• Start
  • Wiadomości
  • Pierwsi ratownicy już na stanowiskach. Kolejne kąpieliska będą otwierane sukcesywnie

Pierwsi ratownicy już na stanowiskach. Kolejne kąpieliska będą otwierane sukcesywnie

Tegoroczny sezon kąpieliskowy w Gdańsku rozpoczął się wcześniej, niż w latach ubiegłych. Pierwsza strzeżona plaża - w Brzeźnie - otwarta została już 1 czerwca 2019 r. Wraz z rozpoczęciem wakacji otwierane będą pozostałe.
( Publikacja: 19.06.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W tym sezonie każdego dnia bezpieczeństwa na gdańskich kąpieliskach strzec będzie 70 ratowników
W tym sezonie każdego dnia bezpieczeństwa na gdańskich kąpieliskach strzec będzie 70 ratowników
fot. Przemek Szalecki/gdansk.pl


Ładna pogoda - szybszy sezon

Z doświadczenia poprzednich sezonów letnich w Gdańsku wynika, że słoneczna i ciepła pogoda przyciąga nad morze plażowiczów już na wiele dni przed rozpoczęciem wakacji. Z tego powodu, ekperymentalnie, pierwsze kąpielisko - przy molo w Brzeźnie - otwarto już 1 czerwca. Teraz nadszedł czas na następne. Od dziś (19 czerwca) Gdański Ośrodek Sportu sukcesywnie będzie otwierał pozostałe kąpieliska strzeżone, którymi zarządza.

Z ostatnim dniem roku szkolnego ratownicy pojawili się więc na kąpieliskach: Dom Zdrojowy Brzeźno, Stogi, Sobieszewo i Orle. W kolejnych dniach dołączą do nich Jelitkowo, Jelitkowo Klipper oraz Świbno.

Uwaga – refulacja!

Gdański Ośrodek Sportu informuje, że ze względu na kończące się prace związane z poszerzeniem (refulacją) plaży, należy liczyć się z utrudnieniami w dostępie do plaż na odcinku od Jelitkowa do Brzeźna (wejścia od 78 do 54). Zakończenie prac przewidziane jest na koniec bieżącego tygodnia, tj. do 23 czerwca. W związku z powyższym Kąpielisko Jelitkowo zostanie otwarte po ukończeniu wspomnianych prac, zaś Kąpielisko Klipper zostanie uruchomione zgodnie z planem, 1 lipca.

Cały czas jeszcze na gdańskich plażach prowadzona jest refulacja
Cały czas jeszcze na gdańskich plażach prowadzona jest refulacja
zdj. Wojciech Stróżyk/KFP


Korzystajmy ze strzeżonych kąpielisk

Kąpieliska będą czynne do 31 sierpnia w godzinach od 9.30 do 17.30. Codzienną obsadę ratowniczą zapewniać będzie około 70 osób. Planując kąpiel należy wybierać te miejsca, gdzie pracują ratownicy, ponieważ właśnie tam jest najbezpieczniej. Świadczy o tym fakt, że na kąpieliskach w Gdańsku nie odnotowano przypadku utonięcia. Ratownicy w swojej codziennej pracy będą mieli do dyspozycji nowoczesny sprzęt w postaci m.in. szybkich łodzi motorowych, skuterów wodnych z platformą do transportu osoby poszkodowanej, quadów z przyczepami do transportu, łodzi wiosłowych, kajaków morskich, desek ratowniczych czy defibrylatorów. Kadrę stanowić będą zarówno doświadczeni ratownicy w wieloletnim stażem, jak też młodzi adepci tego zawodu.

Zobacz ćwiczenia ratowników morskich:


Ponadto, w Brzeźnie oraz na Stogach funkcjonują całoroczne, całodobowe Centra Ratownictwa Wodnego. Dyżurują w nim ratownicy, którzy są gotowi do podjęcia działań również poza okresem otwarcia kąpielisk.

Korzystajmy podczas plażowania ze strzeżonych kąpielisk
Korzystajmy podczas plażowania ze strzeżonych kąpielisk
zdj. Przemek Szalecki/gdansk


Przed wyruszeniem na odpoczynek nad wodą warto odwiedzić stronę internetową kapieliskagdansk.pl. Plażowicze znajdą na niej wiele przydatnych informacji, np. można szybko sprawdzić warunki atmosferyczne panujące na danym kąpielisku, w tym temperaturę wody, powietrza. Dowiemy się również, czy kąpiel w danym miejscu jest dozwolona (biała flaga), czy też zabroniona (czerwona flaga).

Numery alarmowe:

601 100 100 – Numer ratunkowy nad wodą
112 – Europejski numer alarmowy
999 – Pogotowie Ratunkowe
998 – Straż Pożarna
997 – Policja
510 935 176 – Gdańskie Centrum Ratownictwa Wodnego