• Start
  • Wiadomości
  • Rząd zmienił rozporządzenie. 3 godziny na test na lotnisku po podróży spoza Schengen i UE

Rząd zmienił rozporządzenie. 3 godziny na test na lotnisku po podróży spoza Schengen i UE

Od 18 grudnia pasażerowie lecący do Polski mają dodatkową możliwość zrobienia testów na koronawirusa. Testy są obowiązkowe dla niezaszczepionych, ale także zaszczepionych i ozdrowieńców. W Porcie Lotniczym Gdańsk dostosowano godziny pracy laboratoriów wymazowych do lotów z państw spoza Schengen i spoza Unii Europejskiej, tak by dać możliwość pasażerom ich wykonania.
17.12.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Testy na Covid-19 zrobić będzie można tez po przejściu kontroli paszportowej
Testy na Covid-19 zrobić będzie można tez po przejściu kontroli paszportowej
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Rozporządzenie Rady Ministrów, które weszło w życie 15 grudnia 2021 mówiło, że osoby podróżujące z krajów spoza Unii Europejskiej i spoza strefy Schengen, muszą przed przekroczeniem polskiej granicy okazać negatywny wynik testu na koronawirusa. Badanie musi zostać wykonane nie wcześniej niż 24 godziny, albo przed wylądowaniem w Polsce, albo po wylądowaniu, ale jeszcze przed kontrolą paszportową.

18 grudnia opublikowano nowe rozporządzenie, z którego wynika, że dołożono możliwość wykonania testów także po kontroli granicznej. Pasażer będzie musiał to zrobić w ciągu trzech godzin od wylądowania, jeszcze na lotnisku. Po uzyskaniu negatywnego wyniku, informacja na ten temat zostanie wprowadzona przez laboratorium do oficjalnej bazy i kwarantanna zostanie zniesiona.

Są honorowane zarówno testy antygenowe jak i PCR. Na lotnisku będą wykonywane testy antygenowe. Trzeba je zrobić na własny koszt.

W Porcie Lotniczym Gdańsk dostosowano godziny pracy laboratoriów wymazowych do lotów z państw spoza Schengen i spoza Unii Europejskiej, tak by dać możliwość pasażerom ich wykonania. Szczegóły będą na airport.gdansk.pl.

Obowiązek testowania dotyczy zarówno osób zaszczepionych, ozdrowieńców, jak i niezaszczepionych.

Osoby zaszczepione, podróżujące spoza UE i Schengen, po okazaniu negatywnego wyniku testu, wjadą do kraju bez konieczności odbywania kwarantanny. Natomiast osoby niezaszczepione, mimo negatywnego testu, będą trafiały na 14-dniową kwarantannę, którą będą mogły skrócić wykonując test na Covid-19 w 8 dniu. Na 14 dniową kwarantannę będą też kierowani ci, którzy mimo wymogów, wyniku testu nie okażą podczas kontroli paszportowej.

Dzieci do lat 5 nie będą musiały być testowane. Natomiast z kwarantanny, tak jak dotychczas, są zwolnione dzieci do 12 roku życia, podróżujące pod opieką dorosłych zaszczepionych lub posiadających Unijny Certyfikat Covid na podstawie wykonanego testu przed podróżą lub z powodu przechorowaniu koronawirusa nie dalej niż 180 dni przed podróżą.

Natomiast osoby podróżujące z krajów Schengen i Unii Europejskiej, jeśli są w pełni zaszczepione, mogą wjechać do kraju bez testów, podobnie ozdrowieńcy. Ci, którzy nie mają pełnego szczepienia, mogą zrobić test zarówno przed wylotem do Polski, jak i po przylocie. W obu przypadkach mają na to dwie doby, 48 godzin do przylotu i 48 od wylądowania. Dzieci takich osób do 12 lat są zwolnione z testowania.

Przepisy te obowiązują do 31 stycznia 2022 roku.

Do 27 grudnia utrzymany jest natomiast zakaz lotów do Polski z 7 krajów afrykańskich: Botswany, RPA, Mozambiku, Eswatini, Lesoto, Namibii i Zimbabwe. Jeśli ktoś podróżuje z tych krajów do Polski, podlega 14-dniowej kwarantannie, której nie można skrócić.

TV

Wodorowce dla Gdańska