• Start
  • Wiadomości
  • Sesja Rady Miasta. Prezydent Dulkiewicz o pomocy dla Ukraińców, sytuacji epidemicznej i inwestycjach

Sesja Rady Miasta. Prezydent Dulkiewicz o pomocy dla Ukraińców, aktualnej sytuacji epidemicznej i realizowanych inwestycjach

Podczas posiedzenia radnych, które odbyło się 31 marca, prezydent Aleksandra Dulkiewicz przedstawiła obecnym comiesięczny raport z bieżącej sytuacji w mieście. Głównym tematem była kwestia wsparcia naszych sąsiadów z Ukrainy. Prezydent poinformowała również o trwającej rekrutacji do przedszkoli i zerówek, realizowanych inwestycjach, a także trwającym Budżecie Obywatelskim.
( Publikacja: 31.03.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz przedstawiła podczas sesji RMG aktualną sytuację w mieście, dotyczącą m.in. kwestii ukraińskiej, epidemii i realizowanych inwestycji
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz przedstawiła podczas sesji RMG aktualną sytuację w mieście, dotyczącą m.in. kwestii ukraińskiej, epidemii i realizowanych inwestycji
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Pomoc Ukrainie

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz podkreślała, że mieszkańcy Gdańska wciąż chętnie pomagają Ukraińcom, którzy uciekli od terroru wojny.

- Mamy stronę internetową gdanskpomaga.pl. Jest tu ponad 7,8 tys. zgłoszeń od tych osób, które oferują pomoc. Dotąd odnotowano ponad 5,3 tys. połączeń ze specjalną, dedykowaną infolinią. Do punktów rejestracyjnych migrantów wojennych przy ul. Dolna Brama i Karmelickiej zgłosiło się ponad 12 tys. osób. Z pomocy psychologicznej skorzystało natomiast ponad 1,7 tys. osób - wyliczała prezydent Dulkiewicz. - W pomoc sąsiadom ze Wschodu zaangażowanych jest w naszym mieście ponad 1,9 tys. wolontariuszy, a przypominam, że Gdańsk jest w tym roku Europejską Stolicą Wolontariatu.

 

Dzięki aktywności m.in. Gdańskiego Urzędu Pracy dla migrantów wojennych przygotowano dotąd ponad 1,2 tys. miejsc pracy, a prawie 570 osób taką pracę już podjęły. Blisko 17 tys. osób złożyło wnioski o nadanie im numeru PESEL, a ponad 3,4 tys. z nich już PESEL otrzymało (to dane z 29 marca - red.).

Gdańsk wysłał dotąd 14 tirów z pomocą humanitarną na Ukrainę, a także dwa autobusy komunikacji miejskiej.

 

Epidemia nie skończyła się

Jak poinformowała prezydent Gdańska, 30 marca zainfekowanych koronawirusem było w naszym mieście 121 osób. Nie odnotowano ofiar śmiertelnych.

 

Pół tysiąca więcej miejsc dla przedszkolaków

W Gdańsku trwa rekrutacja do przedszkoli, zerówek i klas pierwszych. 30 marca ogłoszono ogłoszono listę kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Do 7 kwietnia rodzice muszą potwierdzić wolę przyjęcia do danej placówki. 11 kwietnia ponownie ogłoszona zostanie aktualna lista dzieci przyjętych i nieprzyjętych do danych placówek, a 16 maja rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca.

- W roku szkolnym 2022/2023 przygotowaliśmy w przedszkolach o 500 miejsc publicznych więcej niż przed rokiem, i konsekwentnie rozwijamy sieć miejsc publicznych w przedszkolach - zaznaczyła Aleksandra Dulkiewicz.

 

ZAPIS WYSTĄPIENIA PREZYDENT ALEKSANDRY DULKIEWICZ

 

Realizowane inwestycje

Podczas czwartkowej sesji RMG prezydent Aleksandra Dulkiewicz poinformowała także o przebiegu prac na większych placach budowy w mieście, m.in. na tzw. Nowej Warszawskiej, gdzie powstaje nowa trasa tramwajowa i przebudowie Mostu Stągiewnego na zwodzony w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. W ramach ppp powstaje też, w sąsiedztwie mostu, marina na 60 jachtów, a także rozpoczęto remont Rybackiego Pobrzeża.

 

 

W ubiegłym tygodniu oficjalnie otwarto nową palmiarnię w Parku Oliwskim, a także ogłoszono przetarg na rozbudowę budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Osowej. Prezydent Gdańska przypomniała też, że Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków zablokował realizację inwestycji na Dolnym Mieście, którą była budowa objazdu zabytkowej Bramy Nizinnej.

- Dla mnie jest to zadziwiająca linia konserwatora zabytków - wolimy chronić to, co jest pod ziemią i zostało po wielu latach odkryte, i tak naprawdę przedstawia chyba tylko wartość zainteresowań konserwatorskich pana Igora Strzoka, bo jak wiemy, bardzo interesuje się fortyfikacjami. A mieszkańcom Oruni i Olszynki zależy na wygodnym i bezpiecznym dojeździe - podkreślała prezydent Gdańska.

Poinformowała też o konsultacjach dotyczących Młodego Miasta i tych, które dotyczą zmiany Strategii Miasta 2030. Przypomniała również o trwającej 10. edycji Budżetu Obywatelskiego.