• Start
  • Wiadomości
  • Rewitalizacja Biskupiej Górki. Piąta kamienica po remoncie

Rewitalizacja Biskupiej Górki. Piąta kamienica już po remoncie, gotowa do zamieszkania

Kolejny budynek zachwyca swoim wyglądem. Jego metamorfoza jest niesamowita. Nieco ponad rok temu przy ul. Biskupiej 8A stały “gołe” mury. Obiekt wewnątrz był całkowicie rozebrany. Dzisiaj znajdują się w nich cztery, kameralne, ale nowoczesne mieszkania. Zobaczcie, jak wygląda.
03.07.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu zabytkowa kamienica o ceglanej elewacji, ma dwie kondygnacje, na każdej jest sześć okien
Kamienica przy ul. Biskupiej 8A już po gruntownym remoncie i przebudowie
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Pięć kamienic gotowych, kolejne w sierpniu

Od blisko dwóch lat trwa rewitalizacja Biskupiej Górki. To obecnie jeden z największych placów budowy w naszym mieście. Gdańskie Nieruchomości, które zarządzają lokalami komunalnymi w mieście, wyznaczyły w sumie 13 kamienic w tej dzielnicy, które poddane zostaną, lub już zostały, gruntownym przebudowom w ramach rewitalizacji. Dotychczas taką metamorfozę przeszły cztery kamienice: przy ul. Salwator 7, Rogaczewskiego 45, Biskupiej 17 i Na Stoku 35. Ta przy ul. Biskupiej 8A jest piątą. 

W sierpniu gotowe będą kolejne, wyremontowane budynki: przy ul. Na Stoku 15, 39 i 40. Obecnie prace remontowe prowadzone są także w budynkach przy ul. Na Stoku 23, 25, 12b oraz przy ul. Biskupiej 27, 11.

Wszystkie powinny być wyremontowane najpóźniej do końca bieżącego roku.

Kolejna kamienica na Biskupiej Górce po remoncie

na zdjęciu uchylone drzwi wejściowe, widać wewnątrz budynku klatkę schodową i zielone schody drewniane
Budynek wyremontowano zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi
Fot. Gdańskie Nieruchomości

Prace z wytycznymi konserwatorskimi

Roboty w ponad 100-letnich kamienicach prowadzone są kompleksowo. Elewacje wraz z elementami sztukatorskimi remontowane są zgodnie z opracowanym programem prac konserwatorskich. W budynkach wymieniona zostanie stolarka okienna z uwzględnieniem pierwotnych podziałów. Prace obejmują także części wspólne budynków: klatki schodowe, niezbędne instalacje, piwnice i strychy, a także poszczególne lokale mieszkalne. W wyremontowanych budynkach powstanie łącznie 80 mieszkań.

Na Biskupiej Górce remontom kamienic towarzyszą remonty, także gruntowne, lokalnych ulic. 

na zdjęciu stylizowana klamka i fragment oliwkowych drzwi, klamka jest czarna ze zdobieniem
Detale tworzą niesamowity klimat tej kamienicy
Fot. Gdańskie Nieruchomości

Zabytkowa kamienica przy ul. Biskupiej

Budynek przy ul. Biskupiej 8A powstał na początku XX wieku i jest obiektem historycznym, wpisanym do Gminnej Ewidencji Zabytków. Znajdują się w nim obecnie cztery niewielkie mieszkania.

- Zakres prac remontowych w tym budynku objął wykonanie izolacji poziomej i pionowej, wykonanie płyty fundamentowej, a także wszystkich istniejących stropów na nowe stropy żelbetowe - wylicza Barbara Weiss z Gdańskich Nieruchomości. - Wykonano także nowe tynki, dach o krokwiach drewnianych i nowe schody na wzór schodów historycznych.

W ramach prac ocieplono dach, ściany zewnętrzne piwnicy oraz ściany zewnętrzne powyżej poziomu terenu, wymieniono rynny i rury spustowe, a także stolarkę okienną oraz drzwiową.

- Są też nowe opierzenia detali i okapu elewacji. Wykonano również żmudne prace konserwatorskie elewacji budynku, naprawiono i odtworzono detale architektoniczne - dodaje Barbara Weiss.

Zbudowane w zasadzie od nowa mieszkania są wykończone wewnątrz - mieszkańcy mogą się do nich już wprowadzać. 

W budynku znajduje się nowoczesny węzeł cieplny, wykonano tu także kompleksowe prace instalacyjne oraz roboty teletechniczne.

Remont tej kamienicy rozpoczął się we wrześniu 2022 r. Zakończył przed kilkoma dniami - w czerwcu 2024 r. Koszt inwestycji wyniósł ponad 3,3 mln zł. 

Rewitalizacja Biskupiej Górki: ta dzielnica już pięknieje. Zobacz!

na zdjęciu kamienica o ceglanej elewacji, ma dwie kondygnacje, na każdej są okna, na parterze dodatkowo drzwi wejściowe po środku ściany
To już piąta kamienica wyremontowana w ramach rewitalizacji Biskupiej Górki
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Była “wydmuszka”, jest urocza kamienica

Metamorfoza tego budynku w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy jest niesamowita. W marcu 2023 r. pod tym adresem znajdowała się “wydmuszka” - stały tylko ściany zewnętrzne budynku. Całe wnętrze było wyburzone. Obecnie ma on dwie kondygnacje, i na każdej po dwa niewielkie mieszkania - kawalerki.

Budynek w ostatnich latach był docieplony od zewnątrz. W ramach zakończonych już prac docieplenie usunięto i odtworzono ceglaną elewację. 

Kamienica wyposażona jest w rozwiązania przeciwpożarowe, w tym specjalne witryny przeciwpożarowe, które wyglądają jak… nieotwieralne okno. 

na zdjęciu łazienka, widać toaletę, kabinę prysznicową i kaloryfer na ścianie po prawej, wszystko w białych kolorach
Mieszkania wykończone są zgodnie ze współczesnymi standardami
Fot. Gdańskie Nieruchomości

Ile kosztuje rewitalizacja?

Prace w 13 kamienicach na Biskupiej Górce pochłoną ponad 54 mln złotych. Inwestycje te są finansowane z trzech źródeł: dofinansowania z Unii Europejskiej (z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020), z Banku Gospodarstwa Krajowego oraz z budżetu Miasta Gdańska.

TV

Drugi dzień festiwalu FETA 2024