• Start
  • Wiadomości
  • Rowerowy zawrót głowy. Remonty i budowa kolejnych odcinków ścieżek dla miłośników dwóch kółek

Rowerowy zawrót głowy. Remonty i budowa kolejnych odcinków ścieżek dla miłośników dwóch kółek

W całym mieście trwają, bądź niedługo rozpoczną się remonty, ulic, chodników i ścieżek rowerowych. Zadowoleni powinni więc być wszyscy uczestnicy ruchu drogowego. Jakie udogodnienia i zmiany czekają w najbliższych miesiącach rowerzystów?
10.08.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Trwa przebudowa al. Jana Pawła II, na której zyskają... rowerzyści

Miasto przygotowuje się obecnie do realizacji jednego z projektów zgłoszonych do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego. Dotyczy on renowacji przejazdów rowerowych i przejść dla pieszych przez tory tramwajowe. Remonty mają poprawić bezpieczeństwo i jakość jazdy na dwóch kółkach w tych miejscach. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska na początku sierpnia otworzyła koperty z ofertami zainteresowanych firm. Zwycięzca będzie musiał przygotować projekty prac do 5 września, a wykonać je do końca listopada br.

W ramach inwestycji przebudowane zostaną 23 przejazdy rowerowe i przyległe do nich przejścia dla pieszych przez tory tramwajowe. Gdzie?

  • W ciągu al. Grunwaldzkiej: przy ul. Opackiej , ul. Opata J. Rybińskiego, ul. Ks. L. Miszewskiego

  • W ciągu al. Zwycięstwa: przy Operze Bałtyckiej, przy ul. 3 Maja i ul. Ks. J. Popiełuszki

  • Skrzyżowanie ul. Hucisko z ul. Wały Jagiellońskie

  • W ciągu ul. Wosia Budzysza, w rejonie ul. Ugory

  • W ciągu al. Legionów: przy placu Ks. B. Komorowskiego, placu Gen. J. Wybickiego, ul. T. Kościuszki

  • Skrzyżowanie al. Rzeczypospolitej z ul. Kołobrzeską

  • Skrzyżowanie ul. Chłopskiej z ul. Piastowską

  • W ciągu al. Gen. J. Hallera: ul. Lilli Wenedy, ul. T. Kościuszki - ul. Droga Zielona

W wymienionych lokalizacjach przejazdy rowerowe i przejścia dla pieszych zostaną przebudowane, z zachowaniem istniejącej szerokości. Wymieniana będzie też nawierzchnia dróg rowerowych - z kostki betonowej na beton asfaltowy w kolorze czerwonym.
 

Szykuje się sporo pozytywnych zmian dla miłośników dwóch kółek w sąsiedztwie Galerii Bałtyckiej.

Obecnie przebudowywane jest skrzyżowanie przy Galerii Bałtyckiej. Ma być ono bardziej przyjazne i bezpieczniejsze dla miłośników dwóch kółek.

- W ramach inwestycji utworzony zostanie między innymi nowy przejazd rowerowy pod estakadą, na jednej fazie świateł, między Galerią Bałtycką a Lidlem, a także przez al. Grunwaldzką, na odcinku od dyskontu Lidl do osiedla Garnizonu. Wprowadzona zostanie również wyraźnie oznakowana strefa pieszo-rowerowa z pierwszeństwem dla pieszych - informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

To nie jedyne zmiany we Wrzeszczu. W trakcie realizacji jest obecnie projekt przebudowy ciągu pieszego wzdłuż al. Grunwaldzkiej na odcinku od al. Żołnierzy Wyklętych do ul. Do Studzienki. Jego celem jest dopuszczenie w tym miejscu ruchu rowerowego. Trwa też budowa drogi rowerowej wzdłuż południowo-zachodniej strony al. Grunwaldzkiej, na odcinku od ul. K. Szymanowskiego do al. Żołnierzy Wyklętych.

Dzieje się też na Zaspie. Tutaj trwa przebudowa al. Jana Pawła II, na odcinku od ul. Czarny Dwór do al. Rzeczypospolitej. W jezdni, która jest obecnie poszerzana, wydzielone zostaną pasy rowerowe o szerokości 1,5 m, z zachowaniem dwóch pasów drogi dla samochodów. Nowe pasy, z dogodnymi śluzami ułatwiającymi przejazd, zastąpią prowizoryczne ścieżki, które dotąd były wyznaczone jedynie farbą na chodnikach.

W najbliższych dniach DRMG ogłosi jeszcze kilka "rowerowych" przetargów.

Jeden z nich będzie dotyczył utworzenia trasy rowerowej wzdłuż al. Hallera, na odcinku od ul. Gdańskiej do ul. Wczasy. Ta inwestycja powstanie w ramach projektu "Pomorskie Trasy Rowerowe o znaczeniu międzynarodowym R10 i Wiślana Trasa Rowerowa R9". Zakłada ona budowę trasy rowerowej wzdłuż wschodniej strony al. Józefa Hallera, na odcinku od. ul. Gdańskiej do ul. Uczniowskiej, przebudowę trasy rowerowej wzdłuż wschodniej strony al. Hallera na odcinku od ul. Uczniowskiej do ul. Wczasy, z wyłączeniem odcinka od ul. Uczniowskiej do południowego krawężnika ul. Dworskiej, a także przebudowę trasy rowerowej wzdłuż zachodniej strony al. Hallera na odcinku od ul. Nadmorski Dwór do przystanku autobusowego "Dworska". Przy okazji zbudowane bądź przebudowane zostaną fragmenty chodników w tej lokalizacji, a także skorygowana geometria skrzyżowań.

Kolejny poświęcony będzie uzupełnieniu drogi rowerowej wzdłuż ul. Jaśkowa Dolina, w dwóch miejscach: na odcinku od ul. Matejki do al. Grunwaldzkiej (200 metrów) i na odcinku od przystanku autobusowego "Na Wzgórzu" do ul. Eugeniusza Romera (100 metrów).

Trzeci przetarg przygotowany zostanie w związku z planami budowy przejazdów rowerowych wzdłuż Kanału Raduni, w rejonie istniejących przejść dla pieszych oraz jezdni bez wyznaczonych przez nie przejazdów rowerowych i przejść dla pieszych w następujących lokalizacjach:
*   Skrzyżowanie ul. Zaroślak i ul. Trakt św. Wojciecha
*   Łącznik ul. Zaroślak i ul. Trakt św. Wojciecha
*   Łącznik ul. Brzegi i ul. Trak św. Wojciecha
*   Przejazd przez ul. Podmiejską
*   Łącznik ul. Raduńskiej i ul. Trakt św. Wojciecha
*   Przejazd przez ul. Nowiny
*   Przejazd przez ul. Starogardzką
*   Przejazd przez ul. Nowiny w rejonie ul. Niegowskiej
*   Przejazd przez ul. Borkowską
*   Przejazd przez ul. R. Tomczaka
*   Przejazd przez ul. Trak św. Wojciecha (w rejonie ul. Trakt św. Wojciecha 395)
*   Przejazd przez ul. Stromą
*   Łącznik drogi technologicznej z chodnikiem przy ul. Trakt św. Wojciecha 46

Te projekty powinny zostać zrealizowane jeszcze jesienią br.  


Przeczytaj także:

Przymorze Wielkie. Stacje naprawcze spodobały się rowerzystom i złodziejom.TV

Najstarsze muzeum na Westerplatte świętuje 50-lecie powołania