• Start
  • Wiadomości
  • Trwa gruntowny remont ulic Pańskiej i Węglarskiej. Zobacz film ukazujący postępy prac

Trwa gruntowny remont ulic Pańskiej i Węglarskiej. Zobacz film ukazujący postępy prac

W historycznym centrum Gdańska trwają remonty ulic Pańskiej i Węglarskiej. Odwiedziliśmy z kamerą miejsca, gdzie prowadzone są prace. Zobacz postępy robót.
( Publikacja: 23.01.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Remont ulic Pańskiej i Węglarskiej zakończy się przed sezonem letnim
Remont ulic Pańskiej i Węglarskiej zakończy się przed sezonem letnim
zdj. Dariusz Kwidziński/gdansk.pl


Ulice Pańska i Węglarska nie są głównymi arteriami komunikacyjnymi Gdańska, ale wbrew pozorom, są jednymi z najczęściej odwiedzanych. Tędy bowiem wiedzie naturalny szlak pieszy, który prowadzi od Dworca Głównego PKP, ulicą Rajską, przez Skwer Ruchu Młodej Polski i dalej ulicą Węglarską w kierunku historycznej części miasta, czyli ul. Długiej o Długiego Targu. Idąc nimi mijamy słynne gdańskie zabytki takie jak Bazylika św. Mikołaja, Piwnica Romańska czy Baszta Jacek. Są tu liczne sklepy, Hala Targowa i restauracje.


Zobacz jak przebiegają prace:Gruntowny remont obu ulic był długo oczekiwany. Zakres prac jest duży. Na ul. Pańskiej oprócz naprawy istniejącego i wysłużonego układu drogowego, wyremontowana też zostanie kanalizacja deszczowa. Pojawi się stylowe oświetlenie wraz z iluminacją, a także nowa zieleń, mała architektura i kanał technologiczny. Przebudowane zostanie również skrzyżowanie ulicy Pańskiej z ul. Świętojańską wraz z przebudową niezbędnego fragmentu ul. Świętojańskiej. Koszt prac na ul. Pańskiej, których wykonawca jest firma Eurovia Polska S.A., to 2,7 mln zł.

Natomiast na ul. Węglarskiej wyremontowana zostanie ulica na całej jej długości, od skrzyżowania z ul. Szeroką do skrzyżowania z ul. Świętego Ducha. Ułożona zostanie nowa konstrukcja nawierzchni jezdni z kostki kamiennej typu starobruk. Wzdłuż krawędzi jezdni pojawią się drzewa w donicach. Na chodnikach zaplanowano montaż małej architektury, a więc ławek i stojaków rowerowych. Koszt prac to 1,5 mln zł, a wykonawcą jest firma Trakt.

Prace na ul. Węglarskiej i Pańskiej prowadzone są w ramach projektu programu „Rewaloryzacja ulic Głównego Miasta”, który w latach ubiegłych objął m.in. przebudowę ul. Św. Ducha, Przędzalniczej czy Elżbietańskiej. Koniec remontu obu ulic zaplanowany jest w maju 2022, czyli jeszcze przed letnim sezonem turystycznym.