• Start
  • Wiadomości
  • Letnica. W sobotę otwarcie, pierwszego w dzielnicy, klubu sąsiedzkiego

Letnica. W sobotę otwarcie, pierwszego w dzielnicy, klubu sąsiedzkiego. Zajrzyjcie koniecznie

Miejsce to ma służyć przede wszystkim integracji, bo Letnica rozbudowała się i zmieniła się w ostatnich latach. Klub oferuje zajęcia językowe, muzyczne, prace ręczne i w ogrodzie. - Naszym głównym zadaniem będzie jednak wspieranie mieszkańców w ich oddolnych inicjatywach - mówi Natalia Zarębska, koordynatorka klubu sąsiedzkiego w Letnicy z Fundacji RC.
01.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
1
Mat. Fundacja RC

Otwarcie klubu sąsiedzkiego w sobotę, 4 marca

Uroczystość zaplanowano na godz. 12. Klub funkcjonować będzie w gmachu Publicznej Szkoły Podstawowej Hevelius przy ul. Suchej 29. Tego dnia, przy kawie bądź herbacie, będzie można porozmawiać o "planach i marzeniach" wobec dzielnicy i działalności klubu, ale też wziąć udział w warsztatach, które zaplanowano z tej okazji.

- W sobotę będziemy m.in. wspólnie tworzyć mozaikę z niechcianych naczyń. Gotową mozaikę wywiesimy przed wejściem do klubu sąsiedzkiego, by łatwiej było go też znaleźć. Będziemy również wspólnie malować obraz, który zawiśnie z kolei na jednej ze ścian wewnątrz klubu - zapowiada Natalia Zarębska, koordynatorka klubu sąsiedzkiego w Letnicy z Fundacji RC.

Klub sąsiedzki będzie znajdować się w dawnym pomieszczeniu mieszkalnym, zaadaptowanym do nowych funkcji. Prowadzi do niego osobne wejście - nie trzeba wchodzić do budynku szkoły, by móc się do niego dostać.

Od 18 lutego Aniołki mają swój klub sąsiedzki

Klub sąsiedzki trzy razy w tygodniu, po pięć godzin

Już od przyszłego tygodnia regularnie odbywać będą się tutaj różnego rodzaju warsztaty, zajęcia czy okolicznościowe wydarzenia.

Klub sąsiedzki będzie działał przez trzy dni w tygodniu, od wtorku do czwartku, w godz. 15 - 20. Okolicznościowe wydarzenia organizowane będą także, w razie potrzeby, w weekendy.

Oferta zajęć przygotowana będzie dla mieszkańców w każdym wieku, a więc dla rodzin z małymi dziećmi, samych dzieci, osób w wieku średnim, jak i seniorów.

- Naszym głównym zadaniem będzie jednak wspieranie mieszkańców w ich oddolnych inicjatywach. Bo ma to być przede wszystkim miejsce "od mieszkańców dla mieszkańców", gdzie będzie można wymieniać się doświadczeniami, zainteresowaniami, umiejętnościami, itd. Zaprosimy mieszkańców m.in. na zajęcia z szycia, ale będziemy próbować i proponować też inne zajęcia. Zobaczymy, co przypadnie mieszkańcom do gustu, czym będą zainteresowani, na jakie zajęcia chętnie przyjdą i czego będą potrzebować - zaznacza Natalia Zarębska.

Letnica. Atrakcyjna strefa relaksu przy stadionie

Zanim te wszystkie potrzeby zostaną na dobre rozpoznane, organizatorzy klubu sąsiedzkiego zaplanowali już konkretne zajęcia w marcu. Będzie to m.in. wspólne wykonywanie tzw. bomb kwietnych oraz sadzenie warzyw. Będą także cykliczne spotkania językowe pod hasłem: "Przełam się". To zajęcia, których celem jest przełamywanie barier językowych, jakie mają niektóre osoby, które pomimo znajomości słówek, w tym przypadku w języku angielskim, mają opory, by mówić w języku obcym. Zaplanowano też naukę gry na ukulele oraz swap odzieżowy, czyli wymianę ubrań pomiędzy mieszkańcami.

Udział w zajęciach będzie bezpłatny.

na mapce zaznaczono czerwonym punktem miejsce lokalizacji nowego klubu sąsiedzkiego
W tym miejscu znajdziecie nowy klub sąsiedzki w Letnicy
Mat. Fundacja RC

Miejsce to ma służyć integracji mieszkańców

Klub nieprzypadkowo powstał w tej dzielnicy. Obecnie mieszkańcy nie mają miejsca, w którym mogliby wspólnie spotkać się, "podziałać razem".

- A Letnica ma ciekawą przeszłość, i dużo zmian za sobą. Jest tu sporo "starych" mieszkańców, którzy mieszkają tu od wielu lat, jak i tych nowych. Chcemy ich zaktywizować społecznie, stąd pomysł na powstanie klubu sąsiedzkiego - tłumaczy Natalia Zarębska.

Fundacja RC planuje też współpracować przy tym projekcie z instytucjami i organizacjami, które już tutaj działają, m.in. Radą Dzielnicy Letnica, Gdańskim Archipelagiem Kultury Gama, Towarzystwem Polska - Niemcy i tutejszą parafią.

Działanie klubu jest możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Gdańska.