• Start
  • Wiadomości
  • Remonty gdańskich ulic. Gdzie zostaną przeprowadzone w 2017 roku?

Remonty gdańskich ulic. Gdzie zostaną przeprowadzone w 2017 roku?

To nie będzie łatwy czas dla kierowców - nie ma co ukrywać. W lipcu rozpoczną się prace remontowe w kilku newralgicznych, z punktu widzenia zmotoryzowanych, miejscach. Które ulice omijać szerokim łukiem w najbliższych tygodniach?
04.07.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

We wtorek, 4 lipca, rozpoczął się remont al. Grunwaldzkiej

 

Remonty i modernizacje mniejszych i większych dróg realizowane będą w różnych lokalizacjach na terenie Gdańska. Niektóre inwestycje, z których korzystają głównie mieszkańcy danej dzielnicy, będą zapewne mniej odczuwalne. Inaczej wyglądać będzie sytuacja, kiedy remonty prowadzone będą na głównych ciągach komunikacyjnych. Gdzie można się ich spodziewać?

We wtorek, 4 lipca, rozpoczął się remont al. Grunwaldzkiej, który potrwa do połowy sierpnia br. Inwestycja związana jest z poprawą stanu nawierzchni alei, na odcinku od ul. Braci Lewoniewskich do ul. Abrahama

Zobacz relację wideo z rozpoczęcia remontu:

 

W ramach inwestycji zdjęta zostanie obecna, wysłużona nawierzchnia, a następnie położone zostaną nakładki z warstw bitumicznych. Poza tym wymienione zostaną krawężniki na kamienne, a nawierzchnie zjazdów indywidualnych i miejsc postojowych zyskają nawierzchnie z kostki betonowej szarej.

{id92028}

Do tego w zatokach autobusowych pojawią się nawierzchnie betonowe, a zabruki wykonane zostaną zkostki kamiennej rzędowej. Wykonawca inwestycji wyreguluje też pod kątem wysokości studzienki i wpusty, i wymieni żeliwa. Koszt prac oszacowano na 2 086 555, 26 zł.

Prowadzone na głównej arterii Gdańska prace wymusiły zmianę w organizacji ruchu na tym odcinku. I tak, od 4 lipca wprowadzono pierwszy etap tymczasowej organizacji ruchu w al. Grunwaldzkiej: w ciągu dnia wyłączany będzie jeden, skrajny pas jezdni, a roboty prowadzone będą z zachowaniem wszystkich dojazdów i ruchu pieszego. Z kolei na noc zamykane będą dwa pasy skrajne, a ruch odbywać będzie się jednym pasem.

Etap pierwszy realizowany będzie w okresie od 4 do 27 lipca. W ostatni weekend lipca zaplanowano realizację drugiego etapu prac. W tym czasie zamknięta zostanie cała jezdnia w kierunku Gdyni, a ruch w kierunku Gdyni poprowadzony będzie jednym pasem jezdni biegnącej w kierunku Gdańska. Tym samym jezdnia w kierunku Gdańska zostanie zawężona do dwóch pasów ruchu.

 

Na al. Grunwaldzkiej szykują się w najbliższych tygodniach utrudnienia dla kierowców. W tym czasie można skorzystać z alternatywnej ulicy biegnącej przez Zaspę

 

- Remontowany odcinek ma tę zaletę, że kierowcy mogą skorzystać z równoległej osi dolnego tarasu. Myślę, że kierowcy wybiorą trasy alternatywne na czas remontu al. Grunwaldzkiej - przyznaje Mieczysław Kotłowski, dyrektor Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Zastępca prezydenta Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, podkreśla, że jest to kolejna, konsekwentnie realizowana modernizacja nawierzchni tej arterii. - W ubiegłym roku wyremontowaliśmy odcinek od ul. Klonowej do Braci Lewoniewskich – przypomina wiceprezydent Dulkiewicz. – Wszystkie remonty na tzw. głównych ciągach komunikacyjnych, a więc drogach, którymi porusza się najwięcej użytkowników, prowadzimy w czasie wakacji. To czas, kiedy mniej się spieszymy, jest też mniej osób pędzących do szkoły i pracy.

W połowie lipca rozpocznie się z kolei remont Traktu Św. Wojciecha na Oruni, na odcinku od posesji przy ul. Trakt Św. Wojciecha 31/37 (budynek "ZREMB") do wiaduktu Biskupia Górka. To około 600 metrów długości. 


{id92029}

Ta inwestycja zakłada również poprawę stanu nawierzchni ulicy – najpierw "ściągnięta" zostanie istniejąca, a następnie wykonana zostanie nakładka bitumiczna z warstwą przeciwspękaniową na istniejącej konstrukcji jezdni. Do tego, w ramach zaplanowanych prac, wymienione zostaną krawężniki i obrzeża, a zbudowane zostaną nowe zatoki autobusowe. Przy przejściu dla pieszych powstanie pas rozdziału o szerokości dwóch metrów, wykonany z kostki kamiennej, który ułatwiać będzie bezpieczne przejście z jednej strony ulicy na drugą. Do tego pojawią się nowe chodniki i zjazdy, a studnie i włazy zostaną wyregulowane w pionie. Zagospodarowana zostanie również okoliczna zieleń. Inwestycja pochłonie dokładnie 2 708 307,48 zł.

Prace powinny zakończyć się pod koniec września br. Dopiero wówczas rozpocznie się budowa nowych wiaduktów "Biskupia Górka" - chodzi o to, by nie wprowadzać wcześniej dodatkowych utrudnień dla kierowców. 

Przyznać jednak trzeba, że najbliższe miesiące nie będą łatwym czasem dla zmotoryzowanych mieszkających na Oruni czy w Maćkowych. Lada dzień rozpoczną się bowiem prace związane z budową nowego mostu w ciągu ul. Starogardzkiej. By móc zrealizować tę inwestycję, obiekt będzie całkowicie niedostępny przez co najmniej kilka miesięcy.

- To inwestycja, która będzie musiała być realizowana w szybkim tempie, bo dość mocno ograniczony zostanie przejazd przez rzekę Radunię. To dość newralgiczny odcinek - przyznaje Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbydowy Miasta Gdańska. 

 

Lada dzień rozpocznie się budowa nowego mostu w ciągu ul. Starogardzkiej na Oruni

 

Budowa nowego mostu realizowana będzie w tym samym czasie, co remont odcinka Traktu Św. Wojciecha.

- Zasadnicze kłopoty i trudności w okolicach mostu pojawią się po okresie wakacyjnym - nie ukrywa dyrektor Bartosiewicz. - Będziemy starali się skoordynować te prace z remontem Traktu Św. Wojciecha, by w jak najmniejszym stopniu utrudnić przejazd kierowcom. Obecnie trwają przygotowania organizacji ruchu związanej z objazdami w tej okolicy.

Solidny remont szykuje się także na drugim krańcu Gdańska, na granicy Przymorza i Żabianki. Tutaj także już w lipcu poprawiany będzie stan nawierzchni jezdni – na ul. Chłopskiej, na odcinku od ul. Pomorskiej do ul. Piastowskiej, liczącym około 560 metrów. Do tego zaplanowano budowę przejazdu rowerowego przez skrzyżowanie ulic Chłopska i Pomorska. 


{id92030}

W ramach inwestycji, po sfrezowaniu obecnej nawierzchni, położone zostaną nowe warstwy bitumiczne. Do tego na fragmencie jezdni wykonana zostanie jej nowa konstrukcja. Poza tym wyremontowane zostaną zatoki autobusowe i zniszczony fragment ścieżki rowerowej. Położony zostanie także nowy chodnik i pojawią się miejskie meble: zamontowane zostaną ławki, stojaki na rowery i kosze na śmieci. W ramach prac odtworzone zostaną pętle indukcyjne, wyregulowane zasuwy i włazy infrastruktury technicznej oraz wymienione wpusty deszczowe i studzienki. Pojawi się też nowy trawnik.

Co ważne, zwłaszcza dla miłośników dwóch kółek, w ramach inwestycji zbudowany zostanie przejazd rowerowy przez skrzyżowanie ulic Chłopska i Pomorska. Inwestycja kosztować będzie 3 213 892,27 zł, a zakończy się w październiku br.

Późną jesienią powinna rozpocząć się z kolei budowa ul. Nowej Bulońskiej Północnej wraz z linią tramwajową. Ta inwestycja nie powinna być jednak uciążliwa dla mieszkańców, ponieważ prace prowadzone będą na terenie ogródków działkowych. Póki co, trwają jeszcze formalności związane m.in. z akceptacją projektu inwestycji.


Czytaj także:

Modernizacje nawierzchni głównych arterii drogowych Gdańska. Co czeka kierowców do 2018 roku

Uwaga na remonty dróg! Od wtorku spowolnienie ruchu na al. GrunwaldzkiejTV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska