PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Piąta edycja akcji Rowerowy Maj - pula nagród wzrosła dwukrotnie. Co warto wiedzieć

Piąta edycja akcji Rowerowy Maj - pula nagród wzrosła dwukrotnie. Co warto wiedzieć
Jeszcze więcej niż rok temu szkół i przedszkoli w Gdańsku i więcej miast z Polski. 7 maja startuje Rowerowy Maj, czyli kampania promująca aktywny tryb życia i świetna zabawa dla uczestników. Będzie też zdecydowanie więcej nagród finansowych dla najbardziej rowerowych szkół i przedszkoli w Gdańsku - pula wzrosła z 62 tys. zł do 130 tys. zł! Po raz pierwszy wyniki poszczególnych klas będą dostępne dla każdego, na stronie internetowej kampanii.

Rowerowy Maj`2017 w Szkole Podstawowej nr 12 na Ujeścisku
Rowerowy Maj`2017 w Szkole Podstawowej nr 12 na Ujeścisku
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Kampania Rowerowy Maj, zorganizowana przez Gdańsk po raz pierwszy pięć lat temu, w 2016 r. “pojechała w Polskę” i zyskuje coraz więcej zwolenników wśród gmin wiejskich, małych, średnich i dużych miast ze wszystkich stron kraju. Liczba miast i gmin, które obok Gdańska startują w kampanii w tym roku sięgnęła 29 - rok temu było ich 20. Na liście znaleźć można zarówno miasta, które są w Rowerowym Maju jadą od początku (Warszawa, Gdynia, Sopot), ale także wielu debiutantów (np. Bydgoszcz, Kielce czy Toruń).

Oznacza to, że w 550 szkołach i przedszkolach w kraju od poniedziałku (7 maja) do środy (30 maja) dojazd na zajęcia na rowerach, rolkach, hulajnogach i deskorolkach będzie nie tylko mile widziany, ale także odnotowywany w "rowerowych dzienniczkach".  

Jeśli chodzi o Gdańsk, zgłosiły się 72 szkoły podstawowe (rok temu 68) i 62 przedszkola (53 w 2017 r.) Oznacza to, że potencjalnie ponad 36 tys. gdańskich uczniów i przedszkolaków (o pięć tysięcy więcej niż w ubiegłym roku) może wziąć udział w akcji.

Warto dodać, że w 2018 r. w rywalizacji wystartują uczniowie klas siódmych, a za rok również ósmych.

Rodziców, którzy jeszcze nie czytali przygotowanej specjalnie z myślą o nich broszury Rowerowego Maja, zachęcamy do pobrania jej ze strony internetowej kampanii. W broszurze zebrano praktyczne informacje na temat przygotowania się do udziału w akcji.

Hulajnogi też się liczą! Szkoła Podstawowa nr 19 (w ZKPiG nr 6) na Oruni, maj 2017
Hulajnogi też się liczą! Szkoła Podstawowa nr 19 (w ZKPiG nr 6) na Oruni, maj 2017
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Nowością tegorocznej edycji kampanii jest platforma on-line do obsługi kampanii, na którą koordynatorzy placówek i nauczyciele z całego kraju wprowadzać będą na bieżąco wyniki swoich podopiecznych.

Rezultaty będą dostępne na stronie Rowerowy Maj, dzięki temu każdy - również rodzic czy dziecko - będzie mógł sprawdzić aktualną pozycję swojej szkoły i klasy w rankingu (ale nie indywidualnych uczestników!).

Na stronie głównej zebrane będą wyniki szkół z całej Polski, na podstronach poszczególnych miast - tylko placówek z danej miejscowości.

- Do tej pory koordynatorzy szkolni przesyłali wyniki “do centrali” tylko w połowie rywalizacji i na koniec - tłumaczy Monika Evini, krajowa koordynatorka Rowerowego Maja z Referatu Mobilności Aktywnej gdańskiego magistratu. - Teraz dopuszczamy maksymalnie trzydniowe opóźnienie z wprowadzeniem wyników na platformę.

Dla uczniów i przedszkolaków nic się nie zmieni - swoją “obecność rowerową” na zajęciach tradycyjnie będą zaznaczać w specjalnych indywidualnych dzienniczkach za pomocą naklejki, drugą przyklejać będą na klasowym plakacie.

Szkoła Podstawowa nr 45 w Gdańsku - gazetka Rowerowego Maja przypomina o datach i zasadach
Szkoła Podstawowa nr 45 w Gdańsku - gazetka Rowerowego Maja przypomina o datach i zasadach
Szkoła Podstawowa nr 45 w Gdańsku

Na życzenie nauczycieli - koordynatorów gdańskiej odsłony kampanii, wszystkie placówki otrzymały specjalne plakaty “Bierzemy udział w Rowerowym Maju” - do zawieszenia na drzwiach wejściowych do szkoły, czy przedszkola.

Diametralnie zwiększy się w tym roku pula nagród finansowych w Gdańsku i liczba nagrodzonych w finale szkół i przedszkoli. Dotąd nagrody finansowe fundowane przez prezydenta miasta Gdańska otrzymywały trzy najlepsze szkoły podstawowe (po jednej w kategoriach szkół: małych, średnich i dużych) oraz jedno przedszkole - w sumie do rozdysponowania było 62 tys. zł. W roku 2018 z puli wynoszącej 130 tys. zł nagrodzone zostaną pierwsze trzy szkoły w każdej kategorii i trzy przedszkola.

Najlepsze klasy w skali szkoły i miasta oraz najlepsi indywidualni uczestnicy tradycyjnie otrzymają ciekawe nagrody rzeczowe i zaproszenia na wycieczki w różne miejsca, nie tylko w Gdańsku i nie tylko na zajęcia o tematyce sportowej (lista nagród pod linkiem, w dolnej części strony). 

Maj bez European Cycling Challenge. Za to we wrześniu nowa kampania rowerowa

Więcej na temat zeszłorocznych zmagań:

Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze