VIII edycja Rowerowego Maja - kampania znów rekordowa w Gdańsku i w kraju

Rowerowy Maj, czyli czas, gdy dojazd do szkoły lub przedszkola na rowerze czy hulajnodze jest szczególnie doceniany, w tym roku przypada między 4 a 31 maja. Do startu rywalizacji zostało jeszcze kilka tygodni, czas zgłaszania się miast i gmin oraz placówek w Gdańsku dobiegł już jednak końca.
( Publikacja: 11.04.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 12 na Ujeścisku podczas Rowerowego Maja, zdjęcie archiwalne
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 12 na Ujeścisku podczas Rowerowego Maja, zdjęcie archiwalne
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Rowerowy Maj to ogólnopolska kampania skierowana do najmłodszych uczestników ruchu, której inicjatorem jest Miasto Gdańsk. Od początku jej celem jest promocja zdrowego trybu życia oraz zrównoważonej mobilności wśród dzieci i całych szkolnych społeczności. Kampania łączy zabawę z elementami rywalizacji, dzięki czemu skutecznie wpływa na kształtowanie pozytywnych nawyków transportowych u uczniów szkół podstawowych i przedszkolaków.

- Udział w Rowerowym Maju zadeklarowały 44 gminy w Polsce, a tylko w samym Gdańsku do zabawy zgłosiło się 189 placówek (102 przedszkola i 87 szkół podstawowych) - raportuje Monika Borkowska, krajowa i gdańska koordynatorka kampanii Rowerowy Maj. - Dla przypomnienia - w poprzedniej edycji uczestniczyły 33 polskie gminy, a w naszym mieście kampanię przeprowadzono w 177 podstawówkach i przedszkolach..

W tym roku zabawa odbędzie się w terminie od 4 do 31 maja. W wyzwaniu codziennych dojazdów na zajęcia uczestniczą uczniowie i przedszkolaki, którzy za każdy aktywny dojazd do szkoły lub przedszkola na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce zdobywają punkty w postaci naklejek do szkolnych plakatów i dzienniczków. Nad przebiegiem kampanii w poszczególnych szkołach czuwają szkolni koordynatorzy.

Aby zdobyć atrakcyjne nagrody wystarczy przez cały czas trwania kampanii docierać do szkoły w sposób aktywny. Na szczególnie zaangażowanych w zabawę, czekają nagrody: 

  • najbardziej “rowerowe” klasy skorzystają z atrakcyjnych wyjść sportowych i kulturalnych ufundowanych przez partnerów RM;
  • są też nagrody indywidualne: zestaw oświetlenia rowerowego wysokiej klasy, czy (nowość) skarpety z rowerowym motywem i nazwą kampanii;
  • jeśli chodzi o szkoły, nagrody finansowe tradycyjnie przyznawane będą w podziale na trzy kategorie: szkoły małe, średnie i duże, w każdej za miejsca od I do III; dla przedszkoli przewidziano jedną kategorię.

Decyzja o udziale w zabawie poszczególnych uczniów i przedszkolaków należy do ich rodziców/opiekunów. W najbliższym czasie szkoły i przedszkola, które zgłosiły akces do RM zwracać się będą do rodziców o podpisanie zgód. 

- Poprzez udział w kampanii Rowerowy Maj serwujemy dzieciom nie tylko świetną zabawę, ale przede wszystkim promujemy samodzielność, bezpieczeństwo komunikacyjne i dbamy o wyższą jakość naszego środowiska - podkreśla Monika Borkowska. 

Rowerowy maj wrócił po dwóch latach w wielkim stylu: podsumowanie i nagrody dla zwycięzców

Szczegóły na temat akcji w wymiarze ogólnopolskim

Więcej o edycji gdańskiej

Profil kampanii na Fb