• Start
  • Wiadomości
  • Rowerem wzdłuż ul. Bulońskiej, a za osiem miesięcy - wzdłuż ul. Turystycznej

Rowerem wzdłuż ul. Bulońskiej, a za osiem miesięcy - wzdłuż ul. Turystycznej

"Testowaliście" nową drogę rowerową wzdłuż ul. Bulońskiej? Powstała ona w ramach większego projektu, którym jest budowa tzw. Nowej Bulońskiej Północnej. To blisko kilometr nowej trasy dla jednośladów w Pieckach-Migowie, a na tym nie koniec. W przyszłym roku gotowa będzie ścieżka rowerowa łącząca tę dzielnicę z Jasieniem, a także ścieżka budowana obecnie na Wyspie Sobieszewskiej.
05.11.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Budowa torowiska i nowej jezdni trwa, a ścieżką rowerową wzdłuż ul. Bulońskiej można już jeździć
Budowa torowiska i nowej jezdni trwa, a ścieżką rowerową wzdłuż ul. Bulońskiej można już jeździć
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Droga dla rowerów powstała po obu stronach ul. Bulońskiej. Ma ona w sumie około 950 metrów długości. Jej szerokość to dwa metry - na całym odcinku. Standardowo ma nawierzchnię bitumiczną, w kolorze czerwonym, dzięki czemu łatwo odróżnić ją od chodnika przeznaczonego dla pieszych. Jednośladem można przejechać więc wygodnie na nowych odcinkach od ul. Rakoczego do skrzyżowania z ul. Myśliwską, bądź od skrzyżowania z ul. Myśliwską do wysokości ul. Marusarzówny. Budowa tej drogi zakończyła się we wrześniu br. Po tym Miasto wybudowało w okolicy ul. Marusarzówny dodatkowo stojak rowerowy.

Droga rowerowa na ul. Bulońskiej połączyła się z już istniejącą wzdłuż ul. Rakoczego, natomiast w przyszłym roku "włączy się" w tą, która powstanie w ramach budowy tzw. Nowej Bulońskiej Północnej.

To będzie ponad 2-kilometrowa droga rowerowa z infrastrukturą towarzyszącą: od skrzyżowania ulicy Bulońskiej z ulicą Myśliwską do skrzyżowania ulicy Jabłoniowej i Warszawskiej.

W ramach inwestycji, poza jezdnią i torowiskiem, powstanie m.in. węzeł integracyjny tramwajowo – autobusowy tzw. "węzeł Ujeścisko" wraz z parkingiem dla samochodów osobowych i rowerów. Na planowanych przystankach tramwajowych oraz na węźle integracyjnym "Ujeścisko" zbudowane zostaną zadaszone parkingi rowerowe, a nad potokiem Siedleckim powstanie most (drogowy, tramwajowy).

Cała inwestycja gotowa będzie jesienią 2019 r.

Droga dla jednośladów powstała na odcinku od ul. Rakoczego do ul. Myśliwskiej
Droga dla jednośladów powstała na odcinku od ul. Rakoczego do ul. Myśliwskiej
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Sporo dzieje się też na Wyspie Sobieszewskiej. Po kilku unieważnionych w ubiegłym roku przetargach, Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska rozstrzygnęła w czerwcu br. konkurs na budowę dwukierunkowej drogi rowerowej na gdańskiej wyspie, która będzie oznakowana jako trasa R10, a więc o znaczeniu międzynarodowym.

W ramach inwestycji zbudowana zostanie droga rowerowa o szerokości 3 metrów wzdłuż ul. Turystycznej i ul. Boguckiego w Gdańsku, czyli drogi wojewódzkiej nr 501, na odcinku około 4,4 km: od skrzyżowania z ul. Przegalińską do skrzyżowania z ul. Pohoreckiego.
Realizacja tego projektu obejmuje także przebudowę skrzyżowania ulic Turystycznej i Przegalińskiej, gdzie powstanie mini rondo, a także budowę chodników i oświetlenia. Przy okazji powstaną również zatoki autobusowe, przebudowane zostaną sieci podziemne, a po zakończonych pracach dokonane zostaną także nasadzenia zastępcze drzew.

W ostatnich tygodniach wzdłuż obu ulic trwały roboty przygotowawcze, w tym karczowanie drzew i krzaków.

- Obecnie układane są sieci gazowe, wodociągowe, a także montowane jest oświetlenie. Trwają też intensywne prace ziemne. Te najbardziej widoczne są aktualnie przy ul. Boguckiego, od strony Świbna – informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Przetarg na realizację tego zadania wygrało konsorcjum firm: Kruszywo sp. z o.o. i Bituminium sp. z o.o. Koszt inwestycji to 14,1 mln złotych. Prace powinny zakończyć się w czerwcu 2019 roku.

Tędy przebiegać będzie ponad 4-kilometrowa droga rowerowa
Tędy przebiegać będzie ponad 4-kilometrowa droga rowerowa
Materiały Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska

W ostatnich tygodniach wykarczowano drzewa i krzewy w miejscu, gdzie przebiegać będzie droga dla rowerów
W ostatnich tygodniach wykarczowano drzewa i krzewy w miejscu, gdzie przebiegać będzie droga dla rowerów
Materiały Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska

TV

Festiwal Historyczny Wisłoujście przyciągnął tłumy