• Start
  • Wiadomości
  • Remont przedwojennej szkoły w Brzeźnie idzie pełną parą

Remont przedwojennej szkoły w Brzeźnie idzie pełną parą. Koniec prac to II kwartał 2024

Remont zabytkowego budynku w Brzeźnie przy ul. Gdańskiej 32, gdzie przed II wojną światową mieściła się szkoła dla polskich dzieci, nie zwalnia tempa. Roboty prowadzone są równocześnie zarówno na zewnątrz, jak i w środku nieruchomości. W ramach modernizacji obiekt doczeka się termomodernizacji. Zakończenie prac zaplanowano w II kwartale 2024 r. W budynku swoje siedziby znajdą Rada Dzielnicy Brzeźno oraz Towarzystwo św. Brata Alberta.
12.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać grupę mężczyzn stojących na dachu budynku z cegły. Dach jest pokryty czerwoną dachówką. Mężczyźni są ubrani w robocze ubrania i kaski. Trzech z nich trzyma w rękach narzędzia, a jeden z nich mówi do nich
Prace remontowe w budynku przy ul. Gdańskiej 32 trwają ponad dwa miesiące
mat. Gdańskie Nieruchomości

Jakie prace wykonują robotnicy?

Prowadzące inwestycję Gdańskie Nieruchomości informują, że w tej chwili w budynku przy ul. Gdańskiej 32 trwają intensywne prace konstrukcyjne oraz elewacyjne oraz roboty wewnątrz budynku. Remont rozpoczął się pod koniec sierpnia.
 
Dla tych, którzy są ciekawi szczegółów ściśle budowlanych, przedstawiamy dokładne dane.
 
Obecnie trwają roboty wewnątrz budynku w zakresie:
 
  • prac rozbiórkowych
  • nowego podłoża podłóg na parterze
  • podciągów wzmacniających belki stropowe w części budynku
  • wstawienia nadproży drzwiowych
  • przemurowania komina wewnątrz budynku
Na zdjęciu widać grupę mężczyzn stojących na dachu domu. Mężczyźni są ubrani w kombinezony robocze i kask. Niektórzy z nich trzymają w rękach narzędzia budowlane. Z tyłu zdjęcia widać dach innego domu
W wyremontowanym budynku swoje siedziby znajdą Rady Dzielnicy Brzeźno oraz Towarzystwo św. Brata Alberta
mat. Gdańskie Nieruchomości
 
Ponadto, kontynuowane są prace zewnętrzne:
 
  • związane z usunięciem powłok malarskich z ceglanej elewacji
  • remont dachu: wykonywane jest nowe deskowanie połaci dachowej
  • instalacje wodne zewnętrzne
Budynek przy ul. Gdańskiej 32 położony jest przy torach tramwajowych, prowadzących do centrum Brzeźna, obok Alei Macieja Płażyńskiego
Na zdjęciu widać jednopiętrowy dom z czerwonej cegły z dwuspadowym dachem. Dach jest pokryty czerwoną dachówką ceramiczną. Dom ma proste, ale eleganckie linie. W przedniej części domu znajduje się wejście z podjazdem. Po bokach domu znajdują się okna. W tylnej części domu znajduje się ogród
Tak nieruchomość przy ul. Gdańskiej 32 wyglądała przed kompleksowym remontem
mat. Gdańskie Nieruchomości
 
Koszt inwestycji to prawie 3,3 miliona złotych. Remont realizowany jest są w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), które w dużej części są dofinansowywane z budżetu Unii Europejskiej.  

Gdańskie Nieruchomości i Państwowe Szkoły Budownictwa w Gdańsku będą współpracować

Ogłoszony przez Gdańskie Nieruchomości przetarg na wykonanie termomodernizacji wygrało Przedsiębiorstwo Budowlane Recon z Gdańska. 

Historia budynku przy ul. Gdańskiej 32

Z uwagi na historyczny charakter budynku inwestycja jest prowadzona pod nadzorem Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków
 
Powstanie budynku datowane jest na lata 20. XX wieku. Pierwotnie był to budynek szkolny. 
Na zdjęciu widać przedwojenny budynek z czerwonej cegły z dwuspadowym dachem. Dach jest pokryty czerwoną dachówką ceramiczną. Budynek ma proste, ale eleganckie linie. W przedniej części budynku znajduje się wejście z podjazdem. Po bokach budynku znajdują się okna. W tylnej części budynku znajduje się ogród. Na zdjęciu widnieje również napis Fundusze Europejskie Program Regionalny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Unia Europejska Europejski Fundusz i Rozwoju Regionalnego .
Inwestycja jest współfinansowana z budżetu Unii Europejskiej
mat. Gdańskie Nieruchomości
 
Zgodnie z art. 104 Traktatu Wersalskiego oraz art. 33 konwencji polsko-gdańskiej Senat Wolnego Miasta Gdańska został zobowiązany do organizacji na terenie Wolnego Miasta Gdańska polskich szkół podstawowych (powszechnych). 
 
W sumie, na terenie całego Wolnego Miasta Gdańska powstały tylko dwie samodzielne szkoły senackie dla polskich dzieci. 
 
Pierwszą z nich otwarto w Gdańsku w 1920 r. przy dzisiejszej ul. Świętojańskiej oraz drugą właśnie przy ul. Gdańskiej. Według sprawozdania z 1934 roku w szkole uczyło się 54 dzieci.
W ostatnich latach w budynku przy ul. Gdańskiej 32 znajdowały się lokale mieszkalne. Ostatni mieszkańcy opuścili go w czerwcu 2022 r.
 
Po remoncie obiekt będzie pełnił funkcję użytkową – będą mieścić się tutaj siedziba Rady Dzielnicy Brzeźno, która znajduje się teraz przy ul. Dworskiej 27 oraz Towarzystwo św. Brata Alberta.