Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję Muzeum Westerplatte. Jak wygląda zwycięski projekt?

Praca czterech zespołów z Łodzi wygrała konkurs architektoniczno-urbanistyczny na projekt Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, będącego oddziałem Muzeum II Wojny Światowej (MIIWŚ) w Gdańsku. Wystawa stała placówki znajdzie się w pawilonie zbudowanym pod ziemią. Oprócz tego, zrekonstruowanych ma być kilka budynków istniejących na Westerplatte w 1939 r. Inwestycja obejmie również remont niektórych obiektów. Ogółem, teren do plenerowego zwiedzania zajmie około 26 hektarów.
31.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać szereg flag powiewających przed pomnikiem. Flagi są białe, czerwone i niebieskie, co są kolorami narodowymi Polski. Pomnik jest dużym, kamiennym monumentem, który przedstawia żołnierzy polskich walczących w obronie Westerplatte w 1939 roku
Stojący na Westerplatte Pomnik Obrońców Wybrzeża, autorstwa Adama Haupta i Franciszka Duszeńko, został odsłonięty w 1966 r.
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Ile prac wpłynęło na konkurs?

Wyniki  dwuetapowego konkursu na opracowanie koncepcji projektowej Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 ogłoszono we wtorek, 31 października, w siedzibie MIIWŚ. 
 
Postępowanie konkursowe zostało ogłoszone w marcu tego roku. W I etapie wpłynęło 14 wniosków, z czego 5 zostało zakwalifikowanych do finału konkursu. 

Westerplatte. Miasto Gdańsk gotowe do zgody i współpracy. Oświadczenie prezydent Aleksandry Dulkiewicz

Zwycięską pracę wykonały współpracujące ze sobą zespoły z Łodzi:
 
 • Muro Architekci sp. z o.o.
 • Krystyna Lachman-Pabich
 • Lachman Pabich Architekci
 • Pracownia Architektoniczna „Projektownia”
Nagroda finansowa dla nich wyniosła 75 tys. zł brutto.
Na zdjęciu znajduje się artystyczny rysunek pomnika w nocy. Pomnik jest duży i masywny, wykonany z kamienia lub metalu. Jest oświetlony przez reflektory, które tworzą na nim grę światła i cienia. W tle znajduje się ciemny las
 
mat. Muro Architekci, Krystyna Lachman-Pabich, Lachman Pabich Architekci, Pracownia Architektoniczna „Projektownia”
Sąd konkursowy uznał, że zwycięska praca w największym stopniu odpowiada kryteriom regulaminu konkursu.
 
Na uwagę zasługuje wysoki poziom kompozycji przestrzennych i krajobrazowych podkreślających charakter miejsca i uwzględniających przywrócenie historycznego układu kompozycyjnego. W udany sposób przedstawiona została koncepcja upowszechnienia wiedzy o bohaterskiej obronie Westerplatte, zapewniająca równocześnie ochronę, utrzymanie i rewaloryzację obiektów architektury militarnej znajdujących się na tym terenie.
Praca charakteryzuje się wysokiej jakości rozwiązaniami architektonicznymi. Powściągliwa forma buduje nastrój miejsca.
Za niezwykle cenne uznano ujęcie wejścia do głównego obiektu muzeum w formę szczeliny, która stanowi symboliczny walor zagłębienia się w przeszłość. 
W nagrodzonym projekcie w znakomity sposób rozwiązano kwestie funkcjonalno-użytkowe. Zapewniono łatwy i bezpieczny dostęp do miejsca organizacji imprez masowych 
- czytamy w uzasadnieniu decyzji o przyznaniu I nagrody. 
Na zdjęciu znajduje się grupa ludzi siedzących na ławce pod budynkiem, w tle którego stoi podświetlony pomnik. Ludzie są ubrani w różny sposób, co sugeruje, że pochodzą z różnych środowisk. Są to młodzi i starzy, mężczyźni i kobiety
 
mat. Muro Architekci, Krystyna Lachman-Pabich, Lachman Pabich Architekci, Pracownia Architektoniczna „Projektownia”
 
- Kolejny etap starań o stworzenie muzeum plenerowego na terenie Westerplatte mamy za sobą. Ja chcę ten kolejny sukces umiejscowić w dramaturgii czasowej całości starań państwa polskiego o właściwe zagospodarowanie i upamiętnienie terenu Westerplatte - oświadczył na konferencji prasowej Jarosław Sellin, sekretarz w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego (MKDiN). 

Westerplatczycy pochowani na nowym cmentarzu. Tak przebiegały uroczystości. WIDEO i ZDJĘCIA

Przypomniał, że Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 zostało utworzone przez MKDiN w grudniu 2015 r. W kwietniu 2017 r. ministerstwo zdecydowało zaś o tym, aby placówka na Westerplatte stała się filią Muzeum II Wojny Światowej.
 
