• Start
  • Wiadomości
  • Rejs statkiem przez Gdańsk. Zobacz miasto od strony wody WIDEO i ZDJĘCIA

Rejs statkiem przez Gdańsk. Zobacz miasto od strony wody WIDEO i ZDJĘCIA

Rejs statkiem to jedna z największych atrakcji turystycznych Gdańska. Przepłynęliśmy uzbrojeni w kamerę i aparat fotograficzny z Gdańska do Sopotu. Zapraszamy do obejrzenia filmu i fotogalerii z wycieczki. Zachęcamy też, by osobiście skorzystać z licznych ofert rejsów i przekonać się na własne oczy, jak prezentuje się Gdańsk od strony wody.
( 25.07.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańsk od strony wody prezentuje się niezwykle ciekawie
Gdańsk od strony wody prezentuje się niezwykle ciekawie
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

W Gdańsku oferta dotycząca rejsów jest bardzo duża. Są małe i średnie jednostki, którymi można płynąć na dalszych i krótszych trasach. Są statki nowe, ale też łodzie stylizowane na historyczne. Każdy znajdzie coś dla siebie.

W Gdańsku przez trzy tygodnie rządzą kupcy - 762. Jarmark św. Dominika został uroczyście otwarty 

Najpopularniejsze rejsy po Gdańsku

Najczęściej turyści decydują się na krótki (ok. 1 godziny) rejs, którego miejsce wypłynięcia znajduje się przy Długim Pobrzeżu, a celem jest przystań w sąsiedztwie Westerplatte lub Sopockie Molo. My w pewien słoneczny, ciepły, lipcowy dzień postanowiliśmy skorzystać z usług Żeglugi Gdańskiej, której statki wypływają z nabrzeża przy Zielonym Moście. Celem wyprawy był Sopot. W ofercie jest też rejs do Helu, ale wybraliśmy krótszą wyprawę, trwająca 1 godzinę. Żegluga Gdańska pływa do Sopotu w sezonie letnim trzy razy dziennie. Rejsów na Westerplatte (łącznie z rezerwowymi) jest aż dziewięć dziennie, a do portu w Helu statki wycieczkowe z Gdańska zawijają również trzy razy dziennie. Rejs do Sopotu na pokładzie statku Smiltynė zajął ekipie gdansk.pl dokładnie 1 godzinę.

Zobacz relację z rejsu:

Rejs po Gdańsku w stronę wyjścia z portu daje możliwość obejrzenia zarówno historycznej jak i nowopowstającej zabudowy. Poznajemy obszary stoczniowe, obserwujemy pracę portowców, którzy załadowują statki. Mijamy ogromne wycieczkowce. Widzimy historyczną perełkę, czyli Twierdzę Wisłoujście i miejsce bitwy na Westerplatte. A na koniec relaks na falach Zatoki Gdańskiej...

Cel wycieczki - molo w Sopocie
Po drodze do Sopotu mijamy w molo w Brzeźnie
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Rejsy jednostki stylizowanymi na historyczne

Są też na rynku turystycznych przewoźników w Gdańsku firmy, które oferują rejsy statkami, bądź łodziami o niezwykłym wyglądzie. Do takich należą wycieczki Galeonem Lew i Czarną Perłą. Ta ostatnia prawie dokładnie wygląda niczym znany żaglowiec z filmu „Piraci z Karaibów”. Żaglowce te są w rzeczywistości jednostkami motorowymi. Rejsy w sezonie letnim odbywają się pięć razy dziennie na trasie Gdańsk-Westerplatte-Gdańsk. W czasie rejsu ekipy gdansk.pl prawie równolegle z nami płynęła Czarna Perła, co widać na naszym filmie.

Po Motławie można podróżować na pokładzie różnych jednostek
Po Motławie można podróżować na pokładzie różnych jednostek
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

W sezonie letnim po Motławie popływać można też mniejszymi łodziami – galarami. Są to repliki zabytkowych polskich łodzi płaskodennych, popularnych szczególnie w XVIII w. Zabierają na pokład 12 osób, a swoją bazę mają w Przystani Stocznia Cesarska. Rejsy, których w sezonie letnim jest 10 dziennie organizuje Fundacja Galar założona 30 stycznia 2018 r. w celu aktywizacji zawodowej osób z wykluczenia społecznego.

Jachty, łodzie kajaki - pozostałe rejsy po Gdańsku

Gdańsk i Zatokę Gdańską można zwiedzić też wynajmując prywatny jacht, statek bądź luksusową łódź motorową. Szczegóły tych ofert znaleźć można w internecie. Tu wszystko zależy od zasobności portfela. Kierunki rejsów też są różnorodne. To już nie tylko Hel czy Sopot, ale też Pętla Żuławska. Są też rejsy ze znanym gdańszczaninem Krzysztofem Skibą. Gwiazdor rocka, przenikliwy publicysta i standuper jest sternikiem łodzi solarnej, ale też niczym wilk morski dzieli się z pasażerami różnymi ciekawymi opowieściami.

Statki w pływających dokach Stoczni Remontowa zobaczyć najlepiej płynąc statekiem
Statki w pływających dokach Stoczni Remontowa zobaczyć najlepiej płynąc statekiem
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Jest też oferta dla tych, którzy chcą łączyć zwiedzanie ze sportową aktywnością. Tu najbardziej znana jest przystań klubu wodnego „Żabi Kruk”, gdzie znajduje się też wypożyczalnia kajaków. W sezonie letnim można tu trafić na rejsy nocne lub niezwykle popularne rejsy z przewodnikiem.

I jeszcze jedno. Latem na Motławie jest bardzo duży ruch, zachowajmy więc ostrożność!

Nasza fotorelacja z rejsu (fot. Piotr Wittamn):