• Start
  • Wiadomości
  • „Sąd nad Jezusem” na ulicach Gdańska. Misterium w Wielki Piątek [ZDJĘCIA]

„Sąd nad Jezusem” na ulicach Gdańska. Misterium w Wielki Piątek [ZDJĘCIA]

Jak co roku w Wielki Piątek wierni spotkali się w Gdańsku, by poczuć się jak w historycznej Jerozolimie i upamiętnić ten szczególny dzień. 30 marca 2018 r. biblijne sceny odegrało kilkudziesięciu aktorów, a obserwowało ich poczynania nawet kilka tysięcy osób.
( Publikacja: 30.03.2018 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Sąd nad Jezusem. Wielkopiątkowa inscenizacja w Gdańsku

Misterium gdańskie „Sąd nad Jezusem” odbyło się w naszym mieście już po raz drugi - podobnie jak w ubiegłym roku, jego organizatorem było Stowarzyszenie SUM. Misterium, które zorganizowano w Wielki Piątek - 30 marca 2018 r. - było kontynuacją organizowanej w poprzednich latach przez SUM Inscenizacji Drogi Krzyżowej.

- Idea tego wydarzenia związana jest z charakterem Wielkiego Piątku, który nie tylko czczony jest przez osoby wierzące, ale wkomponowany jest mocno w polską tradycję - mówi Marek Lesiński ze Stowarzyszenia SUM. - Kilkanaście lat temu pomyśleliśmy, że warto byłoby ten dzień uhonorować specjalnym wydarzeniem, najlepiej w przestrzeni miasta. Padła propozycja, żebyśmy zrobili drogę krzyżową, w tradycyjnych godzinach, czyli od 13 do 15 - bo przypomnijmy, że wedle tradycji jest to godzina śmierci Chrystusa. Miała prowadzić ulicami Gdańska w pobliżu gwarnych miejsc i placówek handlowych, żeby przypomnieć ludziom o duchowym wymiarze tego dnia - tłumaczy Lesiński.

Między Złotą Bramą a Katownią. W tej przestrzeni odegrano spektakl

Ponieważ widowisko się udało - choć, jak wspomina Lesiński, ludzie początkowo patrzyli ze zdziwieniem na to, co się dzieje - Stowarzyszenie zdecydowało się je kontynuować aż do 2016 roku. Rok później „postawiono” na bardziej statyczne świętowanie - na refleksję na teatralnie zainscenizowanej przestrzeni, gdzie Złota Brama stała się pałacem, a Katownia Golgotą. Tam odtworzono historię sądu nad Jezusem.

Sąd nad Jezusem - to pomysł Stowarzyszenia SUM

Podobnie jak w ubiegłym roku, także w tym roku Misterium gdańskie „Sąd nad Jezusem” zgromadziło kilkutysięczną publiczność, która w zadumie mogła podziwiać inscenizację w wykonaniu kilkudziesięciu aktorów skupionych wokół Teatru Plama oraz Teatru Wybrzeże.

W główną rolę Jezusa wcielił się, podobnie jak w roku ubiegłym, Marcin Szychowski - aktor Teatru FETA. Piłat odegrał Grzegorz Gajewski, Kajfasza - Florian Staniewski, zaś Maryję - Marzena Nieczuja-Urbańska.

Inscenizacja, tak jak przed rokiem, wzbudziła duże zainteresowanie

Religijno-teatralne widowisko skupiło się wokół jednego elementu Męki Pańskiej, ale poprzez symbolikę miejsca, w którym się odbywało, artystom udało się przywołać całą drogę cierpienia, śmierci i chwalebnego zmartwychwstania Chrystusa.

Ważnym elementem widowiska była specjalnie przygotowana dla tego wydarzenia muzyka zespołu Karpaty Magiczne na żywo.

Gdańsk jako Jerusalem - dzisiaj jest Wielki Piątek, zobacz “Sąd nad Jezusem”