z Wami. Jest to miejsce, które będzie służyć mieszkańcom i mieszkankom dzielnicy do spotkań, rozwijania swoich pasji, poznawania nowych ludzi i innych aktywności w czasie wolnym. Czekamy na Was w sobotę od godziny 12:00, aby poznać się przy herbacie, porozmawiać o planach i marzeniach. Zachęcamy do dołożenia swojej cegiełki i utworzenia z nami mozaiki, która będzie zdobiła Klub Sąsiedzki. Ma to być miejsce dla Was, z Waszą energią i pomysłami, więc chcemy, żebyście już od początku byli zaangażowani w jego powstawanie - zaprasza klub.

Początek o godzinie 12:00. Wstęp wolny.

Letnica. W sobotę otwarcie, pierwszego w dzielnicy, klubu sąsiedzkiego. Zajrzyjcie koniecznie

czarno-białe mężczyzny w okularach patrzącego w obiektyw
Grzegorz Turnau to niekwestionowana gwiazda poezji śpiewanej. Artysta wystąpi w niedzielę w Gdańsku
mat. prasowe

W niedzielę, 5 marca, warto powrócić do klubu Stary Maneż (ul. Juliusza Słowackiego 23), gdzie tym razem wystąpi Grzegorz Turnau z zespołem, z którym koncertuje już od ponad 30. lat.

Ten legendarny piosenkarz, kompozytor i pianista wydał 16 albumów z własnym repertuarem i 3 płyty będące interpretacją utworów innych artystów. Gościnnie brał udział w wielu projektach fonograficznych i koncertowych, współpracując z licznymi solistami, instrumentalistami i orkiestrami. Debiutował na XX Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (1984) utworem „Znów wędrujemy” (do wiersza K.K. Baczyńskiego), gdzie zdobył pierwszą nagrodę. Zaproszony przez Piotra Skrzyneckiego do Piwnicy pod Baranami, występował tam 13 lat. Brał także gościnny udział w wielu projektach, jest również autorem muzyki teatralnej i filmowej. Wraz ze swoim zespołem zagrał do tej pory blisko 3000 koncertów, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem słuchaczy ceniących oryginalną i kunsztowną formę estradową.

W ciągu swojej kariery artysta otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia za muzyczną działalność: Złoty Krzyż Zasługi, Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Honorowe Obywatelstwo Miasta Inowrocławia, 9 Fryderyków (nagród Polskiej Akademii Fonograficznej), 2 Wiktory (nagrody TVP), Grand Prix Festiwalu Opole, Mateusz (nagroda radiowej Trójki), 2 Superjedynki.

Początek koncertu o godzinie 19:00. Bilety: 119 - 149 zł.

abstrakcyjny obraz w żywych kolorach, oglądają go dwie kobiety
Wystawę „Fangor. Poza obraz” Muzeum Narodowe w Gdańsku przygotowało z okazji 100-lecia urodzin malarza
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

W ten weekend zdecydowanie warto też zajrzeć do Pałacu Opatów (ul. Cystersów 18), gdzie mieści się Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Tylko do 12 marca trwa tu głośna wystawa „Fangor. Poza obraz”, prezentująca ponad 100 obrazów i 90 rysunków, plakaty oraz rzeźby ze wszystkich okresów twórczości wybitnego polskiego artysty Wojciecha Fangora. Zobaczyć tu można najwcześniejsze dzieła artysty oraz te pochodzące z pierwszych dekad jego twórczości, często mniej znane. Dzieła ubogacają materiały archiwalne - takie jak kroniki filmowe, zdjęcia prywatne i wywiady z artystą.

Godziny otwarcia: wt–niedz 10.00–17.00. Bilety: piątek – dzień bezpłatny; normalny – 15 zł; ulgowy – 10 zł, uczniowie i studenci 7 – 26 lat – 1 zł; bilet rodzinny, do 2 osób dorosłych (rodzice, opiekunowie) i dzieci do 18 lat – 20 zł; bilet grupowy (grupy liczące 10 i więcej osób), cena za 1 os. – 10 zł; bilet 30-dniowy – 20 zł - bilet uprawnia do jednorazowego wstępu na wystawy stałe i czasowe w Muzeum w okresie jednego miesiąca od dnia zakupu biletu.

Moda na Fangora - już 43 tys. osób obejrzało wystawę artysty. Czynna tylko do 12 marca