• Start
  • Wiadomości
  • Sala edukacyjna Ognik - dzieci będą mogły zdobywać wiedzę na temat bezpieczeństwa pożarowego

Sala edukacyjna Ognik - dzieci będą mogły zdobywać wiedzę na temat bezpieczeństwa pożarowego

W budynku Państwowej Straży Pożarnej przy ulicy Beniowskiego w Gdańsku uroczyście otwarto w poniedziałek, 1 czerwca. salę edukacyjną Ognik. Dzięki przedsięwzięciu, dzieci będą mogły zdobywać wszechstronną wiedzę na temat bezpieczeństwa pożarowego. Projekt został sfinansowany m. in. ze środków Gminy Miasta Gdańska.
01.06.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ognik to interaktywna sala edukacyjna, w której będą się odbywały dla dzieci zajęcia teoretyczne i praktyczne z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych i sprzętu pożarniczego
Ognik to interaktywna sala edukacyjna, w której będą się odbywały dla dzieci zajęcia teoretyczne i praktyczne z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych i sprzętu pożarniczego
fot. UMG

 

- To wy strażacy jesteście grupą, która cieszy się największym zaufaniem społecznym. Kto inny jak nie wy może edukować najmłodsze pokolenie w kwestii budowy świadomości bezpieczeństwa pożarowego? Cieszę się, że wszyscy mogliśmy dołożyć cegiełkę do tej akcji. Nie mogę się doczekać chwili, kiedy dzieci już będą mogły tu przychodzić i zdobywać, jakże potrzebną wiedzę - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.


Realistyczna i bezpieczna nauka

Ognik to interaktywna sala edukacyjna, gdzie funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej będą przekazywać dzieciom wiedzę oraz informacje dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Zajęcia teoretyczne i praktyczne będą prowadzone z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych i sprzętu pożarniczego.

Celem programu jest poprawa bezpieczeństwa uczniów oraz kształtowanie ich wiedzy i świadomości na temat zagrożeń zewnętrznych i umiejętności zachowania się w sytuacji wystąpienia zagrożenia. Akcja skierowana jest do najmłodszych uczniów szkół podstawowych.

- Gdańska sala jest pierwszą w województwie pomorskim, w której wykorzystywany jest tzw. mapping, czyli aplikacja, dzięki której obrazy ścienne zostają wprowadzone w ruch, co w sposób realistyczny pozwala zobrazować środowisko pożarowe. Kolejną atrakcją jest multimedialny projektor, a także możliwość skorzystania z aplikacji wykorzystującej gogle VR, które w wirtualnym świecie uczą prawidłowych zachowań w czasie pożaru. Całość tworzy bardzo interesujący efekt, co sprawia, że sala edukacyjna mocno działa na wyobraźnie dzieci - tłumaczył Adam Jastrzębski, Komendant Miejski PSP w Gdańsku.

Strażacy wytłumaczą i pokażą dzieciom, jak ustrzec się przed zatruciem tlenkiem węgla, jak zapewnić prawidłową wentylację pomieszczeń, do jakich zagrożeń może doprowadzić niewłaściwe użytkowanie sprzętu domowego oraz jak powinna przebiegać ewakuacja z miejsca objętego pożarem. Ponadto dzieci mogą zobaczyć jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu oraz tlenku węgla, jak nagrzewają się drzwi, za którymi powstał pożar.


Gdańsk wspiera strażaków

Dofinansowanie Miasta Gdańska na wyposażenie, otwartej w poniedziałek, 1 czerwca, multimedialnej sali edukacyjnej to w sumie 70 tyś zł. W ubiegłym roku miasto przekazało na ten cel 30 tys. zł, zaś w tym i w przyszłym roku będzie to po 20 tys. zł.

W latach 2017-2019 wykonana została kompleksowa modernizacja energetyczna 4 budynków Komendy Miejskiej PSP, między innymi w budynku przy ul. Beniowskiego. Realizacja inwestycji pozwoliła na nowe zagospodarowanie pomieszczeń budynku Komendy. Całkowity koszt tej inwestycji to 4 523 959,54 zł brutto, z czego środki unijne to 1 128 415,72 zł, a dofinasowanie ze środków Gminy Miasta Gdańska wyniosło 3 395 543,82 zł.

 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór