• Start
  • Wiadomości
  • Rzeźby, murale, mozaiki - szukaj dzieł sztuki w przestrzeni, poznaj Gdańsk z innej perspektywy

Rzeźby, murale, mozaiki - szukaj dzieł sztuki w przestrzeni miasta, poznaj Gdańsk z innej perspektywy

Powstała nowa strona internetowa dla miłośników i miłośniczek sztuki w przestrzeni publicznej. To część projektu GAPS – Gdańsk Artyści Przestrzeń Sztuka - zajmującego się inwentaryzacją dzieł sztuki w Gdańsku. Znajdziemy tu interaktywną mapę oraz bazę danych zawierającą szczegółowe informacje o każdym z opisanych dzieł, a także propozycje niebanalnych spacerów ich szlakiem. 
( Publikacja: 04.11.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
adobe_post_20211020_1212580_4673620604887816
Projekt GAPS - Gdańsk Artyści Przestrzeń Sztuka 

 

 

 

Idąc, jadąc do pracy albo szkoły często mijamy jakiś mural, pomnik czy mozaikę, ale czy zastanawiamy się - kim był jego autor, co chciał nam przekazać, o czym opowiedzieć? Projekt GAPS odpowiada na nasze rozterki. GAPS to skrót od Gdańsk Artyści Przestrzeń Sztuka, a projekt zajmuje się inwentaryzacją i dokumentacją wszystkich dzieł sztuki znajdujących się w przestrzeni miasta.

- Prace inwentaryzacyjne rozpoczęła w 2019 roku grupa naukowców z Politechniki Gdańskiej, pod kierunkiem prof. Piotra Lorensa - tłumaczy Tymoteusz Skiba, z-ca Centrum Sztuki Współczesnej “Łaźnia” odpowiedzialnej za projekt. - Następnie powołano zespół specjalistów, który opracował poszczególne wpisy. Potem powstała strona internetowa z bazą danych i mapą.

Do współpracy przy tworzeniu strony - gaps.gda.pl - Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia zaprosiło Wspólnotę Gdańską, Instytut Kultury Miejskiej i Nadbałtyckie Centrum Kultury.


Na skwerze Heweliusza, przy ul. Bednarskiej 2, znajduje się pomnik Jana Heweliusza, dzieło Jana Skrzypka, odsłonięty w styczniu 2006 roku, podczas obchodów 395. rocznicy urodzin wielkiego astronoma. Obok znajduje się sgraffito (z 2008 roku). Złote malowidło przedstawia XVII-wieczną mapę Nieba Północnego, jedno z dzieł Heweliusza
Na skwerze Heweliusza, przy ul. Bednarskiej 2, znajduje się pomnik Jana Heweliusza, dzieło Jana Skrzypka, odsłonięty w styczniu 2006 roku, podczas obchodów 395. rocznicy urodzin wielkiego astronoma. Obok znajduje się sgraffito (z 2008 roku). Złote malowidło przedstawia XVII-wieczną mapę Nieba Północnego, jedno z dzieł Heweliusza
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.plCo już znajdziemy na stronie?

Na stronie gaps.gda.pl znajduje się interaktywna mapa obiektów artystycznych, takich jak: rzeźba miejska i pomnikowa, malarstwo wielkoformatowe, sgraffito, mozaika, instalacja, instalacja świetlna, graffiti, mała architektura, mural itp., które znajdują się w przestrzeni Gdańska.

- Obecnie baza danych zawiera ponad 300 obiektów znajdujących się na terenie Gdańska - wyjaśnia Tymoteusz Skiba. - Każdy wpis zawiera podstawowe dane dotyczące obiektu: nazwę, wymiary, technikę, datę powstania oraz opis opracowany na podstawie dostępnych źródeł.

Jak korzystać ze strony? Bardzo łatwo. Wystarczy najechać kursorem na zaznaczony na mapie pin, aby otworzyła się formatka z zawartością, czyli zdjęciem i niezbędnymi informacjami, w tym lokalizacją dzieła.

