• Start
  • Wiadomości
  • Rajd rowerowy “Przez Europę dla polskich hospicjów” zmierza do Gdańska

Z Rygi do Gdańska. Rajd rowerowy “Przez Europę dla polskich hospicjów” coraz bliżej celu

W osiem dni przejadą 1000 km i trzy kraje. Rajd rowerowy „Przez Europę dla polskich hospicjów” 5 czerwca wyruszył z Rygi, a zakończy się 12 czerwca (niedziela) w Gdańsku, u bram Fundacji Hospicyjnej.
11.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ekipa rajdu Rajd „Przez Europę dla polskich hospicjów” gdzieś na litewskich bezdrożach
Ekipa rajdu Rajd „Przez Europę dla polskich hospicjów” gdzieś na litewskich bezdrożach
Fot. alinafoundation.org

Na rowerach dla hospicjów

Rajd „Przez Europę dla polskich hospicjów” od 12 lat organizowany jest przez Fundację Babci Aliny. Celem inicjatywy, w której uczestniczą rowerzyści z różnych stron świata, jest zebranie środków na zakup i doposażenie placówek opieki paliatywnej w sprzęt medyczny. Od 2009 roku Fundacja przekazała ponad 900 tys. zł na sprzęt dla ponad 40 hospicjów stacjonarnych oraz domowych w Polsce. Fundacja Hospicyjna nie po raz pierwszy jest partnerem rajdu, który - jak wiele przedsięwzięć - nie odbywał się przez dwa lata z powodu W tym roku angielscy, kanadyjscy i polscy cykliści przejadą w sumie tysiąc kilometrów, przemierzając Łotwę (wystartowali z Rygi), Litwę i Polskę, odwiedzając po drodze hospicja, które otrzymają niezbędny sprzęt medyczny.

Niezwykły kamień węgielny pod Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku wmurowany

Finał rajdu "Przez Europę dla polskich hospicjów" - w Gdańsku

- Taka doraźna pomoc jest nieoceniona. Fundacja Hospicyjna opiekuje się terminalnie chorymi dorosłymi w hospicjum stacjonarnym i domowym oraz przewlekle chorymi dziećmi w ich domach. Sprzętu medycznego potrzebujemy naprawdę dużo, czasem kluczowe bywają te najmniejsze rzeczy. Każdy taki gest wiele znaczy i naprawdę podnosi komfort życia naszych pacjentów -  zapewnia Anna Janowicz, prezeska Fundacji Hospicyjnej.

Uroczysty finał akcji odbędzie się w Hospicjum Dutkiewicza, gdzie na uczestników rajdu czekać będzie wytchnienie, poczęstunek oraz podziękowania od podopiecznych i pracowników Fundacji Hospicyjnej.

 

Jak wspomóc hospicja w Polsce?

- Ten przywilej spotyka nas już trzeci raz. Fundacja Hospicyjna i Hospicjum Dutkiewicza od początku gorąco kibicuje wszystkim uczestnikom oraz pomysłodawcom - Ewie i Januszowi z Fundacji Babci Aliny. W tym roku nasze hospicjum otrzyma w prezencie trzy koncentratory tlenu. Dodatkowo nasi podopieczni z Ukrainy dostaną przedmioty ułatwiające codzienne funkcjonowanie: pionizator, ortezę oraz materac – wylicza Olga Woźniak z Fundacji Hospicyjnej.

Uczestnicy wyprawy mają nadzieję zebrać 100 tys. zł na wsparcie ruchu hospicyjnego w Polsce. Jeśli ktoś chciałby wspomóc ich w osiągnięciu tego celu, może wpłacić darowiznę na konto Fundacji Babci Aliny: Alior Bank, numer konta: 85 2490 0005 0000 4500 1020 9844 lub Fundacji Hospicyjnej: numer konta 72 1540 1098 2001 5562 4727 0001

Zostań bliźniakiem genetycznym i uratuj ludzkie życie. Zarejestruj się w bazie szpiku

Fundacja Babci Aliny - The Alina Foundation

Zarejestrowana została w 2009 roku w Anglii przez Ewę i Janusza Holender. Babcia Alina to matka i babka założycieli, która ostatnie miesiące życia spędziła w domu z rodziną i przyjaciółmi dzięki wsparciu Hospicjum św. Kamila w Bielsko - Białej. “Te miesiące uświadomiły nam, jak niezwykle ważną pracę wykonują hospicja w Polsce, przy niezwykle małych środkach finansowych” - piszą założyciele fundacji na jej stronie internetowej. Codzienne relacje z wyprawy śledzić można na tej stronie oraz na profilu Fundacji na Fb.

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska