• Start
 • Wiadomości
 • SPOTkajcie się u nas - Fundacja RC udostępnia dziedziniec Dworu Uphagena we Wrzeszczu

SPOTkajcie się u nas - Fundacja RC udostępnia dziedziniec Dworu Uphagena we Wrzeszczu

- Jeśli brakuje Ci miejsca na zorganizowanie spotkania, warsztatu, koncertu czy próby spektaklu, zgłoś się do nas i zarezerwuj bezpłatnie SPOTkaj, czyli dziedziniec przy al. Grunwaldzkiej 5 w Górnym Wrzeszczu - zaprasza Fundacja RC. W najbliższy czwartek (29 lipca) Fundacja zaprasza na wydarzenie “SPOTkajmy się we Wrzeszczu - Otwarta Pracownia Stolarska + Piknik Sąsiedzki w Pałacu”, które odbędzie właśnie na dziedzińcu.
28.07.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
SPOTkaj to przestrzeń na inicjatywy społeczne, artystyczne i kulturalne
SPOTkaj to przestrzeń na inicjatywy społeczne, artystyczne i kulturalne
Fot. Fundacja RC

 

Fundacja RC uruchamia nową przestrzeń kulturalno-rozrywkową na dziedzińcu swojej siedziby w Dworze Uphagena (dawny Pałac Ślubów), by zachęcić mieszkanki i mieszkańców Gdańska do odświeżenia kontaktów towarzyskich, a inne organizacje pozarządowe do skorzystania z przyjaznego miejsca do organizowania własnych spotkań w plenerze.

- SPOTkaj to antidotum na samotność po pandemii! - przekonuje Fundacja RC.Dogodna przestrzeń dla SPOTkań

Jedną z misji Fundacji RC jest promowanie animacji społecznej otwartej na lokalną społeczność, stąd pomysł na zaaranżowanie przyjaznej i bezpiecznej przestrzeni na dziedzińcu na tyłach siedziby organizacji. Plac przed Dworem Uphagena ma ponad 400 mkw., a w jego centralnym punkcie znajduje się rozłożysty, wiekowy orzech.

- SPOT oznacza po prostu “ulubioną miejscówkę”. W naszym zamyśle ma to być miejsce tworzone przez ludzi - dla ludzi. Takie z klimatem i energią. SPOTkaj będzie przestrzenią otwartą na każdy rodzaj aktywności społecznej, związanej z kreatywnością, ze sztuką, ze sportem czy też po prostu z relaksem - podkreśla Marta Kosińska, pomysłodawczyni projektu. - Chcemy także zachęcić inne organizacje pozarządowe i grupy nieformalne do współtworzenia tego miejsca, do organizowania na dziedzińcu własnych inicjatyw i projektów społecznych.

Zamysł SPOTkaj nawiązuje także do historii 200-letniego dworu, zwanego “Mon plaisir”, co po francusku znaczy dosłownie “moja przyjemność”. Była to letnia rezydencja położona w rozległym malowniczym parku, a jej właściciele mieli tu odpoczywać od zgiełku miasta.Miejsce otwarte na społeczne inicjatywy

Fundacja RC zaprasza organizacje pozarządowe, grupy nieformalne lub po prostu wszystkich chętnych do włączenia się w życie SPOTkaj. Każda inicjatywa, której celem jest animacja społeczna dorosłych, młodzieży lub dzieci będzie tu mile widziana. Fundacja RC zapewnia bezpłatny dostęp do infrastruktury, może również pomóc w samej organizacji i promocji wydarzenia.

Chętni proszeni są o kontakt z koordynatorką Martą Kosińską: marta.kosinska@fundacjarc.org.pl

 

Impreza Pomorskiego Towarzystwa Fotograficznego w SPOTkaj
 
fot. Pomorskie Towarzystwo Fotograficzne

 

Aranżacja w duchu zero waste

Obecnie na dziedzińcu stoją już namioty, meble ogrodowe z palet oraz kwietniki. Fundacja dysponuje również częścią infrastruktury technicznej. Jednakże, aby miejsce mogło przyjąć jeszcze więcej gości, potrzebne jest wsparcie mieszkanek i mieszkańców.

Z uwagi na działalność Fundacji w myśl idei zero waste, kolejne meble ogrodowe do siedzenia, stoliki i dekoracje będą tworzone z niepotrzebnych palet w ramach warsztatów. Podobnie jak kwietniki czy inne elementy ogrodowe.

 

W najbliższy czwartek, 29 lipca, w godz. 17 - 22 na dziedzińcu odbędzie się wydarzenie SPOTkajmy się we Wrzeszczu - Otwarta Pracownia Stolarska + Piknik Sąsiedzki w Pałacu. Jednym z punktów wieczoru będzie wspólne malowanie i budowanie regałów dla sklepu Dobry Deal. Zobacz, co jeszcze będzie się działo tego wieczoru przy al. Grunwaldzkiej 5 - link do wydarzenia na Fb.

 

 

Niestety, nie wszystko można zrobić własnoręcznie, zatem Fundacja uruchomiła zbiórkę, aby zebrać fundusze m.in. na zakup:

 • girland świetlnych i reflektorów,
 • leżaków,
 • hamaków,
 • żagli do zadaszenia dziedzińca,
 • mikrofonów bezprzewodowych i mikroportów,
 • regałów na książki,
 • wielkoformatowego ekranu projekcyjnego oraz projektora krótkoogniskowego do kina podwórkowego,
 • sceny oraz parkietu do występów i potańcówek,
 • na wynagrodzenia dla animatorów, trenerów oraz artystów.

 

Wesprzeć SPOTkaj można wpłacając pieniądze na zrzutce. Darczyńcy mogą liczyć na atrakcyjne nagrody w postaci gadżetów, zaproszeń

na wydarzenia, a także na honorowe tytuły i wyróżnienia.Sprzeciw wobec samotności i izolacji

Według badań relacje międzyludzkie uległy poważnym zmianom po pandemii. Nastąpiła tzw. ”nowa normalność”, czyli świat, w którym 80 proc. ludzi nie podaje sobie ręki na powitanie, a 70 proc. rzadziej wychodzi z domu. Wielu seniorów podkreśla, iż podczas pandemii najsilniej odczuwało samotność. Rodzice młodszych dzieci zauważyli, że mają one trudności w rozstaniu się z mamą lub tatą, szukają ciągłej bliskości z nimi, co ma związek z ich pracą zdalną i ciągłą obecnością w domu.

 - SPOTkaj ma pomóc ludziom wrócić do aktywności i pomóc w ponownej integracji międzypokoleniowej. Ma być miejscem sprzyjającym nawiązywaniu nowych kontaktów i odnowieniu starych. Tu każdy będzie mógł się poczuć bezpieczny i "zaopiekowany" - deklaruje Fundacja RC.

 

Fundacja RC jest organizacją pozarządową, która realizuje projekty prospołeczne o celach edukacyjnych i integracyjnych. Fundacja jest operatorem dwóch z czterech gdańskich funduszy: sąsiedzkiego oraz sportowo-rekreacyjnego, których założeniem jest regranting na inicjatywy dla lokalnej społeczności oraz Akumulatora Społecznego, dzięki któremu organizacje mogą sfinansować inicjatywy i działania ze sfery pożytku publicznego. Przy al. Grunwaldzkiej 5 funkcjonuje także Dom Sąsiedzki w Pałacu oferujący szereg bezpłatnych wydarzeń. Fundacja RC jest organizatorem Letniej Szkoły Animacji Lokalnej.