• Start
  • Wiadomości
  • Remont nawierzchni zatoki autobusowej przy Wałach Jagiellońskich

Remont zatoki autobusowej. Przystanek spod LOT-u przeniesiony za Hucisko

W poniedziałek, 5 czerwca 2023 r., Gdański Zarząd Dróg i Zieleni rozpoczynie remont nawierzchni zatoki autobusowej przy Wałach Jagiellońskich. Prace wymagają zamknięcia i wyłączenia z ruchu całej zatoki. Nowy tymczasowy przystanek wyznaczono na prawym pasie jezdni Wałów Jagiellońskich, w relacji do dworca głównego PKP za skrzyżowaniem z ul. Hucisko na wysokości zatoki postojowej dla samochodów. Roboty potrwają do połowy września.
31.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zatoka_autobusowa_przy_walach_jagiellonskich_na_wysokosci_lot_u
Od poniedziałku 5 czerwca 2023 roku Gdański Zarząd Dróg i Zieleni rozpoczyna remont nawierzchni zatoki autobusowej przy Wałach Jagiellońskich. Prace będą wymagały wyłączenia z ruchu całej zatoki i wyznaczenia tymczasowego przystanku
fot. GZDiZ

Nowa nawierzchnia z dużej kostki granitowej na zatoce autobusowej przy LOT-cie

Zatoka autobusowa przy LOT-cie jest jedną z najintensywniej obsługiwanych przez pojazdy komunikacji miejskiej w Gdańsku. Zatrzymują się przy niej autobusy aż 28 linii miejskich oraz pojazdy linii dalekobieżnych. Ze względu na częstotliwość postojów w zatoce, często co kilkadziesiąt sekund, nawierzchnia ma już widoczne ślady wieloletniej eksploatacji i wymaga wymiany.

Główne Miasto. Nowe słupki blokujące zwiększą bezpieczeństwo i estetykę miasta 

Prace polegać będą na rozebraniu dotychczasowej kostki i remoncie konstrukcji zatoki wraz z podbudową. Następnie położona zostanie nowa nawierzchnia z dużej kostki granitowej o wymiarach 16 x 20 cm.

 

Widok z góry: budynki, chodnik, jezdnia. Żółtym zygzakiem zaznaczone miejsce
Tymczasowy przystanek autobusowy na czas remontu zatoki autobusowej przy budynku LOT-u
obliview.brg.gda.pl

Tymczasowy przystanek autobusowy na prawym pasie jezdni Wałów Jagiellońskich

By skrócić czas realizacji prac, GZDiZ zdecydował się przeprowadzić je w jednym etapie. Od 5 czerwca zatoka zostanie całkowicie zamknięta dla ruchu i wyłączona z użytkowania. Możliwe będą też krótkotrwałe zajęcia prawego pasa jezdni Wałów Jagiellońskich wzdłuż remontowanej zatoki autobusowej. W czasie prac zaplanowane są przerwy technologiczne, konieczne by nowa nawierzchnia uzyskała odpowiednią wytrzymałość.

Cztery pociągi elektryczne pojadą linią PKM w czerwcu, a mogło być ich więcej

Tymczasowy przystanek autobusowy wyznaczony zostanie na prawym pasie jezdni Wałów Jagiellońskich w relacji do dworca głównego PKP za skrzyżowaniem z ul. Hucisko na wysokości zatoki postojowej dla samochodów. Zatoka przekształcona zostanie w peron przystankowy i na czas prac nie będzie można tam parkować, z wyjątkiem miejsca wyznaczonego dla osób z niepełnosprawnościami.

opr. AK