Ratownicy do pracy na gdańskich plażach poszukiwani

Choć do wakacji jeszcze kawał czasu, Kąpieliska Morskie Gdańsk już rozpoczynają kompletowanie zespołu ratowników wodnych na letni sezon. Zatrudnienie znajdzie ponad 70 osób i to już od 21 czerwca. Nie masz jeszcze uprawnień? Gdański Ośrodek Sportu podpowie, co zrobić.
18.02.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu znajduje się ratownik wodny ubrany w czerwoną koszulkę i czapkę, stojący na wieży ratowniczej i obserwujący plażę przez lornetkę. W tle widać błękitne niebo z białymi chmurami oraz flagę i tablicę z napisem „GDAŃSK kąpieliska morskie”, co wskazuje na lokalizację nad Bałtykiem.
Ratownik na gdańskim kąpielisku
Fot. Przemek Szalecki/www.gdansk.pl

Molo w Brzeźnie: niebawem remont, żeby do lata było jak nowe

O wakacjach myślą w zimie

Gdański Ośrodek Sportu, który administruje plażami w naszym mieście w ramach Kąpielisk Morskich Gdańsk, obsadę plaż na wakacje tradycyjnie kompletować zaczyna już w czasie ferii zimowych.

Ponad 70 ratowników znajdzie zatrudnienie na dziewięciu kąpieliskach strzeżonych zlokalizowanych od Jelitkowa do Świbna - w sumie 1,1 km plaż. Poszukiwane są osoby pełnoletnie, umiejące pływać, chcące podnosić swoje umiejętności i kwalifikacje. Wśród pożądanych cech jest z pewnością opanowanie w ciężkich i stresujących sytuacjach. Osoby, które decydują się na zawód ratownika, powinny również wykazywać się umiejętnością pracy w zespole, dobrym kontaktem z otoczeniem oraz empatią i asertywnością. Trzeba pamiętać, że praca ratownika jest bardzo odpowiedzialna i wymagająca. Stała obserwacja akwenu, przy zmiennych warunkach atmosferycznych nie należy do łatwych. Ponadto ratownik musi być w każdej chwili gotowy do udzielenia pierwszej pomocy, zarówno w wodzie, jak i na lądzie.

 

Na co mogą liczyć ratownicy w Gdańsku?

Wynagrodzenie to 5500 PLN brutto/miesiąc (uwzględniające 23 dni pracy w lipcu oraz 21 dni pracy w sierpniu). Możliwe będzie rozpoczęcie pracy od dnia 21 czerwca. Ponadto GOS zapewnia osobom spoza Gdańska nocleg bez wyżywienia oraz pełny komplet odzieży.

Dodatkowo ratownicy mogą liczyć na ok. dwa dni urlopu w miesiącu (w przypadku niewykorzystania wypłacany jest ekwiwalent), a za pracę w nadgodzinach w dni wolne stawka wynosi 100 proc. Obowiązuje równoważny czas pracy.

Na zdjęciu widać tłumnie odwiedzaną plażę w Gdańsku, pełną ludzi wypoczywających na piasku i w wodzie. W tle znajdują się żurawie portowe i zabudowania, co sugeruje bliskość portu lub stoczni.
Choć praca wakacyjna i na plaży, zawód ratownik wodny nie należy do najłatwiejszych
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Kto może zostać ratownikiem na gdańskich plażach?

Oferta GOS skierowana jest do osób, które posiadają uprawnienia ratownika wodnego, ukończony kurs KPP (kwalifikowana pierwsza pomoc) oraz potwierdzone uprawnienia przydatne w ratownictwie wodnym (np. patent sternika motorowodnego, żeglarza, nurka).

Jeśli jednak nie masz uprawnień, skontaktuj się z załogą Kąpielisk Morskich Gdańsk, podpowie, co należy zrobić, by zdobyć niezbędne kwalifikacje. Informacje: kapieliska@sportgdansk.pl.

Wymagane dokumenty:

  • kopia zaświadczenia MSW o ukończeniu szkolenia ratowników wodnych (w przypadku osób, które ukończyły kurs ratownika przed 2011 rokiem: kopia potwierdzenia uprawnień z legitymacji WOPR);
  • kopia certyfikatu KPP (kwalifikowana pierwsza pomoc);
  • kopia legitymacji członkowskiej z opłaconą składką na rok 2025 lub inny dokument potwierdzający przynależności do podmiotu uprawnionego do wykonywania ratownictwa wodnego;
  • kopia dokumentów potwierdzających uprawnienia przydatne w ratownictwie wodnym (kwalifikacje przydatne w ratownictwie wodnym wymienione w rozporządzeniu);
  • oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych (kliknij żeby pobrać plik);
  • Kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie (kliknij żeby pobrać plik);
  • zaświadczenie  z Krajowego Rejestru Karnego.

 

Kąpieliska strzeżone w sezonie letnim 2025

Jelitkowo (200 m linii brzegowej)

Piastowska Jelitkowo (100 m linii brzegowej)

Molo Brzeźno (200 m linii brzegowej)

Hallera Brzeźno (100 m linii brzegowej)

Dom Zdrojowy (100 m linii brzegowej)

Stogi (300 m linii brzegowej)

Sobieszewo (100 m linii brzegowej)

Orle (100 m linii brzegowej)

Świbno (100 m linii brzegowej)

TV

Letniewski Klub Seniora już działa i ma 40 pierwszych członków!