Ruszyła jesienna akcja nasadzeń drzew w mieście. Na początek ponad 300 lip w Oliwie

Pierwsze tej jesieni nasadzenia zieleni wysokiej pojawią się w ciągu al. Grunwaldzkiej oraz przy ul. Bitwy Oliwskiej. W ramach kolejnych etapów tegorocznych prac drzewa zagoszczą również m.in. na Oruni, Łostowicach, na Przymorzu czy w Śródmieściu. W sumie, w Gdańsku posadzonych zostanie w tym roku 740 drzew różnych gatunków.
14.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać rzędy drzew rosnących wzdłuż ulicy w mieście. Drzewa są wysokie i mają rozłożyste korony. Większość drzew jest liściastych, ale w tle widać również kilka drzew iglastych. Ulice są wąskie i wyłożone kostką brukową. Po obu stronach ulicy stoją budynki, w tym domy, sklepy i biura.
Do końca roku w mieście posadzonych zostanie łącznie 740 drzew różnych gatunków
mat. GZDiZ

Drzewa w ramach Budżetu Obywatelskiego

329 lip drobnolistnych Greenspire zostanie posadzonych w ramach realizacji projektu z Budżetu Obywatelskiego „Zielona Oliwa – Projekt przywrócenia zadrzewień przy al. Grunwaldzkiej”. Dzięki głosom mieszkańców, zazieleni się odcinek od granicy z Sopotem aż do wysokości ul. Chopina.

Jaki będzie Park Południowy? Masterplan jest gotowy. Cztery strefy, most linowy, sady...

Jakie cechy ma lipa drobnolistna?

Lipa drobnolistna charakteryzuje się szybkim wzrostem, dużą odpornością i dobrze sobie radzi niemal w każdych warunkach. Jej dodatkową zaletą jest miododajność, co docenią owady zapylające.
Na zdjęciu widać ciężarówkę załadowaną drzewami. Ciężarówka jest biała z niebieskim napisem Markflor. Drzewa na aucie są różnej wielkości i gatunku. Niektóre z nich to drzewa liściaste, takie jak lipy i klony, a inne to drzewa iglaste, takie jak sosny i świerki. Pojazd stoi na ulicy w mieście. Ulica jest wyłożona kostką brukową
Ciężarówka z sadzonkami drzew wyjeżdża w trasę
mat. GZDiZ

Jakie zadania ma firma wybrana przez GZDiZ?

Umowa z wykonawcą wyłonionym w przetargu, poza nasadzeniami drzew o określonych parametrach, obejmuje również regularne podlewanie, monitorowanie i raportowanie ich stanu, a także:
 
  • wykonywanie cięć sanitarnych, polegających na usuwaniu obumarłych gałęzi, odrostów korzeniowych i pniowych, by zachować formę i kształt drzew
  • odchwaszczanie, nawożenie i spulchnianie ziemi wokół drzew, uzupełnianie podłoża odpowiednią ściółką
  • dbanie o porządek i konserwację elementów stabilizujących drzewa
  • zabezpieczenie drzew przed zgryzaniem oraz ochronę w okresie zimowym
  • wymianę roślin uszkodzonych, chorych lub przemarzniętych w okresie objętym gwarancją

oprac. RP

Zaspa Rozstaje. Jaki powinien być Park Millenium? Ankieta i spacer

TV

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim