• Start
  • Wiadomości
  • Siedlce. Kawiarnia społeczna Caffe Aktywni już otwarta, w samym sercu dzielnicy

Siedlce. Kawiarnia społeczna Caffe Aktywni już otwarta, w samym sercu dzielnicy

Caffe Aktywni przy ul. Kartuskiej - w samym sercu Siedlec, to druga już kawiarnia w Gdańsku, gdzie kawę serwują pracownicy, którzy na otwartym rynku pracy mieliby nikłe szanse. W menu m.in.: domowej roboty ciasta, tortille i koktajle.
( 30.01.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Za barem kawiarnianym pracuje m.in. pan Paweł
Za barem kawiarnianym pracuje m.in. pan Paweł 
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Kawiarnię Caffe Aktywni prowadzi przedsiębiorstwo społeczne o tej samej nazwie, działające pod egidą Fundacji “Świat Wrażliwy”. Fundacja, założona przez trzy gdańszczanki, w tym jedną matkę dziecka z niepełnosprawnością intelektualną, działa już siódmy rok. Ci, którzy korzystają z oferty zajęć tej organizacji (np. tanecznych, śpiewu, integracyjnych), dobrze znają lokal przy ul. Kartuskiej 108/112, gdzie od 29 stycznia 2020 r. działa oficjalnie także kawiarnia. Przedsiębiorstwo społeczne to z kolei "dziecko" matek trojga młodych ludzi z niepełnosprawnością intelektualną.

Posady w nowej, a zarazem jedynej kawiarni na Siedlcach, otrzymały trzy osoby, którym na otwartym rynku pracy trudno byłoby się odnaleźć.

- Pani Maria jest seniorką, pani Małgorzata to osoba długotrwale niepracująca, podopieczna gdańskiego urzędu pracy; pan Paweł jest niepełnosprawny intelektualnie - przedstawia personel Caffe Aktywni Jolanta Rychlik, współzałożycielka Fundacji i przedsiębiorstwa społecznego. - Wszystkie serwowane w kawiarni produkty przygotowujemy na miejscu, w naszej kuchni, a wszystko jest zdrowe, domowe i pyszne!

 

Kawa i ciasto...
Kawa i ciasto...
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

W karcie Caffe Aktywni znajdziemy:

  • koktajle owocowo - warzywne (jeśli już dosładzane, to tylko miodem)
  • ciasta domowej roboty wg. własnych receptur 
  • musli śniadaniowe (granola prażona na miejscu)
  • kanapki (bułki przywożone są z piekarni Dolna Brama)
  • wegetariańskie tortille
  • herbaty i kawy z ekspresu

Przykładowe ceny: espresso - 7 zł, kawa latte - 8 zł, sernik lub szarlotka - 6 zł, kanapka (z szynką - 6 zł, z serem - 5 zł). Oferta dostępna jest także na wynos, po wcześniejszym zamówieniu.

 

Jolanta Rychlik (w czarnym golfie) i Beata Weiner (w białej koszulce) z ekipą Caffe Aktywni
Jolanta Rychlik (w czarnym golfie) i Beata Weiner (w białej koszulce) z ekipą Caffe Aktywni
Fundacja Świat Wrażliwy

 

Ogólnodostępna kawiarnia otwarta (na początek) od pn. do pt. w godz. 9 - 17, to nie wszystko, co dzieje się w lokalu przy ul. Kartuskiej - ale zanim o projekcie realizowanym tu po godzinach funkcjonowania lokalu, warto przypomnieć (pisaliśmy już o tym szerzej wcześniej), skąd wziął się pomysł o założeniu społecznej kawiarni.

- Droga do jej otwarcia zaczęła się w trakcie realizacji innowacji społecznej “W labiryncie dorosłości. Aktywna wymiana międzypokoleniowa”, którą testowaliśmy w Fundacji w 2018 r. - wspomina Jolanta Rychlik. - Tytułowe “pokolenia” to niepełnosprawni intelektualnie młodzi ludzie i seniorzy korzystający na co dzień z zajęć w siedzibie fundacji, które postanowiliśmy sobie przybliżyć. Pięć seniorek podjęło się wówczas pełnienia roli mentorek ośmiorga młodych, ucząc ich m.in. gotowania na podstawie własnych, sprawdzonych przepisów).

Od czasu do czasu ekipa seniorsko - młodzieżowa serwowała efekty swojej pracy miejscowej społeczności.

 

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonała Kasia (córka Jolanty Rychlik), która bierze udział w warsztatach kulinarnych z seniorkami mentorkami
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonała Kasia (córka Jolanty Rychlik), która bierze udział w warsztatach kulinarnych z seniorkami mentorkami
Fundacja Świat Wrażliwy

 

Pomysł wypalił, projekt rozwijał się, powstał więc biznesplan na działalność społecznej kawiarni, z możliwością staży i praktyk dla młodzieży niepełnosprawnej ze Szkoły Przysposabiającej i Zawodowej Specjalnej nr 2 w Oliwie (uczy się tu m.in. jej córka Kasia, absolwentem szkoły jest także pan Paweł pracujący w kawiarni). Inicjatorka pomysłu znalazła popleczniczkę w Beacie Weiner - matce Mateusza, który uczy się gastronomicznego fachu przy wsparciu mentorek, podobnie jak Kasia - córka Jolanty Rychlik. Pani Beata zarządza dziś kawiarnią i kuchnią.

Dzięki dofinansowaniu Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej utworzono wspomniane miejsca pracy i przeprowadzono remont w użyczonym Fundacji kilka lat wcześniej przez Miasto Gdańsk lokalu. Salę konferencyjno - warsztatową wyremontowała ekipa Gdańskich Nieruchomości, w sali relaksacyjnej wkrótce zawisną hamaki, staną pufy i fotele (grant od firmy Energa).  

 

Sala konferencyjno - warsztatowa w Caffe Aktywni. Można ją wynająć
Sala konferencyjno - warsztatowa w Caffe Aktywni. Można ją wynająć
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

- Młodzież z oliwskiej szkoły w godzinach pracy kawiarni pełnić będzie czasem rolę stażystów, pomagając w kuchni, podając do stołu, a po zamknięciu lokalu realizowane będą warsztaty kucharskie prowadzone obecnie dla dziesięciorga uczniów przez siedem seniorek mentorek - tłumaczy Jolanta Rychlik. - Ponieważ rozwijamy działalność w tym kierunku (dzięki grantowi z Funduszu Inicjowania Rozwoju), zapraszamy serdecznie seniorki, które chciałyby przyjąć rolę mentorek. Potrzebujemy nowych sił! 

Spotkanie informacyjne dla potencjalnych mentorek odbędzie się w lutym, informacje pojawią się wkrótce na profilu Fundacji “Świat Wrażliwy” na Fb 

Pomieszczenia przy ul. Kartuskiej 108/112 można wynajmować na potrzebę imprez rodzinnych (urodzin), szkoleń, czy prezentacji - z opcją obsługi gastronomicznej w ramach menu kawiarni. Dochód z wynajmu organizacja przeznaczy na cele statutowe. Kontakt: Beata Weiner, tel. 504 112 812.