• Start
  • Wiadomości
  • Rozmowy Agnieszki Michajłow. O otwarciu Domu Zdrojowego i innych placówkach Hevelianum

Rozmowy Agnieszki Michajłow. O otwarciu Domu Zdrojowego i innych placówkach Hevelianum

W najbliższy weekend (18/19 grudnia) Dom Zdrojowy, po generalnym remoncie, zostanie otwarty. Dawnym brzeźnieńskim Kurhausem zarządza Hevelianum. W przededniu uruchomienia nowej nadmorskiej filii, dyrektor Paweł Golak gościł w naszym studio i rozmawiał z Agnieszką Michajłow. Wśród pytań: kiedy na Górze Gradowej doczekamy się planetarium i wystawy o Janie Heweliuszu, a także - co z poszpitalnym Zespołem Bożego Ciała, kolejnym zabytkiem w zarządzie Hevelianum.
15.12.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
heelia
Fot. gdansk.pl

 

Skąd taki pomysł, by to właśnie Hevelianum zarządzało obiektem w kurorcie - zastanawiała się Agnieszka Michajłow.

- Idea była taka, żeby Hevelianum, które ma już doświadczenie w edukacji i rewaloryzacji zabytków, zajęła się Domem Zdrojowym i po prostu - uratowało go - odpowiedział Paweł Golak, dyrektor Hevelianum, podkreślając, że połączenie współczesnej funkcji z historyczną zabudową na Górze Gradowej świetnie się sprawdza, a dzięki adaptacji dawnego Domu Zdrojowego do nowych funkcji - (centrum edukacji ekologicznej, restauracji i miejsc noclegowych) nie tylko udaje się chronić dziedzictwo Gdańska, ale jednocześnie udostępnić mieszkańcom odremontowany obiekt. 

 - Dlaczego dopiero teraz udało się przeprowadzić ten remont? Dlaczego musiało to trwać tyle lat? - padło kolejne pytanie.

Paweł Golak odpowiedział: - Być może, gdy sprawdzono stan techniczny i okazało się, że potrzeby jest remont, brakowało odpowiedzi, co ma się dziać z tym obiektem po remoncie: pozostawić dotychczasową funkcję (były tu mieszkania komunalne - red.), czy ją zmienić. 

Dziennikarka pytała także o zespół poszpitalny Bożego Ciała przy ul. 3 Maja - zabytkowym kompleksie budynków przy cmentarzu nieistniejących cmentarzy, kolejny zabytku, którego remont i adaptację na nowe cele Miasto Gdańsk powierzyło także Hevelianum. 

 

 

Dyrektor Hevelianum przypomniał, że zespół składa się z pięciu historycznych, bardzo ciekawych obiektów: - Na razie mamy finansowanie na remont trzech budynków. W jednym planujemy założyć pracownię pszczelarską, w drugim będzie funkcja noclegowa, w trzecim miejsce spotkań: kawiarnia z kięgarnią, w której będzie także galeria jednego obiektu, realizowana we współpracy z muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Chcemy tam trochę dyskutować o kondycji człowieka w dzisiejszym świecie, łącząc wątki zdrowia psychicznego i fizycznego - wymieniał Paweł Golak.

Czy będzie kiedyś w Hewelianum planetarium i wystawa o Janie Heweliuszu, do dziś nie ma on swojej wystawy w rodzinnym mieście - zaznaczyła Agnieszka Michajłow.

Jeśli chodzi o planetarium, mamy już wytyczne konserwatorskie. Może wkrótce rozpisać będziemy mogli już konkurs na bryłę. To będzie duże wyzwanie od strony projektowej i finansowej. A wystawa o Janie Heweliuszu to również moje marzenie, ale poczekać musi na swoją kolej. 

 

CAŁOŚĆ ROZMOWY

 

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna