• Start
  • Wiadomości
  • Ruszył Take&Go - bezpłatny “sklep” dla uchodźców z Ukrainy. Potrzebni wolontariusze i odzież

Ruszył Take&Go - bezpłatny “sklep” dla uchodźców z Ukrainy. Potrzebni wolontariusze i odzież

Dzięki współpracy Galerii Madison, Miasta Gdańsk i Fundacji Inicjowania Rozwoju ruszył punkt z pomocą rzeczową dla uchodźców. W Galerii Madison mogą bezpłatnie odebrać odzież i obuwie (a wcześniej je przymierzyć), a wkrótce też chemię. Organizatorzy apelują o wsparcie wolontariackie przy obsłudze sklepu i o przynoszenie darów - odzieży, także używanej, i butów w dobrym stanie, nowej bielizny, chemii i kosmetyków.
( Publikacja: 13.03.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Take&Go w Galerii Handlowej Madison, kolejne miejsce odbioru pomocy rzeczowej w Gdańsku
Take&Go w Galerii Handlowej Madison, kolejne miejsce odbioru pomocy rzeczowej w Gdańsku
Fot. Fb UP Foundation/Fundacja Inicjowania Rozwoju

Take&Go w Galerii Handlowej Madison ma za sobą zaledwie jeden dzień działalności bez wcześniejszego nagłośnienia (wystartował w sobotę, 12 marca), a już zdążył obsłużyć 65 rodzin.

Skąd wiadomo, że właśnie tyle? By usprawnić pomoc dla uchodźców z objętej wojną Ukrainy, Miasto Gdańsk wprowadza karty upoważniające do korzystania z pomocy rzeczowej w miejskich punktach wsparcia, a punkt w Madisonie jest jednym z tych, w których taką kartę można uzyskać. Prawo do niej ma każda rodzina, która wjechała do Polski po 24 lutego 2022 r. (potwierdza to data na pieczątce w paszporcie).

- Odzież i obuwie, które oferujemy obecnie pochodzi z magazynu akcji Gdańsk Pomaga na Polsat Plus Arena Gdańsk, są to rzeczy używane i cieszą się dużym powodzeniem, bo uchodźcy często nie mają ze sobą zapasowej odzieży - mówi Joanna Gachowska z Fundacji Inicjowania Rozwoju. - Dostajemy ubrania posortowane i sami jeszcze raz je przeglądamy rozwieszając na wieszakach, dzięki czemu można wygodnie wybrać co potrzeba i pasuje, jest też przymierzalnia. Na razie mamy mnóstwo ubrań, ale potrzeby rosną z dnia na dzień wraz z przyjazdem kolejnych osób, dlatego zachęcamy do przynoszenia ubrań, także używanych. Prosimy, by były to rzeczy świeżo wyprane i nadające się do noszenia.

Bardzo cenna byłaby też pomoc wolontariuszy, którzy pomogliby w obsłudze klientów, nie musi być to wsparcie codzienne, nie trzeba też znać języka ukraińskiego, ponieważ przygotowano gotowe szablony ze zwrotami po polsku i ukraińsku, które ułatwią komunikację obu stronom.

JAK MOŻNA SIĘ WŁĄCZYĆ W POMOC:

  • przynosząc dary - najbardziej potrzebne: buty dla dzieci 4 - 15 lat, bielizna damska, kapsułki do prania (łatwiej poporcjować i rozdać z jednej paczki kilku rodzinom), zabawki.
  • pomóc w obsłudze punktu - jesteśmy od poniedziałku do soboty w godzinach 12:00-18:00
  • wpłacając datki na Gdańsk Pomaga Ukrainie, dzięki czemu będzie można myśleć o kupowaniu potrzebnych nowych rzeczy oraz wyposażaniu punktów centralnych lub lokalnych.
  • masz firmę, wolne środki, materiały i masz pomysł jak by nam mogły pomóc? Dawaj znać 

Wszyscy zainteresowani proszeni są o kontakt telefoniczny lub esemesowy: Joanna Gachowska, tel. 500 245 037.

Galeria Handlowa Madison mieści się przy ul. Rajskiej 10. Punkt działa na poziomie + 1.

Warto podkreślić, że kierownictwo Madisona samo zwróciło się do Miasta z propozycją współpracy.