• Start
  • Wiadomości
  • Trzech policjantów opowiadało w sądzie o zachowaniu zabójcy prezydenta Gdańska

"Przyznał, że specjalnie trafił w serce". Policjanci o zachowaniu zabójcy prezydenta Pawła Adamowicza

Trzech policjantów zeznawało w czwartek 28 kwietnia przed Sądem Okręgowym w Gdańsku jako świadkowie w procesie zabójcy prezydenta Pawła Adamowicza. Funkcjonariusze opowiadali, jak Stefan W. zachowywał się podczas zatrzymania oraz w komisariacie. - Przyznał, że specjalnie trafił w serce, aby zabić - mówił jeden ze stróżów prawa.
28.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jeden ze świadków w procesie zabójcy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Była to już czwarta rozprawa w procesie
Jeden ze świadków w procesie zabójcy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Była to już czwarta rozprawa w procesie
Anna Rezulak/KFP

Była to czwarta rozprawa w procesie zabójcy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który rozpoczął się 28 marca.

30-letni policjant Mateusz Sz. opowiadał, jak pełniąc wraz z kolegą patrol na ulicy usłyszeli nagle, że na pobliskiej scenie podczas finału WOŚP w pobliżu Złotej Bramy nagle przestała grać muzyka.

- Słychać było jakieś krzyki. Wiedzieliśmy, że stało się coś złego. Przedostaliśmy się szybko przez tłum za scenę. Natknęliśmy się tam na pracowników firmy ochroniarskiej stojących obok leżącej na ziemi osoby, którą był oskarżony. Ochroniarze powiedzieli nam, że mężczyzna zaatakował prezydenta Gdańska. Zakuliśmy go w kajdanki i przewieźliśmy na komisariat - mówił przed sądem policjant.

Świadek przyznał, że podczas zatrzymania Stefan W. był pobudzony emocjonalnie. - Wykrzykiwał wulgaryzmy, których dziś nie pamiętam. Nie było to w naszym kierunku. Można powiedzieć, że tak w eter - dodał.

Wyznanie mordercy

Sąd odczytał też wstrząsające zeznania policjanta złożone w trakcie śledztwa.

- Mężczyzna mówił, że dokonał zamachu świadomie. Stwierdził, że celował prosto w serce, ponieważ chciał go zabić. Powiedział: “celowałem prosto w serce, aby z…ć tę świnię, bo zmarnowała mi życie" - zeznał w trakcie śledztwa policjant. 

Inny policjant 33-letni Bartosz Sz. opowiadał przed sądem, że Stefan W. podczas samego zatrzymania w pobliżu sceny nie szarpał się i nie stawiał oporu. 

- Ochroniarze powiedzieli nam, że mężczyzna próbował im się wyrwać. Wtedy użyli gazu ręcznego, a on upadając na chodnik doznał obrażeń na nosie i policzku. Mówił dosyć sporo chaotycznych rzeczy. Sprawiał wrażenie, że nie jest świadomy do końca, co zrobił. Potem mówił, że planował swój czyn, że to był zamach za jego krzywdy. Po jakiejś chwili, kiedy dotarło do niego, co zrobił, to zemdlał w radiowozie. Ale nie daliśmy mu upaść. W radiowozie jechało sześciu policjantów. Kiedy jeden z nas powiedział do niego, co się stało, to wtedy do niego doszło, że poniesie tego konsekwencje i zamknął się w sobie - powiedział funkcjonariusz. 

Wśród publiczności czwartkowej rozprawy był prezydent Sopotu Jacek Karnowski - przyjaciel Pawła Adamowicza. Tutaj - z mec. Jerzym Glancem, pełnomocnikiem prawnym rodziny zamordowanego prezydenta
Wśród publiczności czwartkowej rozprawy był prezydent Sopotu Jacek Karnowski - przyjaciel Pawła Adamowicza. Tutaj - z mec. Jerzym Glancem, pełnomocnikiem prawnym rodziny zamordowanego prezydenta
Anna Rezulak/KFP

O okolicznościach zatrzymania Stefana W. opowiadał też 35-letni Marek W. 

- Powiedział nam w zasadzie to samo, co mówił na scenie tuż po zamachu, że siedział w więzieniu przez Platformę. Tyle dało się z tego zrozumieć. Pytaliśmy, czy zażywa jakieś leki. Odpowiedział, że ma nieleczoną cukrzycę. W pewnym momencie na komisariacie dostał drgawek i zaczął się trząść. To wezwaliśmy pomoc medyczną - mówił policjant. 

Oskarżony wciąż milczy

Podobnie, jak na poprzednich rozprawach Stefan W. nic nie mówił. Milczał, kiedy sąd zwracał się do niego o to, czy ma jakieś pytania do świadków.

Na koniec czwartkowej rozprawy sędzia Aleksandra Kaczmarek zapytała oskarżonego, czy chce być doprowadzany na kolejne rozprawy. Stefan W. w ogóle na to nie zareagował. Jego obrońca Marcin Kminkowski wyznał, że próbował w czasie przerwy nawiązać kontakt z oskarżonym, ale próba ta się nie powiodła. W tej sytuacji sąd uznał, że Stefan W. nadal będzie doprowadzany z aresztu na rozprawy.

Jednocześnie sąd postanowił wystąpić do Sądu Apelacyjnego o przedłużenie aresztu dla Stefana W. o kolejne pół roku do 25 listopada.

Na sali sądowej wśród publiczności był prezydent Sopotu Jacek Karnowski, przyjaciel zamordowanego Pawła Adamowicza.

Do 5 maja na wcześniejszy wniosek obrońcy opinię na temat aktualnego stanu zdrowia Stefana W. ma wydać dwóch biegłych psychiatrów. Według sądu, podyktowane jest to całkowitą biernością oskarżonego i wątpliwościami, co do aktualnego stanu jego zdrowia.

Kolejna rozprawa zabójcy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zaplanowana jest na 16 maja.

Świadek w procesie zabójcy prezydenta Gdańska: tam mogło dojść do rzezi

Zabójstwo prezydenta Pawła Adamowicza. Pierwszy świadek: “Zetknęło się największe zło z największym dobrem”

Zaczął się proces zabójcy prezydenta Pawła Adamowicza. Stefan W. milczał, odczytano protokoły przesłuchań

TV

Spotkanie prezydent Aleksandry Dulkiewicz z mieszkańcami Osowej