- I żeby można było to skutecznie zacząć realizować, to potrzebna była specjalna ustawa przeprowadzona przez Sejm w lipcu 2019 r. o inwestycjach w zakresie Muzeum Westerplatte ze względu na skomplikowaną strukturę właścicielską na terenie półwyspu Westerplatte. Właściwie uniemożliwiającą prowadzenie dobrze zaplanowanych i systematycznych prac - mówił Jarosław Sellin. 
Na zdjęciu znajduje się artystyczny rysunek pomnika w nocy. Pomnik jest duży i masywny, wykonany z kamienia lub metalu. Jest oświetlony przez reflektory, które tworzą na nim grę światła i cienia. W tle znajduje się ciemny las. Nie widać żadnych ludzi ani innych obiektów
 
mat. Muro Architekci, Krystyna Lachman-Pabich, Lachman Pabich Architekci, Pracownia Architektoniczna „Projektownia”
 
Poinformował, że tydzień temu rząd Mateusza Morawieckiego przyjął uchwałę o wieloletnim finansowaniu powstającego na Westerplatte muzeum. Do 2027 r. zagwarantowano na ten cel 304,5 mln zł.  

To on kupił dla Polski Westerplatte. Teraz Mieczysław Jałowiecki spoczął na Cmentarzu Srebrzysko

Na terenie Westerplatte ma powstać pawilon wystawienniczy. Obiekt znajdzie się na głębokości ok. sześciu metrów pod ziemią, na placu przed napisem “Nigdy więcej wojny” a podnóżem kopca, na którym stoi Pomnik Obrońców Wybrzeża.
 
Przestrzeń użytkowa muzeum wyniesie 7,5 tys. metrów kwadratowych, w tym 3 tys. m kw. zajmie wystawa stała. Ekspozycja opowie o kampanii wrześniowej w 1939 r. oraz zaprezentuje sylwetki ponad 200 polskich żołnierzy z Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte bohatersko broniących się przed atakiem wojsk niemieckich. 
Na zdjęciu znajduje się grupa samolotów bojowych lecących nad polem z napisem "Nigdy więcej wojny". Samoloty są ułożone w szyku, a ich silniki wytwarzają smugi dymu. Pole jest zielone i uprawne. W tle widoczne są wzgórza i las.
 
mat. Muro Architekci, Krystyna Lachman-Pabich, Lachman Pabich Architekci, Pracownia Architektoniczna „Projektownia”
 
Oprócz tego, MIIWŚ planuje odtworzenie na Westerplatte kilku obiektów: budynku zawiadowcy stacji oraz pięciu magazynów (jednego o powierzchni ok. 100 m kw, drugiego o powierzchni ok. 200 m kw) i trzech mniejszych.  
 
Ponadto, lepiej wyeksponowane zostaną istniejące stare koszary, kasyno podoficerskie, magazyn benzyny oraz fragment czerwonego muru. Dojdzie też rewaloryzacji i remontu nowych koszar, wartowni nr 3, placówki Fort, falochronu oraz Pomnika Obrońców Wybrzeża. 
 
- To jest plan na najbliższe pięć lat. Środki finansowe są zabezpieczone. Możemy więc spokojnie działać. Mam nadzieję, że władza państwa polskiego będzie ten ambitny plan konsekwentnie realizować - zaznaczył Jarosław Sellin.
 
Dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor MIIWŚ, zapowiedział, że za 14 miesięcy na terenie Westerplatte powstanie budynek obsługi ruchu turystycznego. - To już nie będzie sytuacja, w której te pół miliona gości, którzy odwiedzając to ważne miejsce dla naszego społeczeństwa, dla gości zagranicznych przyjeżdżających do Gdańska, spotykali się z pewną prowizorką - dodał.

Ostrzegł dowódcę Westerplatte. Prochy ppłk. Wincentego Sobocińskiego wrócą do Polski?

Sąd konkursowy przyznał też II i III nagrodę:
 
 • II Nagroda - Heinle, Wischer und Partner Architekci sp. z o.o., Wrocław (nagroda w wysokości 50 tys. zł brutto)
 • III Nagroda - Visio Architects and Consultants Institute For Sustainable Buildings ISB Rafał Schurma, Gliwice (nagroda w wysokości 40 tys. zł brutto)
Na zdjęciu znajduje się lobby budynku. Jest to duże i przestronne pomieszczenie z wysokimi sufitami i dużymi oknami. W centrum pomieszczenia znajduje się recepcja, za którą znajduje się winda. Na ścianach znajdują się obrazy i rzeźby. Podłoga jest wyłożona marmurem
 
mat. Muro Architekci, Krystyna Lachman-Pabich, Lachman Pabich Architekci, Pracownia Architektoniczna „Projektownia”

 Skład 15-osobowego Sądu Konkursowego:

 • prof. dr hab. inż. arch. Lucyna Nyka (przewodnicząca)
 • dr hab. inż. arch. Agnieszka Gębczyńska-Janowicz
 • dr inż. arch. Izabela Burda
 • dr hab. inż. arch. Katarzyna Hodor
 • mgr inż. arch. Igor Strzok
 • prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens
 • dr inż. arch. Wacław Szarejko
 • mgr Filip Kuczma
 • prof. dr hab. Wojciech Śleszyński
 • mgr Adam Koperkiewicz
 • dr hab. Jacek Friedrich
 • dr Karol Nawrocki
 • prof. dr hab. Stanisław Radwański
 • dr Robert Domżał
 • mgr inż. Piotr Zając