Rynek pracy w Gdańsku i na Pomorzu w 2022 roku. Wyraźny wzrost liczby przedsiębiorców

W mijającym roku w Gdańsku zarejestrowało się ponad 4 tysiące nowych przedsiębiorców, a osoby bezrobotne zawnioskowały o dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej na łączną kwotę ponad 22 mln złotych. Gdański Urząd Pracy wydał ponad 53 tys. oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, ale przedsiębiorcy nadal zgłaszają wakaty. W jakich branżach?
31.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mieszkańcy i mieszkanki Gdańska, jak i całego województwa, coraz częściej decydują się na własną działalność gospodarczą
Mieszkańcy i mieszkanki Gdańska, jak i całego województwa, coraz częściej decydują się na własną działalność gospodarczą
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Pomorzanie, w tym gdańszczanie, chcą prowadzić własne firmy

Według danych GUS w 2022 r. wzrosła liczba działających w Pomorskiem podmiotów gospodarczych. Jak informuje portal Pomorskie.eu, w porównaniu z rokiem 2021, w bieżącym roku powstało ich w całym województwie o prawie 4 proc. więcej, czyli około 340 tys. firm. W samym Gdańsku, w pierwszych trzech kwartałach 2022 r., zarejestrowanych było 90 271 podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

- To o 4367 więcej niż w pierwszych trzech kwartałach 2021 i o 3358 więcej w porównaniu z całym 2021 r. Gdański Urząd Pracy, według stanu na 28 grudnia 2022 r., udzielił osobom bezrobotnym ponad 700 dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej o łącznej wartości ponad 22 mln zł. Nowi przedsiębiorcy otwierali własny biznes najczęściej w takich branżach jak: usługi projektowe, budowlane, kosmetyczne, fryzjerskie, prawnicze i weterynaryjne - informuje Krzysztof Kunicki, Kierownik Działu Marketingu i Współpracy z Pracodawcami w Gdańskim Urzędzie Pracy.

Tym, co wyróżnia województwo pomorskie na tle innych regionów, jest aktywność mieszkańców prowadzących, i chcących prowadzić, własne firmy. Bardziej aktywni są jedynie mieszkańcy województw mazowieckiego i zachodniopomorskiego.

Bezpłatna pomoc prawna w Gdańsku w 2023 r. Gdzie?

- Aktywności gospodarczej mieszkańców, i pozytywnemu klimatowi inwestycyjnemu, zawdzięczamy tak dynamiczny rozwój przedsiębiorczości. Potwierdzają to badania. Eksperci wskazują m.in. na Trójmiasto, jako doskonale położony, silny ośrodek gospodarczy z dużym potencjałem edukacyjnym - mówi portalowi Pomorskie.eu Izabela Jezierska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

W obszarze metropolitalnym funkcjonuje natomiast około 62 proc. przedsiębiorstw prowadzących działalność w województwie pomorskim.

 

W Gdańsku, podobnie jak i w całym województwie pomorskim, wciąż poszukiwani są fachowcy w specjalistycznych branżach
W Gdańsku, podobnie jak i w całym województwie pomorskim, wciąż poszukiwani są fachowcy w specjalistycznych branżach
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Dużo pracujących, ale też wciąż dużo wakatów

W mijającym roku odnotowano też wzrost liczby pracujących Pomorzan. Wskaźnik zatrudnienia w drugim kwartale 2022 r. wyniósł 57,8 proc. Najwięcej mieszkańców regionu pracuje w sektorze usług. Mimo to, pomorscy przedsiębiorcy wciąż mają problem z obsadzeniem niektórych etatów. Dotyczy to zwłaszcza branży budowlanej, produkcyjnej, transportowej, hotelarstwa i gastronomii. W wielu regionach Pomorza brakuje także lekarzy, pielęgniarek i położnych.

W 2022 r. gdańscy przedsiębiorcy zgłaszali zapotrzebowanie na pracowników m.in. z branży budowlanej, stoczniowej, gastronomicznej, z zakresu usług związanych z urodą, a także na pracowników z konkretnymi kwalifikacjami.

“Złota rączka dla seniora” - fachowa pomoc w usuwaniu domowych usterek niezmiennie potrzebna

- Według badania „Barometr Zawodów 2022" w powiecie gdańskim i mieście Gdańsk nie występują zawody nadwyżkowe. Natomiast wyżej wymienione branże stanowią deficyt pracowników na lokalnym rynku pracy. Aby zmniejszyć zapotrzebowanie na brakujących specjalistów, w 2022 roku GUP zorganizował szkolenia dla 1275 osób bezrobotnych - podkreśla Krzysztof Kunicki.

Czy wakaty wypełnią cudzoziemcy?

Szansą na obsadzenie wakatów może być zatrudnianie cudzoziemców. Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na koniec II kwartału 2022r. w regionie pomorskim zatrudnionych było ponad 64 tys. obcokrajowców.

Według informacji portalu Pomorskie.eu, na Pomorzu zdecydowana większość pracujących obcokrajowców to obywatele Ukrainy. Każdego miesiąca w urzędach pracy rejestrowanych jest około 7,5 tysiąca oświadczeń i powiadomień o powierzeniu pracy obywatelowi Ukrainy. Najwięcej obcokrajowców zatrudnionych jest w obszarze metropolitalnym Trójmiasta oraz w powiecie słupskim.

W naszym mieście, w okresie od 1 stycznia do 28 grudnia 2022 r., Gdański Urząd Pracy wydał łącznie 53 495 oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, w tym obywatelom z: Ukrainy (25 471), Białorusi (15 931), Gruzji (7 960), Mołdawii (2 396), Rosji (1 282) i Armenii (455).

- W przypadku powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, według stanu na 28 grudnia 2022 r., do GUP zgłoszono 31 519 podjęć pracy - informuje Krzysztof Kunicki.

 

W branży transportowej fachowiec pracę dostanie od ręki . Jest tu dużo wakatów
W branży transportowej fachowiec pracę dostanie "od ręki". Jest tu dużo wakatów
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

25 gdańskich mam z dotacjami na własny biznes

Aktywność zawodowa pomorskich kobiet także należy do najwyższych w skali kraju, ale należy też zaznaczyć, że jest mniejsza niż aktywność mężczyzn. W mijającym roku, niestety, wzrosło bezrobocie kobiet na Pomorzu. Wśród osób zarejestrowanych w pomorskich urzędach pracy stanowią one 62,7 proc.
W Gdańsku liczba osób bezrobotnych, według stanu na 30 listopada 2022 roku, wynosiła ogółem 5 955, w tym 3 324 kobiety, a w przeliczeniu na procenty: 55,8 proc. - kobiety, 44,2 proc. - mężczyźni.

Gdański Urząd Pracy: - 2,5 tys. uchodźców z Ukrainy znalazło już zatrudnienie

Gdański Urząd Pracy zareagował i na to zjawisko. W bieżącym roku uruchomił dwa projekty wspierające aktywizację zawodową kobiet, które po przerwie spowodowanej narodzinami dziecka chciały powrócić do aktywności zawodowej. Jednym z projektów była „Kobieta na swoim", w ramach którego dotację na otwarcie własnego biznesu otrzymało 25 mam, na łączną kwotę ponad 720 tys. zł. Z kolei w drugim projekcie: „Mama na etacie 4" - wzięło udział 15 kobiet, z czego 14 podjęło pracę.

 

TV

Zjazd Hanzy, dzień III. Bakalie, muzyka i nowe nabrzeże