Wśród już opisanych, znajdziemy m.in. rzeźby w parku Oliwskim, kolekcję murali na Zaspie czy fasady na ulicy Ogarnej. Znajdują się tu też wszystkie, a przynajmniej te skatalogowane dotąd, artystyczne dzieła poświęcone najbardziej znanemu gdańskiemu astronomowi Janowi Heweliuszowi, który cenił matematykę, konstruował instrumenty naukowe, ale rozumiał też potrzeby ciała - zajmował się browarnictwem. Okazało się, że wdzięczne miasto poświęciło mu już trzy pomniki oraz kilka innych realizacji: fontannę, zegar słoneczny, sgraffito i dwie rzeźby.

Dowiemy się również, że w Gdańsku - w parku Oruńskim - znajduje się jedyny w Polsce pomnik poświęcony Tatarom. Jego autorami są Tomasz Ryfa i Maciej Kus. Na uroczyste odsłonięcie pomnika Tatara, w 2010 roku, przyjechał sam prezydent RP Bronisław Komorowski oraz przedstawiciele Medżlisu (parlamentu) krymskotatarskiego z Krymu, z przywódcą ruchu krymskich Tatarów Mustafą Dżemilewem na czele oraz jego zastępcą Refatem Czubarowem. Inicjatorem i realizatorem pomnika był Jerzy Szahuniewicz, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Tatarów Polskich, a fundatorem Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Pomnik konny znajduje się w bliskim sąsiedztwie siedziby Narodowego Centrum Kultury Tatarów Polskich im. Leona Najman Mirzy Kryczyńskiego.


Jedyny pomnik Tatarów w Polsce stoi w Parku Oruńskim. Podczas uroczystości odsłonięcia w 2010 r., którego dokonał prezydent RP Bronisław Komorowski, wśród gości była delegacja Medżlisu (parlamentu) krymskotatarskiego z Krymu, z przywódcą ruchu krymskich Tatarów Mustafą Dżemilewem na czele oraz jego zastępcą Refatem Czubarowem
Jedyny pomnik Tatarów w Polsce stoi w Parku Oruńskim. Podczas uroczystości odsłonięcia w 2010 r., którego dokonał prezydent RP Bronisław Komorowski, obecna była delegacja parlamentu krymskotatarskiego
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl
Spacery szlakiem sztuki w mieście

Dzięki informacjom na stronie możemy też zaplanować trasy spacerów szlakiem wybranych dzieł sztuki – wybierając artystę lub technikę wykonania pracy np. mural. Jak dotąd, do wyboru mamy sześć propozycji, m.in. możemy poznać Galerię Współczesnej Rzeźby Gdańskiej, wybrać się na Dolne Miasto szlakiem Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska czy obejrzeć w Śródmieściu dzieła rzeźbiarza Alfonsa Łosowskiego - kamienne i dyskretne.

Park Świętopełka przy ul. Szerokiej i rzeźba Alfonsa Łosowskiego z 1966 roku. Rzeźba składa się z trzech sumarycznie obrobionych bloków granitu szarego umieszczonych jeden na drugim. Według przekazów przyjaciół artysty sugestywna forma falliczna rzeźby była żartem autora
Park Świętopełka przy ul. Szerokiej i rzeźba Alfonsa Łosowskiego z 1966 roku. Rzeźba składa się z trzech sumarycznie obrobionych bloków granitu szarego umieszczonych jeden na drugim. Według przekazów przyjaciół artysty sugestywna forma falliczna rzeźby była żartem autora
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.plProjekt otwarty i dostępny

300 skatalogowanych obiektów to dużo, ale oczywiście to tylko część dzieł, które znajdują się w Gdańsku. Prace nad uzupełnianiem strony wciąż trwają, stąd prośba organizatorów o pomoc.  

- GAPS to zbiór otwarty, który cały czas jest poszerzany i uzupełniany przez ekspertów i ekspertki, ale otwarty także na publiczność - wyjaśnia Tymoteusz Skiba i zachęca do współpracy. - Każdy może zgłosić obiekt za pośrednictwem strony.

Warto też zauważyć, że strona jest stworzona w oparciu o zasadę dostępności. Wprowadzone zostały udogodnienia dla osób słabowidzących, jak zmiana kontrastu, wielkości liter czy światła między literami. Kolejnym ważnym elementem było stworzenie tekstów alternatywnych do bazy zdjęć przedstawionych na stronie.

Projekt realizowany jest przez Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA, w ramach Programu Operacyjnego Kultura i Czas Wolny, w ramach zadania Sztuka w przestrzeni publicznej Miasta Gdańska.