• Start
  • Wiadomości
  • Rowerowy Maj. Kolejny rekord - 178 tys. uczestników, ponad 4 miliony przejazdów

Rowerowy Maj. Kolejny rekord - 178 tys. uczestników, ponad 4 miliony przejazdów

Z końcem maja dobiegła szósta edycja ogólnopolskiej akcji zapoczątkowanej w Gdańsku, w której przez miesiąc uczniowie dojeżdżali rowerem, hulajnogą lub rolkami do szkół i przedszkoli. W tym roku padły kolejne rekordy - z 47 miast udział wzięło 839 placówek, w tym ponad 178 tys. uczestników, którzy odbyli 4 265 532 przejazdy!
( 03.06.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

 

W kampanii nagradzane są placówki z największą liczba przejazdów i frekwencją, jednak to wcale nie liczby są najważniejsze. Liczy się główny cel Rowerowego Maja, czyli promocja wśród uczniów, a także nauczycieli i rodziców, codziennych, aktywnych dojazdów do miejsc nauki ekologicznymi środkami transportu.

- Co roku Rowerowy Maj pozytywnie nas zaskakuje. Cieszymy się, że projekt wymyślony w Gdańsku przyjął się w całej Polsce i biorą w nim udział zarówno duże miasta, jak i mniejsze gminy. To pokazuje, że wszyscy mamy wspólny cel, jakim jest zachęcanie oraz wspieranie dzieci i młodzieży w codziennej jeździe rowerem do i ze szkoły – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska, ds. zrównoważonego rozwoju. – My zaś mamy czytelny sygnał, że co raz więcej uczniów wybiera ten środek transportu również w innych miesiącach nauki szkolnej – dodaje.

O tym, że Rowerowy Maj to kampania skutecznie promująca aktywne podróże wśród najmłodszych świadczą wyniki i zdjęcia przepełnionych przyszkolnych parkingów rowerowych oraz specjalnie postawionych namiotów, gdzie dzieci mogły pozostawić również swoje hulajnogi i rolki. W porównaniu do ubiegłego roku, w skali całego kraju, w kampanii wzięło udział o 300 przedszkoli i szkół i 50 tysięcy uczniów więcej! Łącznie w tym roku 178 tys. uczestników wykręciło ponad 4,2 mln aktywnych podróży, a tych, którzy nie opuścili ani jednej okazji w ciągu miesiąca do przyjechania rowerem do szkoły było prawie 15 tys.

- Efekty i korzyści Rowerowego Maja są odczuwalne nie tylko dla uczniów i szkół, ale również dla samorządów i środowiska. Nie tylko promujemy wśród najmłodszych jazdę ekologicznym środkiem transportu, ale również pokazujemy, jak okolice szkół i przedszkoli uczynić bezpieczne i przyjazne rowerzystom – zauważa Piotr Grzelak.

950 tys. przejazdów w Gdańsku

W Gdańsku już od lat w kampanii biorą udział wszystkie szkoły i większość przedszkoli - ale i tu z roku na rok udział bierze coraz więcej placówek. W rywalizacji szkół w Gdańsku udział wzięło aż 2043 klas z 152 szkół i przedszkoli, a 34 615 uczestników wykonało 950 188 przejazdów, co dało frekwencję na poziomie 57%!

- Dziękujemy wszystkim zaangażowanym - uczestnikom, nauczycielom, koordynatorom, rodzicom i sponsorom. Satysfakcja z prowadzenia kampanii jest naprawdę ogromna, ale najważniejsze jest to, że dzieci cieszą się z udziału w Rowerowym Maju, co roku wypytują się o kolejną edycję i chwytają zdrowego bakcyla, bo parkingi rowerowe szkół wcale nie pustoszeją po zakończeniu kampanii. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się w jeszcze szerszym gronie – podsumowuje Monika Evini, koordynatorka ogólnopolskiej kampanii.

Najlepsze gdańskie szkoły poznamy 6 czerwca

Od ubiegłorocznej edycji Rowerowego Maja funkcjonuje platforma on-line do obsługi kampanii, do której koordynatorzy placówek i nauczyciele z całego kraju wprowadzają wyniki uczniów. Na stronie głównej prezentowane są wyniki szkół w Polsce, a na podstronach zbierane są rezultaty placówek z danej miejscowości.

Ta możliwość sprawiła jednak, że ostatniego dnia kampanii o północy można było sprawdzić, kto jest zwycięzcą i nie było... niespodzianki.

Stąd w tym roku ważna regulaminowa zmiana - organizatorzy, aby wzmóc finałowe emocje, postanowili że na początku ostatniego tygodnia kampanii (w poniedziałek, 27 maja) zasłonią rankingi. Zwycięzców poznamy dopiero 6 czerwca, podczas pikniku z udziałem gdańskich szkół w Hevelianum, który tradycyjnie kończy kampanię.

Podczas pikniku nagrody finansowe otrzymają najbardziej "rowerowe" szkoły, przedszkola i najbardziej "rowerowa" klasa. Po pikniku na Górze Gradowej organizatorzy będą przez kolejne dwa tygodnie rozwozić nagrody indywidualne do szkół.

Nagrody dla szkół ufundowane przez Prezydenta Miasta Gdańska:

60 tys. zł to suma, która rozdysponowana zostanie między trzema najlepszymi szkołami w kategorii “Szkoły Duże”;
40 tys. zł to pula nagród dla najbardziej rowerowych “Szkół “Średnich”
20 tys. zł to pula dla podium wśród “Szkół Małych”
10 tys. zł podzielą między siebie trzy najaktywniejsze przedszkola.

Projekt Made in Gdańsk, który ogarnął całą Polskę

Pierwsza edycja skierowanej do szkół kampanii Rowerowy Maj odbyła się w 2014 roku w Gdańsku. Od tego momentu z roku na rok bierze w niej udział coraz więcej miast, placówek i dzieci. Jest to największa tego typu kampania w Polsce!

Chętnych przyciąga forma zabawy połączonej z elementami rywalizacji, która popularyzuje rower, ale także hulajnogę, rolki czy deskorolkę, jako środki transportu i uczy zdrowych nawyków. Zasady akcji są proste: każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel, który w maju aktywnie dotrze na zajęcia za pomocą roweru i innych, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Najlepsze szkoły w danych kategoriach oraz najaktywniejsi uczestnicy otrzymają atrakcyjne nagrody.