• Start
  • Wiadomości
  • Nowe ograniczenia od 1 kwietnia: mniej osób w sklepach, zamknięte hotele, zaostrzona kwarantanna

Nowe ograniczenia od 1 kwietnia: mniej osób w sklepach, zamknięte hotele, zaostrzona kwarantanna

Obostrzenia, które wprowadza rząd od 1 kwietnia jeszcze bardziej zaostrzają rygory związane z wychodzeniem z domu i kwarantanną. Ograniczenia dotyczą też korzystania z terenów publicznych oraz liczby osób przebywających w sklepach i na bazarach. Szczególne środki ostrożności dotyczą osób starszych. Zamknięte zostaną zakłady usługowe i hotele.
31.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Rośnie liczba zakażonych koronawirusem. Rząd wprowadza kolejne obostrzenia
Rośnie liczba zakażonych koronawirusem. Rząd wprowadza kolejne obostrzenia
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Wtorek rano: troje nowych zakażonych w Gdańsku - w sumie już ponad 50 przypadków na Pomorzu

 

We wtorek, 31 marca, odbyła się konferencja z udziałem premiera RP Mateusza Morawieckiego i Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego, w trakcie której poinformowali o kolejnych obostrzeniach. Wejdą one w życie od 1 kwietnia, część od 2 kwietnia.

- Chcemy uniknąć tego, co spotkało naszych partnerów w Europie Zachodniej. Chcemy być przygotowani na rosnącą liczbę zachorowań, ale chcemy też wypłaszczać krzywą zakażeń, by nie doszło do takich sytuacji, jak we Włoszech czy Hiszpanii. Musimy zrobić wszystko, by uniknąć najgorszego scenariusza - podkreślał premier Morawiecki. - Zbudowaliśmy kordon sanitarny na granicach, ale wiemy, że to za mało, by wyłapywać osoby zakażone z zagranicy [...] Za dużo osób spędzało wolny czas na spacerach, w parkach czy na bulwarach. Wiemy dziś, że stamtąd pochodzą kolejne zakażenia. Być może teraz jest ten najtrudniejszy moment w rozwoju epidemii. Dzisiaj najważniejsza jest zasada dystansowania.

- Codziennie widzimy 200, i więcej chorych osób, które zgłaszają się do służb sanitarnych. Wszystkie modele wskazują, że co kilka dni ilość chorych się podwaja. Musimy ograniczyć kontakty nawet o 80 proc. - tłumaczył Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski. - Miejsca, gdzie może dojść do zakażeń to także sklepy, markety, ale i parki czy bulwary. Stąd kolejne ograniczenia. Widzieliśmy w ostatnich dniach takie obrazki, gdzie młodzi ludzie spotykali się ze sobą grupowo, stąd decyzja, że niepełnoletni mogą opuścić dom jedynie w towarzystwie dorosłego.

Koronawirus. Dezynfekcja pojazdów i tylko połowa pasażerów - obostrzenia w komunikacji miejskiej


Nowe obostrzenia dotyczą:

WYJŚCIA Z DOMÓW:

- Poza domem zaleca się zachowanie odległości 2 metrów od siebie, nawet podczas spaceru. Wyjątkiem jest rodzic opiekujący się dzieckiem do 13 roku życia, osoba opiekująca się osobą niepełnosprawną czy starszą 

- Dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia mogą przebywać w przestrzeni publicznej tylko z osobą dorosłą.

- Ograniczenie dostępu do miejsc publicznych, w tym parków, skwerów i plaż, ponieważ były to miejsca licznych spotkań.

- Zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich.

- Zostają zamknięte wszystkie gabinety usługowe, w tym kosmetyczne i fryzjerskie. Wyklucza się też wizyty domowe związane z wykonywaniem tych usług

- Można wychodzić z domu na krótki spacer lub z psem. Nie zaleca się uprawiania sportu

 

SKLEPY:

- Obowiązkowy limit osób przebywających w sklepie: maksymalnie 3 osoby na jedną kasę. Jeżeli jest 5 kas to w sklepie może przebywać maksymalnie 15 osób.

- Na bazarach i targowiskach - dopuszczalne 3 osoby do jednego straganu

- W urzędach pocztowych limit do dwóch osób na jedno okienko

- Obowiązek zakładania rękawiczek przez klientów przed wejściem do sklepów.

- W weekendy zostaną zamknięte wszystkie sklepy budowlane.

- Sklepy spożywcze, drogerie i apteki będą otwarte, z tym że w godz. 10 - 12 tylko dla osób starszych, powyżej 65 roku życia. Oczywiście, osoby starsze mogą robić zakupy także w innych godzinach, ale wówczas będą narażone na kontakt z młodszymi, prawdopodobnie zakażonymi osobami. Apel, by seniorzy robili też jak najrzadziej te zakupy.

 

OGRANICZENIA W ZAKŁADACH PRACY

- Zachowanie dystansu pomiędzy pracownikami w biurowcach na odległość 1,5 metra. Pracownikom muszą być też zapewnione środki do dezynfekcji.

- Odwołane wszelkie zabiegi rehabilitacyjne, które nie są niezbędne

- Zamknięte hotele i miejsca noclegowe (od 2 kwietnia). Wyjątkiem sytuacja, gdy ktoś przebywa w nich na kwarantannie lub są to pracownicy budowlani, którzy przebywają w takich miejscach tymczasowo.


KWARANTANNA

- Rozszerzona kwarantanna domowa: od 31 marca osoby, które zostają poddane kwarantannie – zostaną poddane całkowitej izolacji, a jeśli będą na kwarantannie w domu, to objęci nią będą też wszyscy domownicy na okres 2 tygodni

- Obowiązkowa aplikacja dla osób przebywających na kwarantannie


TRANSPORT: 

- prywatnych przewoźników, właścicieli np. busów obowiązują takie same zasady, co komunikację publiczną - w pojeździe może znajdować się tylu pasażerów ile wynosi połowa liczba miejsc siedzących
- można poruszać się samochodami prywatnymi, ale zaleca się podróż tylko w konkretnym celu, nie ma obostrzeń co do liczby osób przebywających w samochodzie


Premier Mateusz Morawiecki apelował o rozsądek: - Zostańmy w domach, unikajmy kontaktu z innymi ludźmi. Z pokorą podchodźmy do koronawirusa. Chcemy już w kwietniu wracać do życia gospodarczego. Ale to, czy będziemy wracać do tej normalności, choć z ograniczeniami, zależy od tego, jak sytuacja będzie się rozwijać w najbliższych 2-3 tygodniach.

Większość nowych zasad obowiązuje od dziś, od północy. Za złamanie zakazów lub niedostosowanie się do nakazów grozi kara grzywny do 30 tys. zł. Na ulicach będzie więcej patroli policyjnych.

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku