Festyn w dzielnicy Siedlce

Radni dzielnicy Siedlce zapraszają gdańszczan na festyn, w ramach którego przybliżana, i promowana, będzie gra w bule zwana też petanque. Każdy będzie mógł zagrać. W trakcie imprezy dowiecie się m.in. w jaki sposób należy ustawiać ręce, jak należy chwytać kule do gry i jakie są w ogóle jej zasady. Dobra zabawa gwarantowana! Zajrzyjcie na bulodrom, który znajduje się w Parku Siedlce, w sobotę 12 listopada.
04.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gra w bule pochodzi z Francji. To bardzo popularna w tym kraju forma spędzania wolnego czasu
Gra w bule pochodzi z Francji. To bardzo popularna w tym kraju forma spędzania wolnego czasu
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Festyn na bulodromie na Siedlcach

Rada Dzielnicy Siedlce, wspólnie z Gdańskim Stowarzyszeniem Petanque "Gdańskie Boule", organizują festyn propagujący grę w bule. Odbędzie się on w Parku Siedlce, na bulodromie, u zbiegu ulic Zakopiańskiej i Bema. Imprezę zaplanowano w sobotę, 12 listopada. Prowadzić ją będzie Stanisław Wilk, sędzia międzynarodowy Polskiej Federacji Petanque.

Co będzie się działo?

O godz. 12.00 zaplanowano oficjalne przywitanie gości. Następnie, po krótce, przedstawiona zostanie historia gry w bule, po czym odbędzie się mecz pokazowy z bieżącym omawianiem zasad gry oraz sytuacji na boisku. O godz.13 zorganizowany zostanie turniej. Zawodnicy zostaną wybrani spośród przybyłych na miejsce mieszkańców. W godz. 14.15 - 16.00 zaplanowano trening dla zainteresowanych pod okiem profesjonalnych zawodników.

2

Co to jest petanque?

Jest to gra zręcznościowo-strategiczna pochodząca z Francji. Stamtąd dotarła do innych krajów europejskich (Belgia, Hiszpania, Włochy, Szwajcaria, Niemcy, Szwecja) i na inne kontynenty (Tunezja, Maroko, Wietnam, Tajlandia, Madagaskar, Kanada, Senegal). Petanque ma oprócz wymiaru sportowego również ważny wymiar towarzyski. Kto miał okazję odwiedzić Paryż, ten z pewnością trafił na zintegrowane grupy osób grających w bule w tamtejszych parkach. Ta dyscyplina jest uprawiana coraz częściej także w naszym kraju. W Polskiej Federacji Petanque zrzeszonych jest ponad 35 klubów. Rozgrywana jest jako sport nieolimpijski w ramach World Games.

Czy petanque zdobywa serca Polaków?

Rozgrywki petanque odbywają się na pozbawionym trawy placu (zwanym bulodromem), np. na utwardzonym żwirze, o wymiarach minimum 15×4 m. Gra polega na rzucaniu z wytyczonego okręgu metalowymi kulami (stąd inna nazwa - gry bule) w kierunku małej drewnianej lub plastikowej kulki o średnicy 30 mm nazywanej po francusku cochonnet, co po polsku oznacza świnkę. Kule do rzutu mają średnicę od 70,5 do 80 mm. Nie są lekkie, ważą od 650 do 800 g.

Bulodrom na Siedlcach

Powstał on przed kilku laty dzięki zwycięskiemu projektowi Budżetu Obywatelskiego. Znajduje się u zbiegu ulic Zakopiańskiej i Bema. Plac do gry w bule jest utwardzonym grubym żwirem terenem o wymiarach 10 x 10 m.

Co ciekawe, pomimo zwycięstwa w głosowaniu mieszkańców na BO, wydaje się, że niewielu wie, do czego on służy. Częściej uprawiane są tu inne dyscypliny sportu, nierzadko to miejsce służy do zabawy z dziećmi. Dlatego właśnie radni dzielnicy postanowili przypomnieć, co to za obiekt.

Bulodrom na Siedlcach znajdziecie w parku, u zbiegu ulic Zakopiańskiej i Bema
Bulodrom na Siedlcach znajdziecie w parku, u zbiegu ulic Zakopiańskiej i Bema
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

- Osobiście bardzo lubię grać w bule, choć jest to w moim przypadku gra amatorska - przyznaje Mirosław Koźbiał, Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy Siedlce. - Kule do gry można kupić w większych sklepach sportowych w Gdańsku, ale brak sprzętu nie będzie żadną przeszkodą w udziale w tym wydarzeniu. Rada Dzielnicy zakupiła bowiem kilka zestawów kul do petanque, które będzie można wypożyczyć w trakcie sobotniego festynu. Zapraszamy wszystkich chętnych - zachęca Mirosław Koźbiał.

Przypominamy, że w Gdańsku bulodromy można znaleźć także na Przymorzu Wielkim, w Parku Nadmorskim im. R. Reagana, przy ul. Czarny Dwór, oraz na Jasieniu, przy Szkole Podstawowej nr 85 mieszczącej się przy ul. Stolema.

Jasień. Powstało miejsce do gry w bule. Dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego

Po festynie - do domu sąsiedzkiego

Festyn na bulodromie zakończy się o godz. 16. Po tym wydarzeniu radni zapraszają mieszkańców do Domu Sąsiedzkiego Zakopianka, przy ul. Zakopiańskiej 40, na „Wieczór Niepodległości”, który rozpocznie się o godzinie 17. W programie: polonez, koncert pieśni patriotycznych, wspólne śpiewanie i poczęstunek.

TV

Alia - nowa żyrafa w gdańskim zoo