• Start
  • Wiadomości
  • Samorządowcy: - Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski do dymisji!

Samorządowcy: - Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski do dymisji!

W związku z zatruciem Odry ponad 30 samorządowców z Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski, w tym prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu - Aleksandra Dulkiewicz, Wojciech Szczurek i Jacek Karnowski - domaga się dymisji wiceministra infrastruktury Grzegorza Witkowskiego. Samorządowcy pytają, gdzie w tej krytycznej sytuacji jest państwo polskie i rządzący krajem i co uczynili, aby uchronić Bałtyk przed skażeniem.
( Publikacja: 12.08.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski mówiąc o zatruciu Odry przywołał awarie sprzed kilku lat w Warszawie i Gdańsku
Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski mówiąc o zatruciu Odry przypominał awarie sprzed kilku lat w Warszawie i Gdańsku
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

Stanowcza reakcja samorządowców

W związku z dramatyczną sytuacja ekologiczną w rzece Odrze samorządowcy z "Ruchu Samorządowego TAK! dla Polski", zażądali zdymisjonowania wiceministra infrastruktury Grzegorza Witkowskiego, domagają się też odwołania ze stanowiska prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy.

Zatrucie Odry. Wiceminister infrastruktury przywołuje... Gdańsk. I mija się z prawdą

To odpowiedź Ruchu na konferencję prasową z czwartku, 11 sierpnia z udziałem obu urzędników nad brzegiem Odry w Cigacicach w województwie lubuskim.

W Polsce zachodniej mamy do czynienia z największą katastrofą ekologiczną od wielu lat! Tymczasem zdumiewa bierność rządu. Prezes Daca poinformował, że Wody Polskie o śniętych rybach w Odrze dowiedziały się 26-27 lipca. Jednak od tego czasu nikt nie ostrzegł mieszkańców, samorządowców. W Odrze kąpały się dzieci … Rząd PiS odebrał samorządom kompetencje, powołał Wody Polskie, a teraz boleśnie doświadczamy, czym jest centralizacja

- czytamy w piśmie Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski.

Alarmistyczne pytania w sprawie zatrucia Odry

Samorządowcy w swoim piśmie podkreślili, że nadal nie są znane wyniki badań wody z Odry na terenie pięciu województw.

Gdzie jest państwo? Gdzie są rządzący? Dlaczego nie było alertów? Co zrobiono, by uchronić ludzi przed trującą falą? Co zrobiono, by uchronić Bałtyk? Na te pytania odpowiedzi nie usłyszeliśmy. Zaatakowano za to samorządy, oczywiście te, którymi kierują osoby związane z opozycją. Będąc nad umierającą Odrą, usłyszeliśmy więc m.in. o zanieczyszczeniach Wisły w Warszawie i Gdańsku

- stwierdzili samorządowcy. 

Oprócz prezydentów Trójmiasta, pismo domagające się dymisji wiceministra infrastruktury oraz szefa Wód Polskich, podpisał także marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Pod naciskiem opinii publicznej premier Mateusz Morawiecki wieczorem w piątek 12 sierpnia zdecydował o dymisji dwóch wysokich urzędników państwowych. Nie ma jednak wśród nich wiceministra Grzegorza Witkowskiego.

Sytuacji, z którą mamy do czynienia, w żaden sposób nie można było przewidzieć, ale z pewnością reakcja odpowiednich służb mogła nastąpić szybciej. W związku z tym podjąłem decyzję o natychmiastowej dymisji: szefa Wody Polskie Przemysława Dacy, szefa Główny Inspektorat Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka.

- czytamy na profilu FB Kancelarii Prezesa rady Ministrów.

Poniżej pełny tekst dokumentu samorządowców:

list samorządowców