• Start
  • Wiadomości
  • Trwają szczepienia nauczycieli. UCK apeluje o jak najszybsze rejestrowanie się 

Trwają szczepienia nauczycieli. UCK apeluje o jak najszybsze rejestrowanie się

W 25 szpitalach węzłowych na Pomorzu trwają szczepienia nauczycieli, w pierwszej kolejności tych którzy pracują stacjonarnie w szkole, przedszkolu lub żłobku. W Gdańsku - jak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród nauczycieli - chęć otrzymania szczepionki zadeklarowało 69 proc. z nich. 
12.02.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Punkt szczepień w szpitalu tymczasowym w Ambr Expo w Gdańsku
Punkt szczepień w szpitalu tymczasowym w Ambr Expo w Gdańsku
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Nauczyciele pracujący w szkole przedszkolu i żłobku to kolejna grupa po personelu medycznym i niemedycznym placówek służby zdrowia i po seniorach w wieku 70 plus, która objęta jest Narodowym Programem Szczepień. 

Nauczyciele mogli zgłaszać dyrektorom szkół chęć zaszczepienia się przeciwko COVID-19 od 8 lutego 2021 roku. Z ankiet przeprowadzonych tego dnia w gdańskich szkołach wynika, że chęć otrzymania szczepionki zadeklarowało 69 proc. uprawnionych nauczycieli. 

Jak zapewnia Grzegorz Kryger, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego ds. edukacji w gdańskim Urzędzie Miejskim w Gdańsku każdy nauczyciel i szkoła ma wolną rękę, jeśli chodzi o decyzję dotyczącą otrzymania szczepienia i organizacji szczepienia swojej kadry. 

Choć szczepienie nauczycieli zaplanowano na piątek 12 lutego 2021, część szpitali - z powodu wcześniejszych dostaw szczepionki AstraZeneca przeznaczonej właśnie dla nauczycieli - szczepienia rozpoczęła dzień wcześniej.

Szczepienia nauczycieli odbywają się w 25 szpitalach węzłowych na Pomorzu
Szczepienia nauczycieli odbywają się w 25 szpitalach węzłowych na Pomorzu
Fot. KFP

 

Tak było w gdańskich szpitalach - Szpitalu MSWiA i Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. SP ZOZ MSWiA po dostawie pierwszej dawki szczepionek AstraZeneca rozpoczął szczepienia nauczycieli w punkcie węzłowym w Gdańsku przy ulicy Kartuskiej.

- Na czwartek 11 lutego zaplanowaliśmy szczepienia dla 40 nauczycieli, zgłosiło się 38 osób - mówi Grzegorz Sut, dyrektor szpitala MSWiA w Gdańsku. - Na piątek 12 lutego zabezpieczyliśmy także 40 dawek, do południa zaszczepiono 25 osób. Jesteśmy gotowi, czekamy na kolejnych nauczycieli. 

Jak powiedział dyrektor Sut, szpital MSWiA (prowadzi też szpital tymczasowy w Sopocie), jest gotowy na szczepienia nauczycieli w populacyjnym punkcie szczepień także w Sopocie. Jak mówi dyrektor nauczyciele z Sopotu zgłaszali zapotrzebowanie na punkt szczepień w swoim mieście, bo inaczej muszą jeździć do Gdyni lub Gdańska (nauczyciele nie są szczepieni w tzw. punktach populacyjnych, a w szpitalach węzłowych). Punkt w Sopocie jest też korzystną lokalizacją dla mieszkańców gdańskiej Żabianki i Oliwy.

Szczepionki dotarły też do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, już w czwartek wysłano wiadomość do stu pierwszych nauczycieli, żeby zgłosili się na szczepienia. 

- Nasze możliwości są duże - przyznaje Jakub Kraszewski, dyrektor UCK w Gdańsku. - Możemy zaszczepić 4,5 tys. nauczycieli tygodniowo, wszystko zależy od liczebności list zarejestrowanych nauczycieli, które przekazuje nam NFZ. Apelujemy do nauczycieli, żeby nie odkładali rejestrowania się na późniejsze terminy, żeby zapisywali się w najszybszym możliwym, bo to usprawni nam pracę, skróci czas oczekiwania na szczepienia. 

Na 12 lutego w Polsce ogółem zaszczepionych jest 1 993 739 osób, w tym pierwszą dawką: 1 413 132, drugą dawką 580 607 osób. 

TV

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim