Dzisiaj sesja RMG. Czy atmosfera kampanii wyborczej wpłynie na temperaturę obrad?

W czwartek, 28 września, odbędzie się 68. w tej kadencji sesja Rady Miasta Gdańska. Początek naszej transmisji - o godz. 9.00. Obrady przypadają na gorący okres kampanii wyborczej. Gośćmi w programie "Wszystkie Strony Miasta" byli przedstawiciele wszystkich klubów: Kamila Błaszczyk - wiceprzewodnicząca klubu radnych Koalicji Obywatelskiej, Elżbieta Strzelczyk - radna klubu Prawa i Sprawiedliwości i Bogdan Oleszek - radny klubu Wszystko dla Gdańska. Co mówili o najważniejszych punktach sesji?
28.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Cztery osoby siedzą przy stole
O najbliższej - przedwyborczej - sesji Rady Miasta Gdańska w studio portalu gdansk.pl rozmawiali (od lewej): redaktor Marek Wałuszko, Kamila Błaszczyk - wiceprzewodnicząca klubu radnych Koalicji Obywatelskiej, Elżbieta Strzelczyk - radna klubu Prawa i Sprawiedliwości i Bogdan Oleszek - radny klubu Wszystko dla Gdańska
fot. www.gdansk.pl

Sesja RMG w czasie kampanii wyborczej

15 października to data wyborów parlamentarnych w Polsce. Wrześniowa sesja Rady Miasta będzie ostatnim spotkaniem radnych przed dniem głosowania. Czy atmosfera kampanii wyborczej obecna będzie też podczas obrad? To pytanie zadaliśmy gościom programu "Wszystkie Strony Miasta”.

Nie śpij, bo Cię przegłosują. Dlaczego warto pójść na wybory? SONDA

- Myślę, że mimo wszystko może się tak zdarzyć, biorąc pod uwagę, że czwórka radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości to kandydaci na posłów do Sejmu, więc nie wiadomo, czy nie będzie takiej pokusy do trochę ostrzejszych wystąpień – powiedziała Kamila Błaszczyk (KO).

- Jestem zawsze człowiekiem dialogu. Uważam, że na sesji powinniśmy przede wszystkim merytorycznie pracować i zastanawiać się nad tym, co w mieście należy zmienić i w jaki sposób - odpowiedziała Elżbieta Strzelczyk (PiS). - Mam nadzieję, że te emocje, które są na zewnątrz, nie przeniosą się na sesję, że będziemy merytorycznie obradować. A poza tym chciałam przypomnieć, że jeden kolega z klubu Koalicji Obywatelskiej też kandyduje.

- To jedno oświadczenie, które jest na końcu, to jest już taki właśnie wyborczy motyw, bo nie ma nic wspólnego z samorządem. Ja bym wolał, żeby to był apel o KPO i pieniądze z Unii Europejskiej niż tego typu pieniądze, które mogą się okazać tylko marzeniem – dodał radny Bogdan Oleszek (WdG).

Ostatni punkt obrad dotyczy zgłoszonego przez klub PiS oświadczenia w sprawie reperacji odszkodowań i zadość uczynienia z tytułu strat jakie polska poniosła z powodu napaści Niemiec oraz późniejszej okupacji.

68. sesja Rady Miasta – typowo robocza

W porządku obrad 68. sesji RMG znalazło się 29 uchwał, które dotyczą będą m.in.: wyznaczenia obszaru i granic aglomeracji Gdańsk; zmiany uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Miasta Gdańska na 2023 rok czy też miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, m.in. Kokoszki Przemysłowe – rejon ulicy Budowlanych i ulicy Banińskiej II oraz Oliwa Górna w rejonie ulic Kościerskiej i Bytowskiej.

Porządek 68. sesji RMG (116.63 KB, docx)

Naszych gości pytaliśmy też o uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy użytkowania kilku nieruchomości. Wiąże się ona ze wsparciem niepublicznej opieki zdrowotnej. W zamian za remonty podmioty lecznicze mogą wziąć komunalną nieruchomość w wieczyste użytkowanie na 20 lat. Tu wśród radnych panowała zgoda.
Pytaliśmy też o szczegóły podniesienia kapitały w TBS "Motława" oraz o plany budowy ośrodka wsparcia psychologicznego dla młodzieży.

- Rok do roku w naszym mieście mammy dwa miliony złotych więcej ze sprzedaży alkoholu. Wzrasta sprzedaż – przypomniał Bogdan Oleszek (WdG). - Nam chodzi o zwiększenie kwoty, którą miasto chce teraz wydać, żeby zainwestować w budowę Centrum Wsparcia Psychologicznego dla Młodzieży, żeby z tego tak zwanego "kapslowego" poszły większe pieniądze.

Mamy zawsze ambiwalentne uczucia, bo z jednej strony dobrze, że są dodatkowe środki, że takie centrum będzie dzięki nim sfinansowane. Natomiast martwi, że te wpływy z tak zwanego "kapslowego” rosną z roku na rok. Jeżeli rzeczywiście już tak się dzieje, no to te pieniądze niech pracują na rzecz naszej młodzieży, na rzecz jej zdrowia psychicznego – mówiła z kolei Kamila Błaszczyk (KO). Poza tym jeszcze te pieniądze przeznaczamy też na Gdańską Infrastrukturę Społeczną – dodała radna Elżbieta Strzelczyk (PiS). - przeznaczamy je na takie cele, którymi są profilaktyka chorób alkoholowych, czyli walka z tym, żeby ludzie nie uzależniali się od alkoholu.

Na zakończenie programu nasi goście wspólnie zaapelowali o udział w wyborach.

Transmisję obrad 68. sesji będzie można śledzić na portalu gdansk.pl 28 września (w czwartek) od godz. 9.00.

 

Zobacz cały program: