• Start
  • Wiadomości
  • Czy petanque zdobywa serca Polaków? Zobacz fotorelację z turnieju w Gdańsku

Czy petanque zdobędzie serca Polaków? Zobacz fotorelację z turnieju w Gdańsku

W pierwszy weekend czerwca w Parku im. Ronalda Reagana spotkali się zawodnicy rywalizujący w turnieju petanque o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska. Zobacz naszą fotorelację z tej imprezy.
( Publikacja: 06.06.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W Europie oprócz Francji petanque popularna jest m.in. w Belgii, Hiszpanii, Włochy, Szwajcarii i w Niemczech
W Europie oprócz Francji petanque popularna jest m.in. w Belgii, Hiszpanii, Włochy, Szwajcarii i w Niemczech
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


W Parku im. Ronalda Reagana w Gdańsku znajduje się specjalny teren do gry w petanque. To właśnie tu odbywał się w weekend 5-6 czerwca turniej o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska.

Petanque to rodzaj gry zręcznościowo-strategicznej, który przywędrowała do nas z Francji.W Polsce używana jest jeszcze nazwa „boule”. Polega ona na rzucaniu z wytyczonego okręgu metalowymi kulami (bulami) w kierunku małej drewnianej lub plastikowej kulki o średnicy 30 mm nazywanej po francusku cochonnet, po polsku świnki. Kule do rzutu mają średnicę od 70,5 do 80 mm i nie są lekkie. Ważą od 650 do 800 g.

Nz. Urszula Wilk prezes Gdańskiego Stowarzyszenia Petanque Gdańskie Bule
Nz. Urszula Wilk prezes Gdańskiego Stowarzyszenia Petanque "Gdańskie Bule"
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


W gdańskim turnieju w sobotę rywalizowały pary, a w niedzielę odbyły się zmagania indywidualne. Wśród uczestników startowali zarówno amatorzy, jak i zawodnicy z licencjami z czołowych polskich klubów petanque. Przyjechali z Pomorza i innych miejsc kraju m.in. z Warszawy, Leszna czy Myślenic. Zawody zorganizowane zostały przez Gdański Ośrodek Sportu oraz Gdańskie Stowarzyszenie Petanque "Gdańskie Boule".

Pogoda dopisała. Kilkudziesięciu uczestników bawiło się znakomicie, bo oprócz sportowej rywalizacji ta gra ma jeszcze wymiar integrujący. Organizatorzy przekonują, że każdy jest w stanie szybko nauczyć się reguł petanque i wystartować w zawodach. Warto spróbować!


Zobacz naszą fotorelację z turnieju: