• Start
  • Wiadomości
  • Rowerowy Maj'2019. Szósta edycja - znów większa od poprzedniej

Rowerowy Maj'2019. Szósta edycja - znów większa od poprzedniej

Gdańska kampania promocji ruchu rowerowego wśród uczniów podstawówek i przedszkolaków zatacza coraz szersze kręgi - w 2019 r. odbędzie się prawdopodobnie w 50 miastach i gminach w całej Polsce. Skąd tak duży przyrost - rok temu przyciągnęła 30 samorządów?
( 14.03.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kadr z Rowerowego Maja, Szkoła Podstawowa nr 12 Gdańsk
Kadr z Rowerowego Maja, Szkoła Podstawowa nr 12 Gdańsk
RMA/UMG

 

Jeśli chodzi o zaangażowanie gdańskich szkół podstawowych w Rowerowy Maj, wygląda na to, że po raz kolejny wystartuje komplet podstawówek publicznych i zdecydowana większość placówek niepublicznych. W poniedziałek, 11 marca zarejestrowano zgłoszenia z 74 szkół, rok temu było ich 76, ale ponieważ czas na rejestrację upływa w piątek (15 marca), jest duża szansa, że brakujące szkoły jeszcze do akcji przystąpią. Już teraz wiadomo, że w kampanii wystartuje więcej przedszkoli (zgłosiły się 72, rok temu było 68).

W tym roku w ramach kampanii liczone będą aktywne podróże (obok rowerowych, także te na hulajnodze, deskorolce czy rolkach) do szkoły lub przedszkola odbyte między 6 a 31 maja. Miast i gmin, które będą ją realizować w 2019 r. może być nawet 50. Trwa finalizowanie kolejnych umów między Gdańskiem (organizatorem Rowerowego Maja) i poszczególnymi samorządami.

 

Przedszkolaki z Gdyni prezentują `dzienniczki` Rowerowego Maja
Przedszkolaki z Gdyni prezentują `dzienniczki` Rowerowego Maja
Urząd Miasta w Gdyni

 

Warszawa z przedszkolakami

Największy przyrost uczestnictwa odnotowała w tym roku Warszawa (po raz czwarty w RM). W stolicy w Rowerowym Maju pojedzie w tym roku 250 placówek, rok temu było ich 112. Warszawa po raz pierwszy zaprosiła do akcji przedszkola.

- Ten przyrost “zrobiły” nam głównie właśnie przedszkola. Spodziewaliśmy się, że zgłosi się kilkanaście, może kilkadziesiąt, a mamy 110, czyli od razu jedną trzecią wszystkich przedszkoli w naszym mieście! - cieszy się Edyta Mantorska, koordynatorka RM w stolicy z Zarządu Dróg Miejskich m.st. Warszawy. - By przygotować się na obawy rodziców, zaprosiliśmy ich do wypełnienia ankiety, na podstawie wyników opracujemy broszurę informacyjną. Działamy także w kierunku edukacji dorosłych, wiele osób nie wie na przykład, że nie muszą jechać z dzieckiem po drodze rowerowej, że rowerzysta do 10. roku życia wraz z opiekunem mają prawo poruszać się po chodniku. 

- W tym roku kilka miast po raz pierwszy zdecydowało się otworzyć na przedszkola, które zresztą same wywierały nacisk na miejskich koordynatorów, by także i młodsze dzieci objąć akcją - komentuje Monika Evini, krajowa koordynatorka Rowerowego Maja z Referatu Mobilności Aktywnej gdańskiego magistratu. - Tak samo było w Gdańsku, zaczynaliśmy od szkół i już w trakcie pierwszej edycji odezwały się głosy z chętnych przedszkoli.

Najmłodsi rowerzyści i fani hulajnogi w Gdańsku wystartowali już w drugiej edycji RM.

 

Edyta Mantorska z Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie stoi w środku, po lewej burmistrz miasta Pucka Hanna Pruchniewska, po prawej Natalia Wodyńska-Stosik - honorowa ambasadorka kampanii; zdjęcie z inauguracji Rowerowego Maja`2017 r.
Edyta Mantorska z Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie stoi w środku, po lewej burmistrz miasta Pucka Hanna Pruchniewska, po prawej Natalia Wodyńska-Stosik - honorowa ambasadorka kampanii; zdjęcie z inauguracji Rowerowego Maja`2017 r.
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

MEVO dla najlepszych klas

Po raz pierwszy w tym roku współorganizatorem Rowerowego Maja w Gdańsku i w innych gminach objętych projektem roweru publicznego MEVO, jest Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. To Stowarzyszenie zadba o nagrody dla najaktywniejszych klas w kampanii.

- Mamy fundusze na działania edukacyjne w ramach projektu roweru metropolitalnego, postanowiliśmy więc wesprzeć Rowerowy Maj, by “nakręcać” dzieci i rodziców na korzystanie z roweru, także z MEVO - tłumaczy Dominik Makurat z OM GGS. - Wspólnie z gminami uzgodniliśmy, jakie nagrody będą najbardziej atrakcyjne dla młodych rowerzystów. Będą to wyjścia na różnego rodzaju atrakcyjne zajęcia kulturalne, sportowe i edukacyjne.

Do Rowerowego Maja`2019 przystąpiło 11 gmin naszej metropoliii (łącznie z Gdańskiem) z 14 zaangażowanych w projekt Systemu Roweru Metropolitalnego.

 

Rowerowy Maj w Krakowie
Rowerowy Maj w Krakowie
Urząd Miasta Krakowa

 

Zaczęło się od Będzina

Nie tylko Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot dokonał “zbiorowego zgłoszenia” miast i gmin do Rowerowego Maja. Jeszcze większą liczbą uczestników pochwalić się może Górnośląsko - Zagłębiowska Metropolia (GZM): 16 miast i gmin z tego obszaru zgłosiło się do tegorocznej edycji (m.in. Będzin, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec, Gliwice). Promotorem Rowerowego Maja wśród samorządów jest Marcin Dworak, oficer rowerowy Metropolii. Skąd taki pomysł?

- Brałem udział w podsumowaniu jednej z edycji Rowerowego Maja podczas Kongresu Mobilności Aktywnej w Gdańsku. Idea kampanii bardzo mi się spodobała, w ubiegłym roku zachęciłem do współpracy Będzin. Prezydent miasta Łukasz Komoniewski zdecydowanie dał do zrozumienia dyrektorom szkół, że zaprasza ich do udziału w akcji - opowiada Marcin Dworak. - Na początku oczywiście były skrupuły dotyczące bezpieczeństwa dzieci, a nauczyciele obawiali się dodatkowej odpowiedzialności. Rozmowy były trudne, ale po zakończeniu akcji, entuzjazm w szkołach był ogromny.

Frekwencja uczniów w Będzinie wyniosła prawie 90 proc., tamtejszy debiutujący Rowerowy Maj miał 6 tys. uczestników z prawie wszystkich szkół w mieście.

- A ja żałowałem, że to tylko jedno miasto, ponieważ dzieci to idealna grupa do promocji zmiany złych nawyków transportowych, grupa konsekwentnie trzymająca się swojego światopoglądu. To one dają nadzieję, że w przyszłości zamiast jechać 1,5 km samochodem wybierzemy rower albo spacer - dodaje Marcin Dworak. - Dlatego cieszę się, że Zarząd Metropolii oraz włodarze miast i gmin GZM, pozytywnie podeszli do projektu i będziemy mieć w tym roku 16 uczestników, choć równocześnie przeraża mnie perspektywa tysięcy zapytań ze wszystkich szkół, z którymi trzeba będzie się zmierzyć. W Gdańsku Rowerowy Maj to już samograj, my jesteśmy na początku drogi.

Warto zaznaczyć, że podczas akcji wszyscy aktywni w maju uczniowie z 16 gmin otrzymają oświetlenie rowerowe, jest to jedno z działań GZM realizowane w ramach akcji #bezpiecznametropolia.

 

Marcin Dworak, oficer rowerowy Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii (GZM)
Marcin Dworak, oficer rowerowy Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii (GZM)
archiwum prywatne


Jedna zmiana, ale ważna

Ważną zmianą, w funkcjonującym od zeszłego roku systemie internetowych rozliczeń frekwencji rowerowej uczniów, jest uwzględnienie nieobecności klasy z powodu wycieczki - taki dzień (czy dni) nie będą już traktowane jako dni z “zerową” frekwencją i dzięki temu nie będą obniżać klasie statystyk. Zmianę taką sugerowali nauczyciele - szkolni koordynatorzy kampanii.

Rok temu ponad dwukrotnie wzrosła pula nagród finansowych w Gdańsku, a takżę liczba nagrodzonych w finale szkół i przedszkoli. W tegorocznej edycji zasady pozostają bez zmian:

  • 60 tys. zł to suma, która rozdysponowana zostanie między trzema najlepszymi szkołami w kategorii “Szkoły Duże”;
  • 40 tys. zł podzielone zostanie między trzema najbardziej rowerowymi “Szkołami “Średnimi”
  • 20 tys. zł to pula dla “Szkół Małych” z podium
  • a 10 tys. zł podzielą między siebie trzy najaktywniejsze przedszkola.  

 

Czytaj także:

Piąta edycja akcji Rowerowy Maj - pula nagród wzrosła dwukrotnie. Co warto wiedzieć